Miten joku voi asua Espoossa?
Ehkä Tapiolaa ja Leppävaaraa lukuunottamatta. Käytiin miehen kanssa Espoossa viikonloppuna bussilla ja kyllä oli ankean näköistä. Talo siellä, toinen täällä ja välissä paljon metsää ja peltoa. Bussit kulkee tosi harvoin, joten oma auto on ilmeisesti pakko olla. Miten te espoolaiset jaksatte?
Kommentit (47)
asutaan 100 m meren rannalta, omakotitalossa. Bussi vierestä menee Helsingin keskustaan päivällä 6 min ja öisin 20 min välein, matka kestää 20 min. Myös pyörällä pääsee, ajoaika 35 min. Isoon Omenaan (=kauppakeskus) on 10 min kävelymatka. Päiväkoti ja koulu on kävelymatkan päässä, samoin terveyskeskus. Aika hyvin täällä voi asua :).
Täällä on aivan ihanaa.
Taloja on kyllä aika paljon ympärillä ja lisää tulee (asutaan omakotitaloalueella).
Lapsiperheitä on paljon, tarvittavat palvelut vieressä tai suht lähellä, bussit kulkee ihan kiitettävästi, luontoa riittää, uimaranta kävelymatkan päässä (alle 1 km), omaa rauhaa ja työpaikatkin kohtuu matkan päässä (kävely+bussi n. 0,30min).
Asuinalueet eivät välttämättä näy isojen tai vilkkaiden teiden varteen.
Ei muuta vikaa, mutta kun se on ESPOO ;)
Lieneeköhän Espoo eniten negatiivisia tunteita herättävä kaupunki Turun jälkeen?
eli ongelmako oli se, että siellä on okt-alueita, joilla asujien on hyvä omistaa auto? Ai kauheaa..
Oikea maanpäällinen helvetti siis :-D
Mieheni osti ensimmäisen autonsa vasta, kun sai lapsen kanssani. Hän oli silloin 42 vuotias ja ikänsä asunut Hgissä tahi Espoossa, eikä omistanut autoa. Hänen siskonsa osti auton kolmefemmana ja hänen veljellään ei ole autoa vieläkään, vaikka perheessä on pari pientä lasta.
Me asumme järven rannalla, bussipysäkille matkaa 100 metriä, Selloon ajaa autolla 7 minuutissa ja Hkiin pääsee noin puolessa tunnissa.
Enpä nyt sanoisi tuota puiden välistä 40 metrin päässä pilkottavaa järvinäkymää kovin ankeaksi ( :
Missähän päin ap itse asustelee...?
PIti sanomani, että mieheni sisarukset asuvat myös Espoossa ja ihan tässä lähellä.
Me kyllä asutaan Pohjois-Espoossa, Kehä 3:n pohjoispuolella siis, mutta menee tuosta n. 5 min kävelymatkan päästä 5 bussia - ja 15 min kävelymatkan päästä yksi bussi, jolla pääsee suoraan Helsinkiin.
Halusimme asua väljästi ja tulimme siihen tulokseen, että Pohjois-Espoosta pääsemme kuitenkin vielä suht. sujuvasti liikkumaan. Kehyskunnat olisivat myös olleet vaihtoehto, mutta tämä oli kuitenkin paras.
Aiemmin olen aina asunut keskellä Helsinkiä, mutta vaihtelu virkistää.
Muutimme hiljattain Helsingin puolelta Espooseen mukavammalle, rauhallisemmalle asuinalueelle. Lapsille leikkipuisto vieressä ja hyvät ulkoilu-/koiranulkoilutusmaastot. Tykkään kovasti.
Liikenneyhteydet hieman huonontuivat, matka juna-asemalle piteni kilometrin ja bussimatka keskustaan kestää vajaa 10 min kauemmin (ja yksi vuoro tipahti välistä pois). Toisaalta junia kulkee useammin...
Missä päin itse asutte?
Ja kyllä se lapsiperheelle oli ihan paratiisi. Kunnan vuokra-asunto oli iso, hyväkuntoinen ja tilava, naapurit fiksuja, ympäristöstä löytyi niin luonto kuin palvelut. Kotihoidon tuella eli ruhtinaallisesti, puistot oli mahtavia, puistotätejä ja ilmaisia kodinhoitajaharjoittelijoita oli tarjolla jne...
Olen aina halunnut asua meren äärellä ja niin ettei joku "rupunen" ostoskeskus ole heti takapihalla. Ja kyllä omistamme kaksi autoa, ihan mukavuus syistä. Useinmiten Espoossa ihmisillä on auto. Vaan kyllä täältä yleisilläkin pääsee suuntaan jos toiseen.
Mutta toisia ei tällainen paikka toki houkuta.
Missäs ap asuu...Vantaan Korsossa ehkä? :)
melkein järven rannalla,ihanan rauhallisella paikalla,mukavat naapurit ja ostarit pois näköpiiristä. Busseja kulkee joka suuntaan ja juna-asemalle on myös yhteys.
t.espoossa ikänsä asunut,kolmannessa polvessa..
Espoossa voi ehkä asua jollain asuinalueella, mutta onhan siellä paljon yksittäisiä talojakin siellä sun täällä.
Ja vaikka asuis jollain pientaloalueella, niin se ois kamalaa. Kuten sanoin, Leppävaara ja Tapiola ois ainoat vaihtoehdot mulle, jos Espooseen pitäis muuttaa.
ap
lepuskissa a-ongelmaisten ja muiden hörhöjen seassa,huomaa,että olet helsingistä
t.se kolmannessa polvessa..
on niitä Suomen onnettomia hyvätuloisia... postinumeroiden mukaan tehdyn aluejaon mukaan yllättävän suuri osa hyvätuloisista asuu tosiasiassa Espoossa, ei Helsingin keskustassa, Jollaksessa tai edes Kauniaisissa. Voi raukkoja ja huonosti voivia espoolaisia -ja merinäköalatkin monilla, että vielä lisää masentuvat liian rahan kanssa pyöriessään.
Ilo ja onni kukoistaa Helsingin kananpaskataloissa asuessa, voi olla aina varma että kuulee jokaisen naapurista kuuluvan äänen, raitiovaunut ja bussien äänet, samoin ne ihanat humalaiset ja kaiken muun riemun lisäksi vielä kerjäläiset ja taskuvarkaat kesäisena piristeenä!
Ratikka ei kolistele ihan missä tahansa, eivät bussitkaan. Kaikki naapurit eivät ole juoppoja ja sosiaalitapauksia, sillä muitakin kuin tukiasuntoja on kaupunki täynnä. Taskuvarkaita & kerjäläisiä löydät lähinnä keskustassa, silloinkin kyseessä ulkomaalaiset. Merinäköalaa on useammalla helsinkiläisellä, onhan täällä mm. Kulosaari, Herttoniemenranta sekä Aurinkolahti...eli ei tarvitse olla sikarikas okt-asuja nähdäkseen meren ;).
mutta 17 käynyt muuallakin kuin pienessä Suomessa! Aurinkolahti NÄYTTÄÄ ulkopuolisen silmissä ihan kelvolliselta paikalta, en ole siellä kuitenkaan asunut.
Espoossa en missään tapauksessa haluaisi asua Lepuskissa vaikka onkin niin ihanan "kansainvälinen" ja Tapiolan eläkekyläkään ei innosta muuttamaan!
sitten vähän vahingossa muutettiin miehen kanssa Espooseen yli 10v sitten ja en ikinä lähtisi pois! Tosin, Espoossakaan en ihan missä tahansa asuisi vaan juuri Tapiolan läheisyydessä (ei kuitenkaan Tapiolassa). En ikinä muuta pois :-).
ainakin täällä meilläpäin näitä taloja on vähän liikaakin, voi kun olisikin sitä metsää välissä... ja ihan okt-alueella asutaan. Ja mun mielestä se ei ole haitta että pitää olla oma auto. Kuka nyt julkisilla haluisikaan kulkea?
Ilman omaa autoa pärjättiin hyvin kolmisen vuotta. Nyt tuli autolle (lähinnä mukavuus-)tarvetta, mutta hyvin voidaan edelleen :)