Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko raskaus ilman pahoinvointia ja muita oireita hyvä vai paha merkki?

Vierailija
02.03.2006 |

Itse olen voinut koko raskausajan loistavasti. Tuntuu hassulta kuunnella juttuja muiden väsymyksestä ja pahoinvoinnista, kun itse olen jopa tavallista energisempi ja olo on ihana.



Mutta asiaan... mitä tästä " oireettomuudesta" voi päätellä? Onko kehoni siis hyvä ja toimiva ja terve, vai eikö vartaloni osaa reagoida raskauteen " oikein" ?



Jostain luin, että pahoinvointi on merkki siitä että keho reagoi hormonaalisest raskauteen niin kuin pitää. Puuttuuko minulta siis jotain? Olen kyllä muutenkin ronskimpi ja vähemmän hormoniherkkä kuin muut naiset...

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on kaikki raskaudet olleet oireettomia ja lapset terveitä. Eikä koskaan ole ollut keskenmenojakaan tms.

Vierailija
2/7 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti poika tulossa :-).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän kropat on vaan niin erilaisia. Nauti ihmeessä oireettomuudestasi, voin sanoa, ettet oikeasti haluaisi kokea niitä ihania posliininhalauspäiviä, joita mulla on ollut, edes mielenrauhan takia. ;)

Vierailija
4/7 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen oli oireeton ja tuli myös poika. Nyt on taas oksennettu viikolle 16 asti ja nukun 17 tuntia päivässä eikä oikein riitäkään. Tänään selviää kumpaa merkkiä on kesällä tulossa.

Vierailija
5/7 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin joka kolmas nainen välttyy pahoinvoinnilta ja suuremmilta oireilta kokonaan. Ne oireilevat vaan pitävät isointa meteliä itsestään niin tuntuu kuin kaikilla olisi jotain kremppaa.



Pahoinvoinnin syyhän on tuntematon, lääketiede kun ei vaivaudu tutkimaan ongelmaa joka on vain naisten, joten eipä tiedä, miksi joidenkin keho sopeutuu raskauteen heti ja joidenkin vasta myöhemmin.



Minulla oli ensimmäinen raskaus täysin oireeton ja toisesta oksensin, kolmas menee näköjään oireitta, niin että ihan henkimaailman hommia nämä:D

Vierailija
6/7 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta pahoinvoinnittomuus ei myöskään tarkoita sitä että istukka ei toimisi. Minäkin olin oikea työnarkomaani ja hyvinvointinen koko raskausajan, 3 kertaa närästi, siinä kaikki. Olemme kaikki yksilöitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta se ettei pahoinvointia ole, ei todellakaan tarkoita että raskaudessa olisi mitään vikaa.

NAUTI kun sait tuommoisen raskauden!



Itse oksensin molemmissa raskauksissa 24H/vrk, olin tiputuksessakin.

Ja minulla muuten kaksi poikaa. ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi neljä