Mistä pankista työtön ja luottohäiriöinen saa parhaan kohtelun?
Luottomerkintä tuli, kun opintolainat jäi Sammolle maksamatta. Yleistä luottohäiriömerkintää ei ole
Kommentit (44)
Takaaja perii saatavat minulta, olen siis velkaa valtiolle. Jos olisin pysyvästi työkyvytön saisin lainat kokonaan anteeksi eikä tarttis maksaa kelalle mitään. Olen velkaa 10 000 euroa, ehkä saan lainat maksettua 80-vuotiaana. ap
Olen myös opiskellut toisen ammatin, jota en halua tehdä. tällä hetkellä olen työkkärin kurssilla opiskelemassa atk-ajokorttia ja vähän petraamassa työnhakua
jotka makaavat Sammon säästötilillä, pitää varmaan nostaa sukanvarteen
ja laskujakaan ei kannata köyhän tiskille maksaa.
Vierailija:
Olen velkaa 10 000 euroa, ehkä saan lainat maksettua 80-vuotiaana. ap
10 000 euroa on iso summa, mutta kyllä sen pienellä yrityksellä saa maksettua aikaisemminkin. Jos olet kouluttautunut alalle, joka ei työllistä, kouluttaudu äkkiä uudelleen johonkin muualle. Vaikka oppisopimuksella, niin et tarvi lisää lainaa etkä edes opintotukea.
Terveisin humanistimaisteri, joka on kyllä tehnyt oman alan ulkopuolisia töitä ja työllistynyt ihan hyville palkoille maalarina ja laatta" miehenä" .
asiakastiedoissa, tilaan lähes viikottain tavaraa postimyynnistä ja pystyn avaamaan itselle puhelinliittymän, saan kotivakuutuksen ja vuokra-asunnon. ap
maksa velkasi.
mikä köyhä muka olet??
paljonko perintörahoja on?
Paljonko on tilinhoitomaksu kuukaudessa?
käskivät maksaa lainoja vähitellen, ja säästää perintörahoja pahanpäivän varalle. En saa sossusta mitään jos sairastun tai tulee joku muu katastrofi
Ja mikä ihmeen asenne tuo on, " Olen valmistunut ammattiin, jota en halua harjoittaa." , hei, niin moni muukin,mutta ei välttämättä ole just nyt muuta vaihtoehtoa. Ihminen on kuitenkin itse vastuussa omasta elatuksestaan, ei valtio.
ei kannata. tienaan enemmän työttömänä
Vierailija:
ei kannata. tienaan enemmän työttömänä
en saa soskusta mitään koska perintö lasketaan tuloksi vaikka maksaisinkin sillä opintolainani.
Olen mieluummin onnellinen moraaliton loinen kuin pienipalkkainen orjatyöläinen. ap
Eikä siinä ole sossulla sanottavaa. Olet ilmeisen vietävissä jos et tuota tiennyt ja tosiaan mielummin siellä kotona makaat.
niin et maksat sil perintörahalla velkas pois. Se on ihan pas*an hailee mitä sossu on sulle sanonu. Jos olisin itse sinä auttamatta kuittaisin velkani pois. Parempi mieli ku on puhdas omatunto.
johtajalle ja sen vastauksen sain. Olen kelallekin ilmoittanut rehellisesti saaneeni perintöä, mutta he eivät ole sitä minulta lainan maksuun ole kerralla vaatimassa. Ei kelaa kiinnosta mun perintö
Vierailija:
Takaaja perii saatavat minulta, olen siis velkaa valtiolle. Jos olisin pysyvästi työkyvytön saisin lainat kokonaan anteeksi eikä tarttis maksaa kelalle mitään. Olen velkaa 10 000 euroa, ehkä saan lainat maksettua 80-vuotiaana. ap
Mieheni on pysyvästi työkyvytön, mutta kyllä me hänen opintolainojaan maksamme joka kuukausi kiltisti.
Sampon kanssa olen nyt naimisissa, koska minulla on yleinen luottohäiriömerkintä, mutta Sampossa on asuntolaina. Olen koko ajan saanut erittäin hyvää kohtelua, vaikka välillä jouduinkin järjestelemään lainan maksua tavallista enemmän.
sain korot anteeksi työttömyyden takia ja lainoja lyhennän 30¿ kuussa