Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Noloa ja ikavaa mutta: tyttareni 3v on todella kiinnostunut isansa pippelista. Ja siis tama ei jaa vain kysymysten asteelle vaan han yrittaa koskea sita joka kaanteessa.

Vierailija
30.08.2007 |

Miehen on pakko lukita ovi suihkuun ja vessaan mennessään ettei tytär hyökkää tökkivän sormensa kanssa kimppuun. " Saanks mä kattoo sun pippelii" on ihan yleinen kysymys. Mies on sanonut että siihen ei saa koskea muut kuin hän itse mutta tyttö vaan sinnikkäästi jatkaa että " mä vaan vähän kokeilen sitä" . Myö kaikenlaisia kysymyksiä aiheesta tulee tyyliin " voiks mulle koskaan kasvaa pippeliä?" " pitääkö pippelistä pitää kii kun sillä pissaa"



Kerran erehdyimme päästämään tytön mieheni eli hänen isänsä ja tämän veljen + serkkujen kanssa yhdessä mökillä saunaan ja tyttö oli yrittänyt tökkiä myös setänsä vehjettä =/



Siis ymmärtäähän sen että lapsella on viaton kiinnostus tuollaiseen mystiseen asiaan jota hänellä itsellään ei ole mutta kun aikuiselle se on niin intiimi juttu. Mieheni on ahdistunut asian vuoksi ja hieman hankalaahan tämä on juuri esim mökin saunassa jne.



Toivottavasti ohimenevä vaihe!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
30.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nää on ilmeisesti taas sen erään häiriintyneen kirjoituksia kaikki, älkää vastatko. ilmoitin asiattoman viestin.

Vierailija
2/7 |
30.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen jälkeen varmaan loppuis ahdistelu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
30.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni nelivuotias poika työnsi kerran nenänsä miltei kiinni äitinsä jalkoväliin, kun haluasi katsoa vähän tarkemmin. Aikuisen täytyy vaan selittää, että noihin paikkoihin koskee vain ihminen itse ja vähitellen lapsi oppii

Vierailija
4/7 |
30.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällaista tapahtuu ja noin käyttäytyvät lapset eivät ole häiriytyneitä. Miksi ei saisi vaihtaa kokemuksia ja pyytää apua, kun miettii, miten suhtautua tilanteeseen.

Vierailija
5/7 |
30.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko tosissasi? Tuollainen " tutkiminen" on minusta kyllä verrattavissa jo lapsen hyväksikäyttöön!

Vierailija
6/7 |
30.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

aiheesta. Siis miehen ja naisen eroista. En antaisi koskea, vaan selittäisin, että alapää on jokaisen yksityisalue, eikä sinne saa muut koskea.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan ylimenevä vaihe, ehkä ei viitsisi antaa tutkia muiden vehjettä omin käsin, tulee vaan ikäviä tilanteita jos lapsi erehtyy selostamaan aihetta vielä jossain hoidossa tms.



Sinne paikkaan ei saa koskea, jos " haltija" ei anna lupaa, niin me vaan olemme selostaneet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi yksi