Mitä antaisin vauvalahjaksi ystävälle?
Vaatetta en haluaisi antaa, kun niistä on jo ylituotantoa. Pitäisi olla jotain pientä, kun postitse lähettäisin.
Olisiko laadukas ensilusikka+ruokalappu ihan tyhmä idea?
Olisiko muita ideoita?
Mitä itse olisit halunnut?
Kommentit (4)
Yks juttu vielä tuli mieleen. Me saatiin esikoiselle sellainen kipsiaskartelu -paketti, jolla olis saanut tehdä vauvan kädestä tai jalasta kipsivalun. Se olis ollut ihana. Puhun konditionaalissa sen takia, että möhlittiin sen kanssa ja pilattiin.. Jäi kummaltakin lapselta tekemättä tuollaiset valut. Nyt harmittaa: ne olis ollu niin ihanat ja suloiset muistot! On kyllä värillä painettu paperille vauvakirjaan jalan- ja kädenjäljet..
mitä tarvitsisi...
Entäs pussilakana pinnasänkyyn?
Mutta jos on eka lapsi, niin varmasti tarvii yhtä sun toista. Kivaa varmasti saada myös joitakin uusiakin vaatteita. Ite tykkäsin saada bodeja, niitä meillä käytettiin kovasti. Ehkä myös vähän isomaa vaatetta sellaista 70 cm. Monet tuo niitä 60 cm ja ne mahtuu vain lyhyen aikaa.. Toisaalta mä ilahduin kovasti, kun siskoni toi pienelle vauvallemme silloin aikoinaan 55 cm vaatteita.. Kun niitä meillä ei ollut yhtään! 60 cm oli järkyttävän isoja!
Pussilakana pinnasänkyyn on varmasti hyvä idea myös. Etenkin jos tiedät, ettei hänelle ole niitä paljon.
Ja varmaan ensikirjat myös, kun on eka lapsi. Ehkä joku muukin kiva pehmeä vinkuva lelu. Nokkamuki?
itselleen hemmottelua.
Tokaksi: eikö olis ihan kiva, jos itseltäänkin joku joskus kysyisi, että mistä olis tarvis? Eihän se kuitenkaan kauhean suuri yllätys ole, että vauvalahjan on ostamassa..