Kuinka suojaat/suojasit sängyn lapsiveden varalta???
Kommentit (8)
Mutta kai sitä voisi jonkun ison pyyhkeen laittaa petarin ja patjan väliin tms,
Toki sinä saat varautua, jos pelkäät patjojen puolesta.
käyttää kroonikkovaippaa. Näin minä ajattelen nykyään. Kun mulla meni lapsivesi olin synnyttämättömien vuodeosastolla sairaalassa ja istuin sängyn laidalla. Kuitenkin ihminen on suurimman osan vuorokaudesta muualla kuin sängyssä.
Tuli käytettyä vuosia vielä, kun leikkasin pienemmiksi pinnasänkyyn kuten kolmonenkin teki. Vauvat pissii harva se päivä sänkynsä märäksi kuitenkin. Ihan kätevä on olemassa.
Vedet tosin molemmilla kerroilla tuli vasta sairaalassa.
Harvalla ne vedet sänkyyn tulee. Mulla tuli vasta sairaalassa kun kalvot puhkastiin.
Ei tullut edes mieleen. Molemmista tuli vedet kun kalvot puhkaistiin.
Lapsivesi voi mennä missä vaan ja milloin vaan, joten ei ole tyhmä idea suojata sänkyä. Patja voi todella mennä pilalle, jos vesi menee reilusti sänkyyn.
Voi myös olla, ettei vettä tule paljoakaan ja suojaaminen on turhaa, mutta itse ajattelisin, että varmassa vara parempi.
joka oli sitten mun puolellani siinä petauspatjan alla. ajattelin, että petauspatja ei ole niin kallis ostaa uusi, jos meneekin pilalle.
njo, ei tullut vedet sänkyyn ollenkaan.