Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten se maito voi imettäessä yhtäkkiä loppua vai onko silloin alunperinkin ollut liian vähän maitoa??

Vierailija
26.05.2006 |

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvalla tulee kausia " lisätilauskausiksi" sanotaan, jolloin maitoa erittyy vähemmän kuin kysyntää olisi. Lapsi siis imee, imee ja imee ja rinnat tuntuvat tyhjiltä. Ja lapsi itkee. Mutta jos suinkin voi välttyä lisämaidolta (toki sitäkin vähän voi antaa) niin pikkuhiljaa maidon eritys lisääntyy tarvittavalle tasolle. Sinniä siihen tarvitaan, paljon!



Näin siis niukkamaitoisilla äideillä. Toisilla maitoa on koko ajan liikaa.

Vierailija
2/5 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

loppuu. Ei tilausta->ei tuotantoa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi se ainakin vähetä, jos äiti esim. sairastuu (vaikka ripuliin, kuten minä...) tai ruokailu ja eritoten juominen jää jostain syystä vähemmälle.

Vierailija
4/5 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi päivä alkoi menkat, synnytyksestä oli alle 2kk. Vauva imaisi maidot rinnoista ja se oli kutakuinkin siinä... imetin tunnin-kahden tunnin välein tunti per rinta siihen päivään saakka. Ehkä sitten en yrittänyt tarpeeksi =P

Vierailija
5/5 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulin maitoa olevan liiaksikin, mutta viime päivinä vauva on alkanut itkemään rinnalla kun maito ei heru tarpeeksi nopeasti. Vauva imaisee pari kertaa, turhaantuu kun maito ei tule, ja huutaa, kun saan rauhoitettua ja tarjoan rintaa taas, sama juttu tapahtuu. Tällaista on ollut tunninkin verran imettäessä, ja väsyneenä eilenkin kirkui nälkäänsä. :( Etenkin iltaisin näyttää vielä olevan nälkäinen, joten eilen ostin korviketta, mutta ei siitä oikein innostunut, maisteli vain pikkuisen. Kuinka voin selvitä tästä, ja jatkaa imettämistä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kuusi