Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarjoan mamma-lounaalla makaronilaatikkoa, mitä tarjoan karppaamaan ryhtyneelle??

Vierailija
16.01.2006 |

Tämä koskee huomisia mamma-treffejämme, käymme säännöllisesti toistemme luona (3 perhettä) ja aina emäntä tarjoaa ruoan, ja sääntönä on ollut että jotain helppoa halpaa kotiruokaa jota myös lapset (1-5-vuotiaita) voivat syödä.

Olen tehnyt ison makaronilaatikon, nyt kuulin että toinen äideistä on alkanut karppaamaan, hän ei siis voine syödä ruokaa?

apua... Mitä tilalle?? en ole suuri ruoanlaittaja muutenkaan, helpot uunilaatikot menee kyllä...

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita pöytään vielä leipää ja leikkelettä ja juustoa, karppi voi syödä siitä kinkkua ja juustoa salaattinsa lisäksi.

Vierailija
2/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toiset pitää tiukempaa karppilinjaa kuin toiset. Tai osta sille kananfilee ja salaattia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voithan kokeilla jotain muutakin tehdä, josko lapsillekin kelpaisi.



Meillä lapset pitävät seuraavasta, vaikka meillä ei karpatakaan:

Kukkakaalia, kesäkurpitsaa ja tomaattia suikaloituna tai palasteltuna ja paistettua jauhelihaa ladotaan voideltuun uunivuokaan kerroksittain. Kaada päälle munamaitoa ja mausta mustapippurilla. Pinnalle vielä juustoraastetta ja uuniin noin tunniksi. Lämpötila 175 astetta.

Vierailija
4/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokojyvamakaronille tehty laatikko ei ole niin " paha" kuin tavallinen, eli ei-tiukka karppaaja voi satunnaisen annoksen syodakin. Salaatti on hyva lisa kylla kaikille ruokailijoille.

Vierailija
5/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä tarpeeksi karppauksesta, mutta olettaisin että seuraava ohje, maailman helpoin ja maukkain lihamureke, sopii?



Ainekset:



1/2 kg (paisti)jauhelihaa

sipulikeitto-ainespussi

herne-maissi-paprikaa maun mukaan 1-2 pussia

1 kananmuna

(1 purkki ruokakermaa (7%))



Sekoita vain kaikki ainekset uunivuokaan -> 200C n. 40 min tai pidempään, kunnes liha kypsää. Ei edes välttämättä tarvi tuota kermaa, mutta " kerman kanssa siitä saa, kaksi verroin parempaa" .



(Olikos se niin, että karppauksessa maissi on kiellettyä?? Jos on, käytä sitten vaan sellaisia pakastekasviksia joita saa käyttää.)





Vierailija
6/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

no salaattia meillä olisi joka tapauksessa eli lehtisalaattia tomaattia kurkkua ja raejuustoa olin varannut.

Makaronilaatikko on tehty ruisplus-kierremakaroneista, käytän vain täysjyväpastaa ihan oman perheen terveyssyistä.

Kiitos vastanneille, tilanne ei siis näytä ihan niin katastrofaaliselta sittenkäään.

Tuo leipävinkki oli hyvä, meiltä löytyy myös kalkkunaleikettä pöytään, eli karppaaja-kaverini saanee mahaansa jotain sentään, ainakin salaatit ja kalkkunaleikkeen jossei laatikkoa voi syödä.

En tiedä onko tuollaista hyvä-karppaamista vai mitä, kuulin tästä vasta äsken että on edes aloittanut näin.

Kiitos tosi paljon vinkeistä! ap