Käyn työni puolesta palavereissa eri päiväkodeissa.
Päiväkodin henkilökunnissa ja työntekijöissä on TODELLA isoja eroja. On päiväkoteja, joissa lapsista puhutaan kunnioittavasti, yksilöllisiä eroja arvostaen, hyväksyen. Sitten on päiväkoteja, joissa lapsia ja heidän vanhempiaan arvostellaan rumin sanankääntein, lapset nähdään toivottomina, omituisina, erikoisina. Joskus olen lähtenyt palaverista fyysisesti pahoinvoivana, kun perhe on haukuttu niin lyttyyn henkilökunnan toimesta. Pahinta on lapsiin kohdistuva raaka arvostelu. Toisissa paikoissa taas lapsista puhuttaessa aikuiset hymyilevät, suhtautuvat erityisvaikeuksiin asiallisesti ja kiinnostuneesti.
Miettikää ihmiset, kenen käsiinne lapsikultanne uskotte!
Kommentit (8)
olemuksessakin on jotain negatiivista, väsynyttä ja kireää jo alusta alkaen. Ja jos esimies/vastaava lto on kireä, se heijastuu koko työporukkaankin.
Persoonallisemmat hoitajat ovat yleensä todellisia symppiksiä. Kutsumuksen jotenkin vain erottaa.
Uskon, että meidän päiväkodissa ihmiset ovat hyviä hoitajia ja tekevät työtä kutsumuksellaan. Yksi hoitaja oli tuollainen kireä, mutta jäi pois aika pian.
t.2
mutta on myös mahdollista että näissä päiväkodeissa ei todellisuudessa ole niin suurta eroa kuin olet kokenut. Voi olla että päiväkodit joissa puhutaan vain positiiviseen sävyyn lapsista pyrkivät kaunistelemaan totuutta. Molemmissa päiväkodeissa voi lasten saama hoito olla silti ihan samaa ja hoitajilla ihan yhtä kiirettä, mutta vain toisessa puhutaan negatiivisesti asioista ja toisessa pyritään esittämään päiväkoti mahdollisimman positiivisessa valossa sinulle.
Juuri pidimme palaveria kiertävän relton (tai jotain sinnepäin) ja päiväkodin henkilökunnan sekä toimintaterapeutin kanssa ja oli oikein mukava ja lämminhenkinen tapaaminen. Suhtautuminen meihin vanhempiin oli hyvin asiallista ja kannustavaa ja huomasi, että meillä kaikilla aikuisilla oli sama päämäärä: erään pienen ihmistaimen paras mahdollinen kehitys nyt ja vastedeskin.
kuntamme päiväkodeissa pätkätöissä, kiertää lomien ja sairaslomien aikaan eri paikoissa. Kuulemma lähes jokaisessa paikassa, kahvitauon/ruokkiksen yleisin keskustelun aihe: " haukutaan ja mollataan vanhempia" . arvostelevat kasvatusperiaatteita, vaatteita, ihan kaikkea. Lapsissakin on jotain vikaa,,,
Mutta vanhempana " en tätä tiedä" ja vien lapset päiväkotiin. Kun ainakin heille on sielä kavereita ja viihtyvät.
Onkohan päiväkodin henkilökunta tarpeeksi kouluttautunutta porukkaa? Monessa paikassa voi olla kaikennäköistä tuuraajaa ja epäpäteviä tyyppejä.
Vai onko nämä ns. ammattilaiset niitä pahimpia juoruämmiä ja toisten mollaajia?
Mitä ne niistä vaatteista haukkuu?
Ei he varmaankaan pahalla tarkoita. Mutta " pahat" juorut kun on niitä kiinnostavimpia juttuja. Tuskin kukaan haluaa omista asioistaan työpaikalla puhua.
Miten voisi huonon päiväkodin välttää? Mistä ihmeestä sen voi tietää, mitä ne siellä lapselle/lapsista/perheestämme puhuvat, kun auto pihasta hurauttaa pois?
Naamatusten kun joka paikassa ollaan niin siirappista että.