Miks naiset ei voi sanoo suoraan että ne on laiskoja?
Minkä takia pitää keksiä kaikenlaisia tekosyitä kun viedään lapsi tarhaan ja jäädään itse kotiin, jossa ei ole mitään tekemistä ja sitten on aikaa shoppailuun niin että hyvä kun ehtii lapsen hakea päiväkodista oikeaan aikaan?
Miksei voi tunnustaa
- ettei kestä lastaan
- ei kestä työelämää
- ei kestä kotimammana oloa
Kommentit (10)
Itse jäin tänne kotiin kun haluan toisen lapsen ja niin ettei ikäero olisi kuóvin suuri. Ja joskus on päiviä ettei mitään tekemistä ole mut kyllä löytyy päiviä jolloin on liikaakin tekemistä.
Nimittäin ne lapset tahtovat unohtua näissä toisten naisten haukkumiskeskusteluissa
se kuinka ihmiset ei uskalla kestää totuutta, edes äidit. Kun lapsi saadaan ja se osoittautuu vaativaksi tai hankalaksi, niin heti vaan tungetaan se kasvattajien käsiin. Ja itse jäädään kotiin oleilemaan ja vieraannutaan omasta lapsesta.
Jos sanois ihan suoraan että olen laiska, en osaa antaa lapselleni virikkeitä, pistäis kokopäivähoitoon ja menis ITTE TÖIHIN! Ehkä se elämä opettais vähän jotakin.
Meillä on aikaa nyt shoppailla enemmän. Elämä on ihanaa! Lapsetkin on ihania ja, niilleikkin löytyy nyt aikaa enemmän.
Kuulostaa aika kostonhaluiselta tekstiltä
Itse yritän tässä kotivuosieni aikana jatkokouluttautua ja osa päivästä kuluu opisleluun. Eli käytännössä vauvan nukkuessa luen tai teen tehtäviä. Useammat päiväunet päivässä antaa jonkin verran opiskleluaikaa. Vauvan kanssa tämä onnistuu, mutta jos 5-vuotias esikoisemme olisi kotona, ei opiskelusta päiväsaikaan tule mitään. Ei 5-vuotias enää ota parin tunnin päiväunia. Mielestäni on parempi, että hän tapaa ikäisiään muutaman tunnin päivässä, minä opiskelen. Näin illat jää perheen yhteiseksi ajaksi.
Jos mulla ei ois perhettä niin en siivois, eikä tarttis niin usein käydä kaupassa. Mutta mun on valitettavasti nää kotihommelit tehtävä. Mies tekee aika usein ruokaa. Kyllähän sitä aina miettii miten pääsis muutenkin luistaa näist hommista, ei vaan onnistu. Koirakin on saatana pakko viedä ulos.
kuskaan kolme lastani päiväkotiin ja menen itse takaisin kotiini...opiskelemaan...mut sitä ei moni tiedä. Kun tosiaan opiskelen ainoastaan kotona (luen tenttiin), olen kirjoilla yliopistossa toisella puolella Suomea.
Minusta on paljon helpompaa kun lapset ovat kotona kuin että joutuisin aamuisin viemään heitä hoitoon ja taas hakemaan iltapäivällä.
Paljon mukavampaa aamuisin nukkua pitempään lapset kainalossa ja tehdä rauhassa kotitöitä lasten kanssa, leikkiä ja ulkoilla. Leppoisampaa ei voisi olla!
pedataan elämä helpoksi.