Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan maha aivan vesikuralla

Vierailija
06.06.2006 |

Vauvalla ikää 3kk ja tänään alkoi ripulointi. Kakka on aivan vetistä ja keltaista,kuin mangososetta ja sitä tulee koko ajan. Heti syötön jälkeen on vaippa täynnä tavaraa.

Vauva on itkuinen ja todella levoton, ei nuku ja syöminen on vähän sitä sun tätä. Menee maitoa(Korvike) kyllä mutta vähäisiä määriä usein.



Mistähän tuollainen yhtä-äkkinen ripuli voisi johta ja kuinka sitä hoidetaan?

Eka lapsi niin on vähän asiat vielä uusia.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vie aika pian lääkäriin, noin pieni kuivuu äkkiä!

Vierailija
2/2 |
06.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellet tiedä, mitä tehdä, vie vauvasi heti lääkäriin. Ripuliin voi olla monta syytä, esim. rotavirustartunta, mutta oleellisinta on, että vauvaasi uhkaa kuivuminen. Ripulissa on menetetty nestemäärä korvattava, muuten vauva kuivuu. Todella paha kuivuminen johtaa vauvan kuolemaan, häntä ei voida kuivuneena pelastaa edes tehohoidolla. Kuivuminen estetään antamalla maidon lisäksi apteekista ilman reseptiä saatavaa OSMOSAL-liuosta. Pakkauksessa on hyvät käyttöohjeet. Vauva voi olla kotihoidossakin, jos vauva ottaa ruiskulla OSMOSAL-liuosta. Ellei tämä annistu ja vauvassa on kuivumisen merkkejä, pitää mennä päivystykseen. Tällöin tarvitaan sairaalahoitoa, jolloin vauvalle laitetaan nenämahaletku ja reissu kestää niin kauan, että vauva varmasti saa riittävästi nesteitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kahdeksan