laulunopettaja vastailee hetkisen
Kommentit (9)
Jos tavoite on laulaa kohtuu normaalisti, niin oppiiko kuka tahansa laulamaan?
Olen opettaja ja ääni on välillä koetuksella; olisiko laulutunneista apua?
Osaatko kertoa äänihieronnasta?
Tässäpä näitä kysymyksiä tulikin ;-)
vaan äänen katsotaan voivan alkaa v arsinaisesti kehittyä äänenmurroksen jälkeen, siis n. 15v.
Sen sijaan sävelkorvaa jne. voi kehittää esim. kerhoissa, kuoroissa, kotona laulamalla jne.
Miten alle kouluikäistä lasta parhaiten voi ohjata musikaaliseksi?
Valitettavasti ns. toivottamia tapauksia on olemassa sikäli että jos sävelkorvaa ei ole, ei puhtaasti voi oppia laulamaan. Sehän ei tietenkään tarkoita etteikö silti saisi/voisi laulaa, mutta kaikista ei ole laulajiksi sanan varsinaisessa merkityksessä.
Ääniongelmiisi voisi laulutunneista olla hyvinkin paljon apua. Suosittelen. Mietihän että käytätkö koko kropan lihaksia puhuessasi vai puristatko kurkusta.
Äänihieronnasta minulla ei ole omakohtaista kokemusta, tiedän kuitenkin että siitä joillekin apua kurkun ja kropan jännitystilojen avaamiseen, ihan kuin tavallinenkin hieronta. Varsinaisia ongelmia sekään ei poista.
ja vieläkään (laulu)ääneni ei ole kunnossa! Olen kyllä koettanut tehdä välillä varovasti äänenavausharjoituksia, mutta kurkku on yksinkertaisesti käheä, väsyy helposti ja varsinkin korkeat äänet tekevät tiukkaa. Luuletko että ääni tulee kuntoon noilla ihan tavallisilla harjoituksilla, jos teen niitä tarpeeksi usein?
Mikä on yleinen taksa/tunti ja montako käyntikertaa noin suurinpiirtein tarvittaisiin?
vaan laulunopettaja, mutta vastaanpa kuitenkin...Lasta voi opettaa musiikin pariin varmasti parhaiten tarjoamalla musiikillisia virikkeitä(muskari, levyt, soittimet kotona) ja ennenkaikkea vanhempien esimerkin avulla. Laulakaa ja leikkikää paljon yhdessä. Ja huom. vanhempien ei tarvitse olla " laulajia" voidakseen näyttää esimerkkiä, olennaista on se, että musiikki on mukavaa yhdessätekemistä jota kukin tekee tavallaan.
Missä olet opiskellut ja missä työskentelet?
Eli minkä ikäisenä hänet voisi laittaa laulutunneille?