Mitä ikuisia teillä on pyykkikorissa? Niitä joita ei tule koskaan pestyä.
Meillä on yksi pöytäliina ja yksi pojan kesäpaita, molemmat olleet pyykkikorissa muutosta asti eli ainakin 3 vuotta.
Kommentit (46)
tästä ketjusta inspiksen kaivella pyykkikoria ja vihdoin alkaa pestä niitä korin pohjalla lojuneita rytkyjä, joita kukaan ei ole kaivannut! :D
nimittäin löysin korin pohjalta vauvanpeiton, ja mulla on ollut vauva 7v sitten!!
Siis että minulla on kohtalotovereita. Olen kuvitellut olevani ainoa, jolla on näitä tällaisia ikipyykkejä. Mun ikipyykeistä löytyy mm. parittomia sukkia muutama (jonka paria ei siis ole näkynyt vuosiin, mutta joita ei tule heitettyä poiskaan), yksi vauvanvaate, joka vaatisi erikoisohjelman, mutta jota ei vain tule pestyä kun ei se enää muksulle edes mahdu ja joitakin minulle itselleni pieneksi jääneitä vaatteita.
Muuten meillä kyllä pyörii kone melkein päivittäin. Ehkäpä siksi juuri tällaset "yksittäiskappaleet" jäävätkin roikkumaan. Ei ole ikinä aikaa eikä viitseliäisyyttä pyöräyttää konetta jonkin yksittäisen vaatteen vuoksi.
kun muutettiin 3v. sitten pakkasin yhteen muovilaatikkon villasukkia ja lapasia jotka olivat pyykkin menossa, se laatikko on edelleen tuolla pyykkikorin vieressä...
En tiedä miksi, koska olen kyllä villapyykkiä pessyt useampaan otteeseen kolmen vuoden aikana. Ehkäpä otan nyt asiaksi hoitaa sen laatikon pois.
Kaikki kerrankin pesty. Yksi villapaita lojui siellä vuoden-pari, heitin sen lopulta roskiin...
en osaa sanoa miksei koskaan päädy pesuun, on mummon tekemä ja ihan konepesun kestävä. jotenkin se vain jä kun kaikkea muuta kiireellistä.
Mulla on joskus ollut jotkut villasukat pyykkikorissa odottamassa pesua, ne oli ehkä 2kk kunnes pesin ne loppujen lopuksi koneessa.
Ne vaan jää sinne jonnekin korin pohjalle odottelemaan pesua, ja kun ei niitä edes tarvitse, niin ei osaa pitää edes kiirettä.
Esim. villaisia, tai silkkisiä vaatteita. Kaikki konepestävät kyllä menee tehokkaasti pesuun viimeistään viikon sisällä pyykkikoriin joutumisestaan. (Hyvä likapyykin lajittelu helpottaa, meillä viisi eri lokeroa likapyykille).
silkkinen yöpaita ja miehen silkkipaita. on ihan eri väriä, molempia käytetty yhden kerran ikinä eli ei voi laittaa samaan koneelliseen eikä viitsi pestä käsin. tosi kannattavat Kiinan-tuliaiset...
jää joskus joksikin aikaa kun ne täytyy pestä erikoisohjelmalla ja en vain tiedä miksi en niitä joskus saa laitettua koneeseen, vaikka se ei ole yhtään vaikeampaa kuin normaalinkin ohjelman käyttö ;) Ehkä odotan, että samaan koneeseen tulisi samanlaisia vaatteita lisää =)
Viime joulun alla pesin yhden joulupöytäliinan, jonka pistin pyykkikoriin edellisen joulun jälkeen.
Mulla saattaa joku virkattu punainen joulupöytäliina lojua siellä max 3 viikkoa.Tehän kuulostatte ihan siltä "sillä siisti"-tyypiltä, joka pesi vaatteita vasta kun sai ohjeet miten se tapahtuu.
Mulla saattaa joku virkattu punainen joulupöytäliina lojua siellä max 3 viikkoa.Tehän kuulostatte ihan siltä "sillä siisti"-tyypiltä, joka pesi vaatteita vasta kun sai ohjeet miten se tapahtuu.
ja sitten ne seisoisivat meidän pyykkikorin äärellä sitä yhtä pöytäliinaa! :D Ei nimittäin muuta tarvitsisi kauhitella, mikrokin on ihan puhdas. :DDD
Yhden muutonkin on kokenut. Mä en edes tiedä voiko sitä pestä koneessa ja kun ei sillä ole käyttöä niin sinne se on jäänyt.
pitäiskin joskus penkoa sieltä alhaaltakin...
Tällä hetkellä korissa on vaan muutama vaatekappale kun just heitin sieltä just pojan päiväpeiton koneeseen...
Mahtuuko sinne kaikki päivittäinen pyykki?
hyvä pino :-)
olen jo vastannut mutta lisään vielä parittoman kerhotossun, meikkipussin ja kangasvyön