Mistä saa edullisia ja hyviä KEITTIÖITÄ?
Kuka kokemuksen syvällä rintaäänellä voi suositella liikettä, josta on hankkinut keittiönsä tai koko kalustepakettinsa kotiinsa?
Mikä liike on tutustumisen arvoinen? Unohdetaan nyt Puustelli joukosta, sillä se ei ole listalla. Sen hintahaitari tiedetään jo.
Kommentit (6)
Kuinka hankalaa on kasata itse keittiö?
Kuinka suuri keittiö teillä on ja minkälaisilla kalusteilla/tasoilla/herkuilla otitte keittiöönne? Minkä muotoinen keittiönne on?
Ja viimeiseksi kysyn, uskallatko paljastaa hintaa? =)
t.ap
Onko joku käyttänyt puuseppää tai muuta pientä liikettä (tmi) tms. keittiönsä luomiseen? Minkälaista hintaa he pitävät ja onko hyvää jälkeä?
t.ap
Kirsikkafasettiviilu ja mdf-soft ovi -keittiö. Tosin tuon kirsikan vaihtaisin pähkinään. En ole oikein kirsikan ystävä.
t.ap
Maksoi n.2000e. Ja sisältää muutaman apteekkarin kaapin, kahdet lasivitriinit, 12 ala- ja yläkaappia, mikrokaapin. Erikseen ostimme Bauhausista massiivipuutasot yht, 700e. Ikeasta myös tiskiallas ja liesikupu.
Asensimme itse, erittäin helppoa kun kokoaa yhden kaapin kerrallaan ja suunnittelee huolella. Osa ovimalleista on sellaisia joita saa varastosta suoraan mukaan, joten keittiöön voi helposti tehdä muutoksia kasaamisen aikana jos huomaa ettei joku suunnitelmassa miellytäkään. Itsekin haimme kaappeja muutamaan otteeseen.
Valitsin ikean siksi ettei muilta valmistajilta löytynyt juuri sellaista ovimallia sellaisella värillä jonka halusin.
Olemme olleet tyytyväisiä. En olisi halunnut ulkopuolista ihmistä rakentamaan keittiötäni, olisi kokoajan pitänyt olla neuvomassa mihin haluan minkäkinlaisen pistorasian ja mihin kohtaan minkäkin halogeenin. Puhumattakaan siitä että mihin kohtaan oviin tulee vetimet tai mihin silikonisaumat ja minkäväriset mihinkin.
Nytkin kun ukko keittiötä teki, niin jatkuvasti oli kyselemässä että onks tää hyvä tässä vai laitetaanko näin?
Keittiöitä on kehuttu hyviksi.
t.ap
Juuri ihailen viikko sitten valmistunutta keittiötä :)
+ todella edullinen (me itse kokosimme, joten pelkän pahvilaatikkokasan nouto sopi loistavasti)
+ laatikostojen ja ovien ne sulkeutumista hiljentävät jutut kuuluvat perusvarusteisiin - aivan must-juttu käytännössä
+ noutovaraston sijainti
+ sain muualla paljon kalliimmat ovet sieltä tavallisen hinnalla
+ joustavia ongelmatilanteissa
- joku on valittanut, että on joutunut hakemaan puuttuvia osia myöhemmin (meillä puuttui vain yksi levy, mutta ei ongelma sijainnin vuoksi)
- lasitus ei tule heidän kautta
Keittiömme muuttui hiukan pystytyksen aikaan (lisäsin elementtejä), mutta se ei ollut yrityksen syytä. Kävin vain hakemassa työmatkalla lisää levyjä. Superkiitokset Vantaan vanhemmanpuoleiselle miesmyyjälle!!