Sori vaan männöö hermot!!!! Velka-asiaa! (OV)
Minä ja mieheni teemme niskalimassa töitä ja maksamme opintolainoja ym " vanhoja velkoja"
Tänään ystäväni soitti iloisena et he ovat päässet velkasaneeraukseen (todella paljon velkaa ulosotossa) Ja koska molemmat tienaavat suht heikosti, pääsevät nolla? jollakin, eli ei tarvitse maksaa PENNIN LATIA niistä veloista. Viisi vuotta ja heillä on puhtaat nimet.
Sanoinkin miehelle et eiköhän mekin tehdä samoin.
Valtio maksaa meidän velat!
Kommentit (6)
Ei tuo ole tietenkään oikein.
Mutta ota selvää asiasta, että missä tapauksessa valtio maksaa teidänkin velat.
Joku siis kadehtii ystäväänsä jolla valtavasti velkaa ulosotossa. No, onhan meitä moneen junaan. Ei minusta olisi kehuskelemaan että olen tehnyt niin paljon velkaa ja jättänyt ne maksamatta, että jippii, nyt pääsen velkasaneeraukseen!!
jos on vaikka mennyt yritys konkurssiin, tai joutuu maksamaan jotain takauksia.
Te olette itse ottaneet opintolainaa, asuntolainaa jne... jotkut velkaantuvat ilman omaa syytään!
tuohon velkasaneeraukseen on tosi vaikea päästä, eikä siihen ilman pätevää syytä pääse.
tuskin kuitenkaan velkasaneeraukseen pääsette. Ette ainankaan seuraavaan viiteen vuoteen ja tuskin sittenkään. Loistavaa tulevaisuutta sinne katkeruuteen!
Osamaksu kauppaa pankkilainaa ym. Sit hupsista kaikki " unohdetaan" .
Saa käydä töissä, kukaan ei karhua velkoja. Ja viisi vuotta on Lyhyt aika, se hurahtaa nopsasti, kun ajatellaan et velkaa oli niin paljon et normaalisti sitä maksettais ainakin 15-20vuotta!
se vaikeuttaa huomattavasti elämää esim. asunnonsaantia ja mitään ei saa osamaksulla, jos vaikka hajoaa jokin kodinkone.
Kuka tahansa ei pääse velkasaneeraukseen tuosta vaan, pitää kirjoittaa velkahistoria, jolla todistetaan se, ettei ole velkaantunut ns. kevytkenkäisesti. Voisiko teillä olla mahdollisuuksia päästä ko. saneeraukseen? Ota selvää talous- ja velkaneuvonnasta.