Olemme rakentamassa taloa. Meille tulee vaatehuoltohuone. Mitäpäs mieltä olette.
Tai millä nimellä tuota nyt tahtookaan kutsua.
Eli se on yksi iso huone. Missä on säilytystilat koko meidän perheen vaatteille, lakanoille yms
Tässä samassa huoneessa on myös pesukone ja kuivausrumpu sekä kuivastilat.
Silitysrauta ja ompelukone.
Oikeastaan kaikki mitä kodin vaatehuoltoon siis kuuluu ovat yhdessä ja samassa tilassa.
Kommentit (24)
Meillä oli myös vaatteidenkuivatushuone.
Haluiaisin juuri sen huoneen missä ei mitään muuta tarvitse tehdä kuin käsitellä pyykkiä.
Kuraeteiset ja muut huoneet ihan erikseen.
miksi aina keksitään uusia nimiä!!??
Muistakaa huolehtia ilmanvaihdosta, jos samassa tilassa pestään, kuivatetaan ja säilötään vaatteita niin vaatteisiin voi tulla kosteutta ja paha haju. Meillä pesu, kuivaus ja liinavaatteet khh:ssa, vieressä vaatevarasto. Molemmissa tehostettu ilmastointi.
Tai vaihtoehtoisesti käy sieltä noukkimassa vaatteet ja sitten takaisin makkariin pukemaan. Minusta on kätevintä, että vaatteet säilytetään lähellä sitä paikkaa missä nukkuu, siis makkarissa tai makkarin yhteydessä olevassa vaatehuoneessa.
Meillä tehtiin iso vaatehuone kodinhoitohuoneen jatkeeksi. Ei tarvitse kuljettaa tekstiilejä ympäri taloa, eikä vaatekomerot syö tilaa makkareista.
En kyllä itse laittaisi likapyykin käsittelytilaa samaan tilaan vaatesäilytyksen kanssa. Ainakin meidän likapyykki pölisee kamalasti. Puhdas pyykki on kiva pitää erillään.
Siitä on hyötyäkin että ne ovat samassa tilassa. Meillä on erikseen vaatehuoneet ja kodinhoitohuone, mutta on totta, että vaatekasojen ja liinavaatekasojen vienti kodinhoitohuoneesta vaatehuoneisiin välillä hieman venyy.
Mutta en mäkään ehkä yhdistäisi sitä kodinhoitohuoneen kanssa. Jotenkin tuntuu, että khh:n kosteus ja pölyt ei olisi välttämättä hyvä yhdistelmä vaatteiden säilytystilojen kanssa. Onko teillä joku asiantuntija, jota voisi konsultoida?
En oikeastaan käsitä sitä, miksi niitä vaatteita pitäisi kuljettaa ympäri taloa ha haaskata aikaa ja energiaa. Kun rakentaa uuden talon, kannattaa vaatehuolto suunnitella mahdollisimman toimivaksi. Makuuhuoneisiin kannattaa jättää tilaa vaatekaapeille, jos teini-ikäiset lapset haluavat vaatteensa omiin huoneisiinsa.
Meillä on nyt suuri kodinhoitohuone, jossa siis myös pesukone ja kuivausrumpu. Siirrän paitapuserot suoraan henkareille kuivumaan, joten silittämisen tarve on vähentynyt valtavasti. Lakanoille on yläkerrassa kaapit, koska makuuhuoneet ovat kaikki yläkerrassa. Jos lapselle sattuu yöllä vahinko, on ikävää lähteä alakertaan hakemaan lakanoita.
Vaatehuolto siis toimii meillä nykyään niin, että kaikki riisuvat likaiset vaatteensa kodinhoitohuoneessa ja ottavat sieltä puhtaat päälle. Säästää minun aikaani huomattavasti.
Toisella puolella puhdas pyykki ja toisella muut.
Tehokas ilmastointi on tietenkin tulossa ja puhtaat vaatteet ovat kaapeissa.
t: ap
Sitten kun ovat isompia ja jos itse kokevat tuon järjestelyn hankalaksi niin voidaan laittaa heidän huoneisiinsa kaapit.
Mutta niin kauan kuin vaatehuolto on vain minun ja mieheni vastuulla tullaan nauttimaan kovasti tuon huoneen tuomasta käytännöllisuudestä ja helppoudesta.
Meillä muuten tulossa myös tanko johon saa suoraan hengarivaatteet kuivumaan ja siitä sitten omille paikoilleen nostettua kun ovat kuivat
t: ap
ja vaatehuoltoa samaan. Meillä on kodinhoitohuone ja sitten on pukeutumishuone vanhemmilla. Lapsilla on ihan vaatekaapit huoneissaan ja isot vaaterekit eteisessä. En oikein usko, että tuollainen keskittymä on kovin toimiva...
Miksi? Varsinkin, jos toinen lähtee aamulla töihin paljon toista aikaisemmin ja ramppaa siellä makuuhuoneessa hakemassa vaatteita ja ai vyö vielä unohtui. Meiltä hipsitään makuuhuoneesta pois ja mennään alakertaan hoitamaan kaikki aamutoimet.
Mikä siitä tekee toimivampaa, että vaatteita kanniskellaan ympäri kotia?
makuuhuoneen vieressä. Kodinhoitohuone taas on minun työhuoneeni vieressä, jossa saan pyykit hoideltua työtaukojen välissä. Kertaalleen kuskataan likaiset alas ja puhtaat ylös. Ei ole iso homma.
vielä rakentaa. Siis vaikka ihan ovella erotellen vaatehuone ja kodari, mutta siis samaan klönttiin kaikki. Ei meillä nytkään kyllä ole kaappeja makuuhuoneissa vaan iso vaatehuone makuuhuoneiden vieressä, mutta miksei se samalla olisi kodinhoitohuoneen yhteydessä ja pesuhuoneen läheisyydessä
Hirveä homma onkin.
Minusta on paljon fiksumpaa, että ne on kylppärin ja makkarin välissä kuin pesukoneen vieressä...
18
Meillä on melkein 400 neliötä, joten kotitoimia on pitänyt järkeistää. Ja pesen useamman koneellisen pyykkiä päivässä, joten saisin rampata yläkerrassa jatkuvasti.
Meillä on suihku ylhäällä ja alhaalla, joten sekään ei tuota ongelmia.
Eli saunatilat alhaalla ja kodinhoitotila ja makuuhuoneet ylhäällä? Myös suunnittelemassa taloa, mikähän olisi järkevin ratkaisu että vaatteiden kuljetus tulisi minimiin?
Kaikki vaatteet viedään jokaisen omaan kaappiin huoneessa suoraan pesun ja kuivauksen jälkeen. Pukeutumishuoneessa on iso peili, meikkauspöytä ja vesipiste.
Kuraeteinen on sitten vielä ihan erikseen. Vanhempien makuuhuone on aika pieni, koska siellä ei tarvitse olla vaatekaappeja. Lasten makuuhuoneissa on hyvin tilaa leikeille.
Tämä on järkevä talo, ei sokkelo.
21
Olisinpä ite älynnyt : )