Häälahjat rahana. Onko kiva idea?
Kommentit (13)
tilinumeron jättäisin ehdottomasti pois. Se on mautonta!
Vierailija:
tilinumeron jättäisin ehdottomasti pois. Se on mautonta!
Mun mielestä rahan pyytäminen ylipäänsä on mautonta. Oli se sitten tilinumero kutsussa tai " mukavaan" runomittaan verhoiltu teksti.
" Ettehän ajattele meistä pahaa, jos lahjaksi toivomme rahaa" _Järkkyä_
Suurin osa palstalaisista sitä mieltä, että olet ahne paska, jos toivot rahaa. Ja miksi ylipäätään järjestät häät, jos ei sulla ole niitä varaa itse maksaa. Ja miksi muka vieraiden pitää maksaa siitä, että tulevat juhliinne. Kymppiä kun ei kehtaa antaa, mutta sillä saisi jo Tiimarista jonkun ihanan, käytännöllisen ja kauniin lahjan...
Hän oli löytänyt jostakin jonkinlaisen runonpätkän, minkä sisältö oli kutakuinkin niin, että " meillä on jo kaikkea, emmekä tarvitse lahjoja, mutta halutessanne voitte rahoittaa häämatkaamme"
Lahjalista on minusta ihan ok, jos sen tarkoitus ei ole olla sitova eikä listan ulkopuolisille lahjoille nyrpistellä nenää.
Mutta rahan pyytäminen - jos teillä on jo kaikkea, miksi pyydätte edes rahaa? Antakaa sitten vaikka jonkin hyväntekeväisyysjärjestön tilinumero.
Tosi TÖRPPÖ idea.
Joskus näin sellaisen ns. lahjalistan, jossa hääpari toivoi häämatkakassaan rahaa. Lahjan antaja sai itse päättää, mitä hän parille matkasta kustansi: oli valittavana jokin retki matkakohteessa, auton vuokraa, bikinit, osuus matkan hinnasta, vaelluskengät, illallisia ja vaikka mitä muuta matkaan liittyvää! Se oli ihan kiva idea. Siis hääpari oli jo varannut matkan, retkiä jne. ja nyt vieraat saivat halutessaan osallistua matkan kustantamiseen.
Muita kivoja tapoja pyytää rahaa en ole vielä nähnyt. Kaikista törpöin oli yksi ystäväni saama kutsukortti, jossa luki suurin piirtein näin: " Älä tuo häihimme pakettia, vaan kirjekuori" . Jep jep. Itse olimme puol vuotta sitten häissä, joissa kutsussa luki " Toivomme lahjaksi rahaa, mutta jos välttämättä haluat ostaa jotain, keräämme X-sarjaa" . Tuokin oli todella pöhlösti laitettu.
Olemme käyneet kahdet häät läpi nyt muutaman kuukauden aikana, molemmat hääparit toivoivat nimenomaan rahaa lahjaksi, -eli häämatka kassaan täydennystä. Minusta se oli ihan ok, koska molemmat parit ovat asuneet yhdessä jo lähemmäs 10vuotta, heillä siis alkaa olla astiastot yms. keräiltynä eikä kuulema ollut tarvetta vuodevaatteille yms. joten he toivoivat saavansa täydennystä häämatkakassaansa.. Työkaverini taas teki niin, että kirjoitti kutsuihin, etteivät toivo lahjoja, mutta jotta he saisivat isot juhlat ja paljon sukua/ystäviä paikalle, he toivovat että jokainen maksaa omat ruokansa tilille ***** (ruokien hinta oli muistaakseni 30¿/henkilö). Minusta se oli jotenkin hassu idea, mutta toisaalta.. eivät he olisi saaneet kaikkia läheisiään paikalle jos olisivat itse kustantaneet kaikkien ruuat.. joten kai sekin ihan ymmärrettävä peruste oli heidän tavalleen toimia..?
Miksi pitäisi vetää herne nenään tuollaisesta. Maksaa ne häälahjatkin ellei sitten tosiaan Tiimarista niitä osta.
Että jotkut voi olla niin hemmetin ahdasmielisiä. Jättää menemättä koko häihin jos niin jurppii.
Eli pyydä rahaa jos haluat ja jos olet fiksu niin teet sen runonmuodossa.
jos haluat lahjoittaa häämatkaamme tms varten.
Niin silloin ne, jotka ovat sitä mieltä että rahaa ei halua lahjoittaa voivat olla lahjoittamatta.
Tilinumero on minusta kätevää laittaa kutsuun, olkoonkin tökeröä, mutta säästää kaasoa, morsiamen äitiä tai yleensä sitä henkilöä joka osallistumisvastaukset ottaa vastaan.
Jos jo valmiiksi tiedät jonkun jolla on tiukkaa voit vielä soittaa hänelle ja pyyttää että tulkaa vaan sieltä Ylivieskasta asti ja teillähän tulee niitä matkakustannuksia niin paljon ettei me teiltä mitään rahaa enää odoteta.
Siis te tämän ajatuksen vastustajatko TOSIAAN ihan VÄLTTÄMÄTTÄ haluatte antaa hääparille lahjaksi esim. astioita tai pyyhkeitä, vaikka heillä on niitä yllin kyllin? Itse voisin jopa suuttua jostain astioista, koska meillä on hyvin pieni keittiö ja kaappitilaa on auttamattomasti liian vähän (ja häävieraat tietävät tämän!).
Eikö ole pääasia, että lahja on hääparin mieleinen? Jos ei ole varaa laittaa isoja summia rahaa, niin 10 euroa on oikein kelpo raha. Vaikka koko perheeltä, jos tiukkaa tekee.
mutta käytännöllistä. Eli siitä vaan, kukin taaplaa tyylillään.
Huomaat, että aika lailla mielipiteet jakautuu puolesta-vastaan!