Koulumatkan pituus
Omakotitalon ostoa tässä suunnittelemme ja matkaa kouluun tulisi koulun aloittavalle n. 3,5 km. Onko se liikaa? Pyörätie on kyllä koko matkalla.
Kommentit (5)
Jos tuntuu, että aamulla täytyy herätä klo 6, jotta ehtii kävellä kouluun, niin on se aika pitkä matka.
Käveletkö itse joka päivä 3,5 km töihin, kävelisitkö?
Täällä lapset saa pyöräillä 3. luokasta ylöspäin kouluun ja toki meidänkin 12v sen on useasti pyöräillyt, mutta kyllä se talvella ja sateella aika pitkä matka on ulkoilla eli bussilla menee.
Vai onko se lakisääteinen pienilläkin viisi kilsaa...
Jos on kasvanut " pleikkarin ja videoiden" äärellä, niin voipi olla kova paikka... Mutta kyllä 3,5km jaksaa pyöräillä:)
..Kävelyyn toki menee enemmän aikaa, mutta toisaalta lapsi tarvitsee joka päivä liikuunta...!
Jos turvallinen kulumatka, en näe mitään ongelmaa...
Toki kovilla pakkasilla ja pahassa vesi/räntäsateessa voisi lapsen viedä kouluun/antaa mennä linja-autolla...
Matka ei ole pitkä pyöräillä, mutta talvella kun puolet matkasta on ilman katuvaloja niin en päästä kävellen. En uskaltaisi itsekään kävellä.
Sitäpaitsi kun pitää viedä talvella suksia tai muuta kamaa kouluun niin on se raskas kahdeksan vuotiaalle ainakin.
Tai kun sataa vaakaräntää ja lapsi on koulumatkan jälkeen kuin uitettu koira.
Ennenvanhaan oli kaikki asiat toisin, siihen ei kannata verrata!
Meillä nyt vaan on pakko asua täällä kun lähempää kaupunkia ei ole varaa ostaa taloa, toinen vaihtoehto olisi muuttaa kerrostaloon, ei kiitos.
Jotkut kulkee melkein viisi kilsaa, eikä tunnu missään! Paapo vaan muruasi.