vetoomus hedelmöityshoitojen rajaamista vastaan
löytyy nyt verkosta! jos tämän kevään keskustelu on välillä pöyristyttänyt teitäkin, käykää vetoamassa ministeri Luhtaseen, että vetäisi lakiesityksen pois käsittelystä.
vetoomus löytyy kun googlaatte " adressit" ja " com" , adresseja ylläpitävän verkkosivuston etusivulta, vasen palsta, allekirjoituksia reilut 2500 tähän mennessä.
Kommentit (35)
Adoptioon saisi kelakorvausta nostaa, mutta heelmällisyyshoidot eivät taritse enempää tukea. Maailmassa on lapsia ilman vanhempia jo olemassa, miksi eivät vanhemmat ilman lapsia haluaisi mieluummin heitä?
Ja homo- ja lesbopareille ei mitään hedelmällisyyshoitoja tarvitse saada.
Vierailija:
hinttarit ja lepakot mitään lapsia tarvii...
Eipä ne mihinkään katoa. Mutta ei sitä tarvitse heille yhtään helpommaksi tehdä.
ei kutonen, vaan nro 5
Vierailija:
Eipä ne mihinkään katoa. Mutta ei sitä tarvitse heille yhtään helpommaksi tehdä.
ei kutonen, vaan nro 5
Kumpi muuten on sun mielestä helpompaa:
Käydä kalliissa hoidoissa vai ottaa siittiöt " livenä" mieheltä?
Joo, sitähän minäkin...
p.s. harvinaisen tiukkapipo porukkaa näin kauniina päivänä
Tarkoitin, että homoille ja lesboille ei tarvitse lapsen saanti yhtään helpommaksi tehdä!
Niille se hedelmöityshoitosystreemi taitaa hiukkasen miellyttävämpi keino olla...
niissä on mielestäni oltava reilu ikäraja. En ymmärrä miksi yli 40 vuotiaille jotka itse omasta tahdostaan ovat siirtäneet lapsen tekoa myöhäisemmäksi, pitäisi antaa hoitoja. Menisivät yksityiselle.
Samoin en halua että homoparit saavat lapsen. Lesboparin jotenkin ymmärrän mutta en homopareja. Sorppa.
mutta niinhän av kai yleensä onkin
kävin allekirjoittamassa *rajaamista vastaan*. Vastustan nyt muutenkin kaikenlaista syrjintää.
" Onpas asenteellista..." Hmm...mikä oikeastaan on asenteellista? Täytyykö IHAN kaikkea suvaita?
Jokaisella saa ja pitääkin olla oma ajatuksensa, miten asioihin suhtautuu. Ajatuksistani huolimatta olen ennakkoluuloton ja sopeutuvainen ihminen. Tulen hyvin toimeen kaikenlaisten (myös homojen) kanssa.
t. 5
Vierailija:
mutta niinhän av kai yleensä onkinkävin allekirjoittamassa *rajaamista vastaan*. Vastustan nyt muutenkin kaikenlaista syrjintää.
Onhan se syrjintää, kun ei Luojamme antanut samaa sukupuolta oleville kykyä lisääntyä keskenään.
Haloo.
Suon lapsia paljon mieluummin lesbopareille kuin ahdasmielisille junteille.
Vierailija:
Suon lapsia paljon mieluummin lesbopareille kuin ahdasmielisille junteille.
Jos tapaisimme kasvotusten, en usko että huomaisit minussa mitään ahdasmielistä tai junttia. Päinvastoin.
5
vaan lesbopareille ja yksinäisille naisille.. sijaissynnytys kiellettäisiin kaikissa lakiversioissa.
hoitojen rajaamista vastustava adressi siis vastustaa sitä, että lesboilta ja heteronaisilta ilman avo- tai aviomiestä kiellettäisiin hoidot.
eikä tällä adressilla ole mitään tekemistä sen hoitojen hinta-adressin kanssa..
ap
Toivottavasti laki rakentuu terveelle ja tasa-arvoiselle pohjalle.
En todellakaan halua että lapseni kasvaisivat ja kehittyisivät ahdasmielisessä ja ulkokultaisessa päiviräsästen maailmassa, jossa itsekkäästi suodaan itselle kaikki hyvä mutta ollaan jopa uskontoon vedoten valmiita ottamaan se pois kanssaihmisiltä.
JOS hedelmöityshoitoja rajataan, tulisi ne rajata pois tasapuolisesti kaikilta. Lapsettomuudesta kärsivän heteroparin auttaminen raskauteen on tasan yhtä luonnotonta kuin esim. itsenäisen naisen tai naisparin. Tai jopa miesparin, jonka kohdalla tosin tilanne on mutkikkaampi.
Jos EI VOI saada jälkikasvua omin avuin, miksi hitossa vain yhtä osaa autettaisiin ja toisia ei...???
Syitä:
-Lapsia on tarkoitus syntyä vain miehelle ja naiselle
-Lapsella on oikeus äitiin ja isään ja oikeus periä molemmat
-Vastustan lapsettomuushoitoja ja kaikki rajoitukset ovat mielestäni suunta parempaan päin
Missäs tällainen " tarkoitus" on esitelty? Eihän mihinkään kiveen ole hakattu, etteikö lapsia voisi kasvattaa myös miehet tai pelkästään naiset? Monet yh:t kasvattavat lapsiaan yksin, joten vain yhtä sukupuolta roolimallina on vain tarjolla.
Jos homopari on vanhempina, lapsi perii molemmat vanhempansa.
Pientä perustelua sitten lapsettomuushoitojen vastustamiseen, kiitos.
Vierailija:
Syitä:
-Lapsia on tarkoitus syntyä vain miehelle ja naiselle
-Lapsella on oikeus äitiin ja isään ja oikeus periä molemmat
-Vastustan lapsettomuushoitoja ja kaikki rajoitukset ovat mielestäni suunta parempaan päin
Vierailija:
Syitä:
-Lapsia on tarkoitus syntyä vain miehelle ja naiselle
Missään ei ole varmaa taetta siitä että mies on kuvioissa vielä lapsen syntyessä, saati tunnusta isyyttään kuin ehkä pakon edessä jos silloinkaan.
Hedelmöityishoidoissa lapsi edelleenkin syntyy miehen avustuksella, se fakta ei muutu miksikään -- tehtiinpä itse luomistyö sitten lakanoiden välissä tai laboratorion koeputkessa...
Mieheltä tulee siittiösoluja ja naiselta munasoluja, jotka yhdessä hedelmöittyvät, alkavat kasvaa naisen kohdussa ja muodostavat uuden elämän. Siksi lapsien on tarkoitus syntyä isälle ja äidille.
Tietysti lapsia voi kasvattaa kuka tahansa! Eihän syntymä ja kasvatus ole mitenkään sama asia! Adoptio-oikeuden antaisin ilomielin homoseksuaaleillekin ja muutenkin adoptioprosessia pitäisi helpottaa.
Tuon perimisasian tarkoitin perusteluksi sille, miksi yksinäiset ihmiset eivät saisi hankkia lapsia ilman puolisoa.
Ja sitten vielä, miksi vastustan lapsettomuushoitoja? Se on vaikea selittää, mutta minusta tuntuu että se on todella väärin. Niin ei ole tarkoitus lapsia tehdä. Koen valtavaa tuskaa lapsettomien puolesta, mutta silti en hyväksy hoitoja. Minusta kaikkea mitä voi tehdä, ei silti välttämättä ole hyvä tai oikein tehdä. Vaikka osaamme hedelmöittää lapsen koeputkessa, se ei silti välttämättä ole oikein.
Koen myös, että lapsettomuushoidot ovat askel kohti rodunjalostusta. Ei ehkä meidän aikanamme, mutta kukapa olisi 200 vuotta sitten uskonut, että lapsia tehdään koeputkessa kahdelle naiselle?
Tiedän, että tämä on äärimmäisen tuskallinen asia monille, mutta koen että minulla on siitä huolimatta oikeus mielipiteeseeni.
Ja vielä lopuksi, tätä kysytään aina, en kuulu mihinkään uskontokuntaan enkä tunnusta mitään jumalaa.
Hyvää illanjatkoa, siitä huolimatta että olemme täysin eri mieltä tästä asiasta! :)
Vierailija:
Missäs tällainen " tarkoitus" on esitelty? Eihän mihinkään kiveen ole hakattu, etteikö lapsia voisi kasvattaa myös miehet tai pelkästään naiset? Monet yh:t kasvattavat lapsiaan yksin, joten vain yhtä sukupuolta roolimallina on vain tarjolla.
Jos homopari on vanhempina, lapsi perii molemmat vanhempansa.
Pientä perustelua sitten lapsettomuushoitojen vastustamiseen, kiitos.
hinttarit ja lepakot mitään lapsia tarvii...