Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seuraan päivittäin leikkipuistossa kolmen

Vierailija
26.01.2007 |

pph:n toimintaa. Ei muuten ole mitään mukavaa seurattavaa. Heti kun lasten vanhemmat poistuvat näköpiiristä, niin johan unohdetaan lapset oman onnensa nojaan ja keskitytään juoruiluun. Ja ai kamala mitä kohtelua lapset sitten saavat kun on esim sisäänlähdön aika.



En tiedä muita perhepäivähoitajia kuin nämä kolme, mutta en antaisi ikipäivänä lastani pph:lle hoitoon. Surkealta tuntuu että kolme kolmesta ovat noin järkyttäviä.



Onko yleistä että pph:t kohtelevat hoitolapsiaan huonosti?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset leikkivät keskenään ja hoitajat juttelivat/juorusivat keskenään. No entä sitten? Hoitajat katsoivat samalla lasten perään ja ottivat heti ohjat käsiinsä, jos meno alkoi tulla liian villiksi. Luuletko, että lapset haluavat aikuisten kanssa vääntää hiekkakakkuja? Eiköhän ole tärkeintä, että he oppivat keskenään kommunikoimaan ja sopimaan leikkinsä? Minun mielestäni on.



Hoitolapsissa saattaa olla lapsia, jotka tulevat samaan eskariin tai luokkaan ja kyllä niihin on hyvä tutustua jo päivähoidossa. Loistavaa, jos teidänkin alueen hoitajat kokoontuvat yhteen ja lapset saavat muutakin seuraa kuin oman hoitajan muksut. Kaikki hoitajat eivät jaksa lähteä omalta pihaltaan (omakotitalossa asuvat) minnekään ja se on mielestäni suuri puute lasten kannalta.

Vierailija
2/6 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soittaa kitaraa ja laulaa kumbaijaa? Samalla tavalla päiväkodissa ja kotiäitienkin kesken joristaan. Ei tarvitse koko ajan olla leikkitätinä ja silti lapset ovat valvonnassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä niin. Mutta usein mietin, että kun nämä kolme pph:ta karjuvat ja tiuskivat lapsille puistossa ihmisten ilmoilla, niin mitähän meno mahtaa olla neljän seinän sisällä, ulkopuolisten katseiden ulottumissa :(

ap

Vierailija
4/6 |
27.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En saanut lapsiani hoitoon kenellekään näistä kolmesta hoitajasta, joita vuoden verran seurailin puistossa. Tämä hoitaja, jolla lapseni olivat lopulta kolme vuotta hoidossa, muisti aina kertoa kuinka meidän lapset olivat parhaita lapsia ja nuo toiset on NIIIIN rasittavia. " Tänäänkin tekivät taas sitä ja tätä, mikään ei mene perille, koko naapurusto on kauhuissaan näiden lasten tekemisistä..." Mietinpä siinä näitä tarinoita kuunnellessani, että mikähän mahtaa olla tarina meidän lapsista muiden lasten vanhemmille. Ja nämä purkaukset tulivat nimenomaan lasten kuullen!



Edellä mainitun lisäksi oli muitakin pieniä juttuja, jotka ärsyttivät. Olin kuitenkin tyytyväinen, että lapset jäivät hoitoon mielellään. Eivätpä raukat paremmasta silloin toki edes tienneet... En saanut hoitopaikkaa vaihdettua ennen kuin pph-ohjaaja jäi vuorotteluvapaalle. Vasta sijainen uskalsi tehdä siirtopäätöksen päiväkotiin.



Em. jutusta huolimatta laittaisin edelleen pikkulapsen pph:lle, enkä päiväkotiin. Mutta samaa hoitajaa en huolisi ikipäivänä! Joten ei kannata ehkä näille hoitajille sinunkaan ap lapsiasi viedä. Mutta edelleen olen sitä mieltä, ettei hoitajan tarvitse toimia koko ajan viihdyttäjänäkään.



t. 2

Vierailija
5/6 |
27.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


. Mutta edelleen olen sitä mieltä, ettei hoitajan tarvitse toimia koko ajan viihdyttäjänäkään.

t. 2

Juu, ei missään nimessä, eikä se ole edes ollut aloitukseni pointti. Mutta tänäänkin ne istuivat katoksen alla lumisadetta suojassa ja hoitolapset olivat pulkkamäessä talon toisella puolella - eli eivät edes nähneet mäkeen.

Vierailija
6/6 |
27.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[/quote]




Juu, ei missään nimessä, eikä se ole edes ollut aloitukseni pointti. Mutta tänäänkin ne istuivat katoksen alla lumisadetta suojassa ja hoitolapset olivat pulkkamäessä talon toisella puolella - eli eivät edes nähneet mäkeen.

[/quote]




Kyllä juoruta voi siellä pulkkamäen juurellakin. Meidän hoitsut kantoivat puistonpenkit aina sinne mistä näki lasten leikit ja lumisateella ainakin yksi oli katoksen suojissa niin, että pystyi näkemään lapset.



Voisit antaa palautetta kuntaan, että ohjaajat ottaisivat yhteisissä palavereissa asian puheeksi. Nythän tuo on muutenkin todella ajankohtainen aihe hoitajilla.



t. 2

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kolme