Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi seurakunnan kerhoon 3-vuotiaana?

Vierailija
18.01.2006 |

Paikkakuntamme seurakunnan kotisivuilla ilmoitetaan kerhojen ikärajaksi (3)4-6 vuotta. Ovatko omat kolmevuotiaanne käyneet kerhossa ja miten on sujunut?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän oli ollut tippa linssissä, mutta kyllä se siitä. Kohta on jo innoissaan. Ne on kivoja kerhoja...leikkejä, soittamista, laulamista, satuhetkiä, joskus retkiä jne....

ja äitille hengähdyshetki...=)

Vierailija
2/6 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edellytyksenä on kai ollut, että on esim. syntynyt alkuvuodesta ja on siis ehtinyt täyttää 3v kun kerho alkaa syksyllä. Omat lapseni olivat kerhon alkaessa lähes 4-vuotiaita (ovat syntyneet lokakuussa) ja samaan aikaan nuorin kerhon aloittanut oli juuri ehtinyt täyttää 3v... Toiseksi ja kolmanneksi nuorimmat olivat jotain 3v4kk ja 3v6kk ikäisiä. Luulisin, että vessassa käyminen pitää myös onnistua itsenäisesti.



Sanoivat että ottavat mielellään 3-vuotiaita kerhoon koska paikkakunnallamme ei muuten ole kovin suurta tunkua kerhoon. Monille kun ajat ovat hankalia kun kerho alkaa iltapäivästä. Monella mummot ja papat vievät ja tuovat. Itselle ajat ovat sopineet koska miehellä usein iltatöitä (päivisin kotona) ja minä etätöissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo 1-vuotiaasta eteenpäin. Itsellä ei lapset niin nuorena ole kerhossa ollut, mutta 3v. pärjännyt ihan hyvin siellä isompien kerhossa.

Vierailija
4/6 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaupungin pitämään päiväkerhoon. Syynä se, että seurakunnan kerho oli meilläpäin tosi ahtaissa tiloissa ja kymmentä lasta kaitsi vain yksi hoitaja.

Kunnallisella puolella oli 7 lasta/1 hoitaja ja paljon isommat ja paremmat tilat. Kun en myöskään kamalasti tykkää uskonnollisesta tuputuksesta, niin vaihdos sopi meille hyvin.

Jos tuo kunnallinen vaihtoehto kiinnostaa, niin tarkistapa päivähoidosta, onko sellaista tarjolla teilläpäin. Kaikki kunnat/päivähoitoalueet eivät sitä järjestä, mutta jos järjestää, se on tosi hyvä vaihtoehto. Hintataso on about sama (meillä se maksoi 1 euron tunnilta)

Vierailija
5/6 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö 5 v haluaisi kerhoon, mut en viitti viedä kun pikkuveli ei vielä pääse. ikää pojalla on 3v8kk.

Vierailija
6/6 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Eli sinne vaan!

Itse etukäteen pelkäsin uskonnollista viritystä, muttei sitä häiritseviä määriä ollut ollenkaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kolme