Ehdottakaas hyvä opetus naapurin lapsille!
Ongelma on siinä, että heitä harvoin tavoittaa itse teosta kiinni. Ei olisi aikaa ruveta kyttäämään sen kummemmin. Tiedän kuitenkin tasan tarkkaan että he juuri ovat aika isojenkin koiruuksien takana.
En viitsi tähän eritellä kaikkia pahimpia kolttosia, mutta ainakin hajoittaneet talon asukkaiden omaisuutta usein. Töhrivät lisäksi aika pahasti rappukäytävää jne.
Ottavat varastosta ilman lupaa toisten lasten leluja, pyöriä, pulkkia, Stigoja, vaunuja jne. Roskiksesta myös tonkivat aarteitaan ja levittävät pitkin pihaa. Ideoita?
Kommentit (5)
Sellaisia, joista vaan kiskaistaan ja jotka alkavat sitten ulista niin kuin varashälyttimet. Kiinnitä sitten sellaisen avulla teidän pulkka tai vaunut varastoon ja taatusti ainakin kuulet kun lapset niitä yrittävät leikkiin raahata.
Tai vaunuihin voisi laittaa ohjaustankoon jotain väriainetta, jos ei ole kovin arvokkaat vaunut kyseessä.
En halua olla vaan se ilkeä naapurin akka, joka sättii heidän pieniä kullanmurusiaan ilman todisteita.
AP
Vierailija:
vanhemmille ja lapsille? Vai haluatko samalle tasolle vajota kolttosten teossa?
Vierailija:
Sellaisia, joista vaan kiskaistaan ja jotka alkavat sitten ulista niin kuin varashälyttimet. Kiinnitä sitten sellaisen avulla teidän pulkka tai vaunut varastoon ja taatusti ainakin kuulet kun lapset niitä yrittävät leikkiin raahata.Tai vaunuihin voisi laittaa ohjaustankoon jotain väriainetta, jos ei ole kovin arvokkaat vaunut kyseessä.
jonkun palkkion sille joka paljastaa nämä ilkimykset ;) Tai näkee heidän puuhansa tai jotain sinne päin ;)
Ja jotain lakipykäliä kans toisen omaisuuden tuhoamisesta ja siitä seuraavia rangaistuksia...
vanhemmille ja lapsille? Vai haluatko samalle tasolle vajota kolttosten teossa?