HELP, jos labrat kunnossa (myös maksa- arvot jne.), niin voiko silti olla joku maksatulehdus?
Kylkikaari jomottelee ikävästi. Kipu tulee aaltoina. Tätä on kestänyt jo 3-4 päivää. Ei ole kyllä tarvinnut kipulääkettä ottaa, mutta inhottavaa häiritsevää jomotusta/ särkyä (säteilee selänkin puolelle).
Ultraäänessäkään ei näkynyt mitään. Mitähän tää vois olla? Liika vedettyä alkoa...??
Kommentit (9)
Ja kai se haima näkyi siinä ultraäänessä?
ap
Kyllä se haima näkyy ultrassa. Oletko potenut pissatulehdusta? Voisiko se ola syy?
Mulla on ollut pitkään ongelmia selän kanssa; välillä alaselkää tuikkii ja lihaksisto tuntuu kireältä just tuosta kohtaa mihin se säteilee selän puolelle. Lääkäri sanoi, että siellä voi ola hermo puristuksissa tai jotain ja se säteilee hermoa pitkin vatsapuolelle (??)
Kävin pari vuotta sitten fysikaalisessa ja siellä todettiin lukot melkein joka nivelessä, jotka naksautettiin auki.
Pelottaa, että maksa sökö =(
Vierailija:
Ja kai se haima näkyi siinä ultraäänessä?
ap
Oletko siis naukkaillut liikaa ja usein?
Tutkittiinko sillä ultralla sappirakko? Sappikipu itselläni oli aaltoilevaa, tuntui kylkikaaressa ja enemmän selän puolella.
No, sulla ei kuitenkaan varmaan ole haimasyöpää niin kuin omaisellani, joka diagnoosin saatuaan eli kolme viikkoa.