Haluaisin toisen lapsen, mutta mies ei....
Miten saisin hänet suostuteltua? Hän sanoo vain että hänelle riittää yksi ja sillä siisti.
Kommentit (10)
Enkä ole ajatellut joustaa. Minusta lapsia ansaitsee sen, että molemmat vanhemmat haluavat hänet. Meidän ensimmäinen oli hartaasti yhdessä toivottu vauva enkä soisi toiselle yhtään vähempää.
Jos ei niin ymmärrän, mutta jos on niin luulisi haluavan samaa rikkautta lapselleenkin.
Vaihdetaanko?
T:Tuleva uraohjus josta on tullut väliaikaisesti lapsen tekokone.
mies on itse ainut lapsi ja minulla yksi sisarus...väärin että minä joudun siitä kärsimään:(
haluaisin kolmannen lapsen, mut mies ei. =(
Kuopus jo 4,5 vuotta ja mä 35, nyt alan kyl itkeen...
Mun mies olisi jollekin lottovoitto kun haluaa kolme mutta kun minä haluisin neljä!! Olisi pitänyt iskeä lessu?
Voithan perustella omaa näkökulmaasi ja mies omaansa, mutta väkisin ei voi lasta toisen kanssa tehdä.
Nämä lapsiasiat on muuten sellaisia juttuja jotka kannattaa käydä läpi ennen sen ensimmäisenkään alulle laittamista. Tarkoitan, että jos nainen vaikka on aina halunnut suuren perheen ja mies ei missään nimessä halua kuin yhden lapsen jos sitäkään niin ehkä he eivät olekaan ihan " match made in heaven" .
Vierailija:
Voithan perustella omaa näkökulmaasi ja mies omaansa, mutta väkisin ei voi lasta toisen kanssa tehdä.Nämä lapsiasiat on muuten sellaisia juttuja jotka kannattaa käydä läpi ennen sen ensimmäisenkään alulle laittamista. Tarkoitan, että jos nainen vaikka on aina halunnut suuren perheen ja mies ei missään nimessä halua kuin yhden lapsen jos sitäkään niin ehkä he eivät olekaan ihan " match made in heaven" .
ei se nyt mikään päätös ole. Minun mieheni (itse ainokainen) haluaisi monta lasta, mutta vaan 2 on meille tullut ja sitä kolmatta on yritetty kauan. Mies suree enemmän, minä olen vähän haikea mutta toisaalta onnellinen kahdestakin. Kyllä me siitä lapsiluvustakin keskusteltiin kun päätettiin olla vakituiseen pari, koska olihan se hyvä selvitellä, että onko meidän elämänhaaveet yhtään samanlaiset. Musta olisi aika kurjaa, jos olisi paljastunut että mies ei halua yhtään lasta ja mulla itselläni olisi kauhea vauvakuume. Ero siitä olisi tullut.
Ei kai nyt kukaan suhteen alkuaikoina ota puheeksi (ainakaan vakavasti) lapsiluku asiaa?! Ja se nyt on ihan erilaista päättää tuostakaan asiasta yhtäänm mitään kun ei vielä ole yhtään lasta. Saattaisi tuleva mies ottaa hatkat, jos alkaisi vaatimaan, että sano nyt montako lasta aiomme hankkia!
Ihan absurdi ajatus.
Tokihan mieli saattaa muuttua. Sellaista tapahtuu. 20v. kundi voi olla satavarma ettei halua lapsia ikinäkoskaanmilloinkaan, mutta kun hän on 35v. niin mieli voi olla muuttunut. Sama tietysti päinvastoin.
Se on ihan luonnollista.
Kun tapasin mieheni, niin lapsilukumäärä oli melkoisen luonteva ottaa esiin. Olinhan yksinhuoltaja. Olimme ehdottomasti samaa mieltä; sanoin, että lapsikiintiöni on nyt täynnä, mies taas ei halua lapsia.