Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toiminimen verotus! Auttakaa jos osaatte.

Vierailija
23.08.2006 |

Olen perustamassa toiminimeä. Tulot tulevat olemaan pienet ja niitä tulee satunnaisesti sivutoimena.

Alv-velvolliseksi minun ei tarvitse ilmoittautua, eikä YEL-maksujakaan ilmeisesti maksaa, koska tulot tulevat olemaan vain muutamia tuhansia vuodessa.

Miten rahavirrat kulkevat toiminimessä? Voinko laskuttaa niin, että palkkiot tulevat omalle tililleni? Miten maksan verot? Pitääkö verot maksaa heti vai miten homma toimii?

Kiitos jos joku osaa neuvoa!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta: jos teet firmaasi paljon hankintoja, kannattaa olla ALV-velvollinen, niin saat alveja vähenneltyä.



Firmalla pitää olla oma tili, josta voit ottaa rahaa omaan käyttöön yksityisottoina. Maksat veroa ennakkoon, eli ilmoitat verottajalle paljonko arvioit tienaavasi, ja maksat sitten ennakkoveroa joka kuukausi/muutaman kuukauden välein riippuen ansion määrästä. Firma pitää myös ns. yksinkertaista kirjanpitoa, teet joko itse tai annat kirjanpitäjälle.



Vierailija
2/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitään hankintoja en joudu tekemään, koska teen työn kotikoneellani.

Enkö voi siis ohjata rahoja tulemaan omalle tililleni?

Ja miksi verot täytyy maksaa ennakkoon?

Kiitos jos joku jaksaa vielä neuvoa.

t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja juuri kirjanpidollisista/verotuksellisista (ja siihen liittyvien tarkastusten takia), tili täytyy olla eri kuin ykistyistilisi. Muistathan, että kaikkien käyttämiesi ohjelmien on syytä olla laillisia.

Vierailija
4/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asiakkaasi todennäköisesti tarkistavat YTJ:stä, että olet ennakonpidätysrekisterissä, siksi otat ihan alkuun yhteyden sinne verottajaan. Ja tosiaan sovit ennakkoveron määrän ja maksuaikataulun.



Toiminimen kirjanpito on ns. yksinkertainen, sen osaa tehdä itsekin, varsinkin jollain Passelilla. Mutta toisaalta se ei maksa kuin ehkä vajaan satasen kuussa, jos ostaa kirjanpitäjältä. Ja jos olisi rekisteröitynyt ALV-velvolliseksi, saa vähentää sen 22%. Kirjanpitäjältä voi saada hyviä neuvoja, joista kannattaa maksaa.





Vierailija
5/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ryhdy verkostomarkkinoijaksi. Älä ryhdy NetFonet edustajaksi. Älä kuvittele, että rahaa tulee syöttämällä mainoksia internettiin. Kaikkein vaikein osuus on tilinpäätöksen laatimen, jonka perusteella sinua verotetaan. Jos et osaa laatia tilinpäätöstä, varaa 500 euroa kustannuksiin.

Vierailija
6/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katso Wikipedistä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki ammattitoiminnan harjoittajat ovat kirjanpitolain mukaan kirjanpitovelvollisia. Ammatinharjoittaja saa pitää yhdenkertaista kirjanpitoa. Hänen tulee merkitä kirjanpitoonsa maksetut menot, korot ja verot sekä saadut tulot samoin kuin tavaroiden ja palvelusten oma käyttö (kirjanpitolaki 7:2 §). Tasetta ei tarvita, mutta ammatinharjoittajan on liitettävä tilinpäätökseensä luettelot mm. ammattia varten hankitusta vaihto-omaisuudesta, pysyvistä vastaavista (käyttöomaisuudesta) saamisista ja veloista sekä varauksista.



Älä aloita, ennen kuin tiedät, mitä ylläoleva tarkoittaa.

Vierailija
8/8 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

www vero fi ja www ytj fi





Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yhdeksän