Alle kouluikäisten lasten äidit: kuinka usein käyt baarissa?
Kommentit (16)
siis 5x viikossa, kun onneksi edes pari vapaata viikossa (ainakin yleensä) saan pitää =)
Elämäni aikana olen käynyt ehkä 5 kertaa baarissa. 1 kerran lukion kolmannella, yhden kerran omissa polttareissani, yhden kerran kaverin " pakottamana" ja yhden kerran kaverin polttareissa. Yhden kerran lisäsin ihan vain etten tulisi vähätelleeksi, jos olenkin unohtanut jotain ;)
Joten ei ole lasten saaminen vähentänyt baarijuoksuja... Nuo kaverin polttarit oli kun esikoinen oli jo syntynyt.
Ruokaravintolassa olen kyllä käynyt ja ottanut samalla pari lasia viiniä tai olutta. Elämäntilanne sellainen, että ei ole oikein lapsenvahtia, enkä viitsi ilman miestäni baariin mennä. Lapset ovat 1v, 5v, 12v. Nuorempana kävin paljonkin, meno rauhoittui toisen lapsen syntymän jälkeen. Nykyään ei ehkä enää edes huvita lähteä kapakkaan. Aika on ajanut ohitseni. Jos saamme hoitajan, niin menemme mieluummin vaikkapa johonkin kulttuuritapahtumaan, kuten teatteriin tai klassiseen konserttiin. Sinänsä ei ole mitään baareja vastaan, mutta pienintä ei voi vielä antaa kellekään yökylään.
kyllä mä ainakin kerran kuukaudessa käyn, yleensä useamminkin. Baarissa käyminen ei mulle kyllä tarkoita mitään mittavaa dokaamista, vaan pari lasia viiniä riittää varsin hyvin. Viime viikolla olin perjantaina ulkona, niin että kotiuduin joskus puoli kolmen maissa ja join koko illan aikana yhden pienen oluen, lasin viiniä ja yhden bacardibreezerin.
Lapseni on kohta 2v.
Nykyisten työkavereiden kanssa tulee käytyä pari kertaa vuodessa. Mielummin käydään miehen kanssa teatterissa, elokuvissa tai vain syömässä. Viimeksi yhdistettiin syöminen, teatteri ja sitten vielä baarin kautta kotiin.
Kesällä tyypillisesti vähän tiheämmin, talvella harvemmin.
Joskus saatan käydä pari kertaa kuussa, yleensä en ollenkaan.
Kukako hoitaa lasta? Isä. Dokaanko? Toki.
Parilla kahden, kolmen kuukauden välein.
Ei kai tuo kamalaa olisi jos ottaisit nuo kerrat vaikka pienet humalatkin. :)
Vierailija:
kyllä mä ainakin kerran kuukaudessa käyn, yleensä useamminkin. Baarissa käyminen ei mulle kyllä tarkoita mitään mittavaa dokaamista, vaan pari lasia viiniä riittää varsin hyvin. Viime viikolla olin perjantaina ulkona, niin että kotiuduin joskus puoli kolmen maissa ja join koko illan aikana yhden pienen oluen, lasin viiniä ja yhden bacardibreezerin.Lapseni on kohta 2v.
yleensä kerran parissa kuussa.
nyt kesällä ehkä käyn jopa joka kuukausi kerran. :)
ja minusta on älytöntä selitellä mitä juo ym, kyllä minä silloin harvoin kun menen niin voin pikku huppelitkon ottaa :)
lapset 2v ja 4,5v.
Ihanaa tavata ystäviä ja tanssia ja tavata uusia ihmisiä. Mieheni käy ehkä kaksi kertaa vuodessa, häntä ei huvita, mutta hänelle on ok, että minä biletän, koska nautin siitä:)
t: lapsi kohta3v.
Lapsi 3-vuotias.