Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suuri joulugallup!

Vierailija
28.11.2005 |

Kaikki mukaan kertomaan, miten teillä vietetään joulua. Eli jouluaaton ohjelmaa tulemaan...

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joulua vietetään mummolassa ja tällä ohjelmalla:



Aamulla joulusaunaan

Kuusen koristelu

Joulupuuro lounaaksi juuri ennen joulurauhan julistusta

Jouluruokien valmistelua, yhdessäoloa, joululaulujen kuuntelua

Kahvit

Haudalle

Jouluateria n. klo 16 (ja kaikilla ykköset päällä)

Joululahjojen jako n. klo 19

Joulukahvit tai glögit

Pelailua ja oleilua yömyöhään

Vierailija
2/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me vietämme joulua etelän lämmössä. Jouluaattona menemme ravintolaan syömään. Nautimme elosta ja olosta lastemme kanssa. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

todennäköisesti vietämme sen kotona, mutta lähinnä miehen sukulaisilla on tapana järjestää yllätysohjelmaa (esim. soitto aatonaattona että me tullaan sitten teille aattoillaksi). Mielenkiinnolla odottelen mitä ensi joulu tuo tullessaan.

Vierailija
4/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heräillään rauhassa...

Muut laiskottelee, itse jatkan edellisestä päivästä eli paneudun ruokien laitteluun pitkin päivää.

Jossain vaiheessa aamupäivää käydään ulkoilemassa, riisipuuro valmistuu sillä aikaa.

Sitten keitellään piparikahvit.

Iltapäivällä saunotaan hitaasti ja hartaasti.

Ruokaillaan.

Pukki tulee.

Nautiskellaan suklaata ja katsellaan kun lapset leikkivät...



Tämä äiskä tietysti maistelee pitkin päivää tekemiään salaatteja, asettelemiaan leikkeleitä, lohia jne. *mums, nams*



(Kuusenkoristelut, haudalla käynnit sun muut hoidetaan aatonaattona ettei tarvi aattoa viettää kovin kireällä aikataululla.)

Vierailija
5/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


klo 15 joulusauna

klo 17 jouluateria kalsariasuissa

aterian jälkeen jaetaan lahjat lapselle



:0))))))

Vierailija
6/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänä vuonna perinteinen sukujoulu vanhempieni luona maalla, sisarusteni perheitten tahtiin, koska heillä on pieniä lapsia.



- Aamulla joulukuusen koristelu, viimeiset siivoukset ja riisipuuroa aamiaiseksi.

- Katsotaan telkkarista joulurauhan julistus. Lähellä asuvat sisarukset saapunevat vanhempieni luokse sitä katsotaan.

- Puolenpäivän jälkeen sauna on lämmin - saunomista, pukeutumista parempiin, lastenohjelmia telkkarista.

- Klo 16.00 (muistaakseni) kirkossa aattohartaus, osa porukasta jää kotiin ruokia valmistelemaan.

- Kirkon jälkeen syödään perinteinen jouluateria kinkkuineen ja laatikoineen.

- Joulupukki tulee heti pian ruoan jälkeen, kun lapset ovat aika pieniä ja väsynevät aika aikasin.

- Kahvittelua sun muuta.

- Illalla, sisarusten ja lasten mentyä, yleistä loikoilua punaviinin kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heti aamusta on kaikilla hermot kireellä, tiuskitaan ja kinataan pikkujutuista. Riidellään kuusen koristelusta ja siitä mitä lapset ei suostu jouluruuista syömään. Yritetään kuunnella joulurauhan julistus, syödään kinkkua ne joille kelpaa, iltapäivä on piiitkääää ja joskus neljän maissa mennään saunaan. Silläaikaa on pukki tuonut kuusen alle lahjoja jotka riivitään auki ja jotka pitäis siinä silmänräpäyksessä saada toimimaan (esim ladattavat lelut), leikitään ja syödään ja mä kerään paperit ja vien roskiin, sitten voidaan alkaa nauttia joulurauhasta.

Vierailija
8/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Voi olla, että muokkaamiseen kuluu vielä jokunen vuosi.



Ajattelin alustavasti näin:



*Aamulla lapsille yhdet paketit/nenä kuusen alla, jotka saa avata.

*Syödään riisipuuroa kaikessa rauhassa ja lapset katselevat lastenohjelmia ja/tai joku käy lasten kanssa pihalla möyrimässä tovin.

*Puolen päivän aikaan syömme jotain kevyttä ja keitämme kahveet.

*Iltapäivällä lähdemme kävellen hautausmaalle/ulkoilureissulle (pahimmat energiat purkautuu lapsillakin)

*Jouluateria n. klo 16 (ykköset päällä)

*Joulupukki vierailee n.klo 17-18

*loppuilta menee glögiä juoden ja jutustellen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamusella heräillään ja syödään pieni aamiainen

Aamupäivällä ennen päiväuni aikaa isi ulkoilee lasten kanssa ja minä laitan ruokia

puolenpäiovän jälkeen lapset sisään ja syötetään ja päiväunille.

Vieraat tulevat. Anoppi auttaa kahvien laitossa ja muussa pienessä.

Saunaan

Syödään

pukki

ja loppu ilta ja yö vain ollaan ja syödään jne.



kuusi koristellaan varmaan to/pe ja haudoilla käydään pe, meillä kun sukulaiset ja ystävät erihaudoilla niin joudumme kolmella eri hautuumaalla käymään.



Ja joulupuuri (riisipuuro) syödään joulupäivä aamuna.

Vierailija
10/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamuyöstä käydään tarkistamassa kinkkua, aamulla maistellaan sitä ennen sinapin levitystä.

Toivottavasti jompikumpi keittelee aamulla riispuuron.

Aamulla juhlitaan omalla porukalla tytön synttäreitä- tyytö saa lahjan ja onnittelut ja syödään ehkä täytekakkua aamupalalla.

Päivällä lähdetään parin tunnin ajomatkan päähän lasten isovanhemmille, syödään siellä ja jaetaan lahjat, tullaan myöhään illalla kotiin.

Sitten en tiedä. Toivottavasti lapset laitettaisiin ajoissa nukkumaan (en usko että toteutuu), herkutellaan vielä miehen kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

aattona nuhjaamme kotona ja katselemme leffoja.

iltapäivällä käymme minun vanhempieni luona syömässä jouluruokaa ja saamme heiltä lahjoja.

sitten menemme mäkkärin drive-in kaistan kautta mieheni vanhempien luo syömään ja saamme heiltä lahjoja. sitten tulemme kotiin. (en syö jouluruokia, kuolen nälkään jos en saa edes hampurilaista).



en ole ostanut vielä yhtään lahjaa enkä aiokaan, tai no ehkä yhden lapselleni.

Vierailija
12/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä aattona nukutaan pitkään, kun edellisenä yönä on viimeisiä valmisteluja tehty pitkään. Telkkarin jouluohjelmat pitävät lapset tyytyväisinä. Joulupuuro syödään brunssina joulurauhan julistuksen jälkeen. Iltapäivällä ennen hämärää käydään haudoilla. Jouluateria alkaa siinä 17.30 aikaan ja kestää pitkään. Joulupukki käy kl 19.30 tuoden yhdet lahjat. Tontut tuovat salaa ja huomaamatta lahjoja yksitellen pitkin aattoiltaa, joten lapsilla tekemistä riittää tuntitolkulla. Jouluna lapset saavat valvoa niin pitkään kuin haluavat ja joulua vietetäänkin meillä myöhään seuraavan aamun puolelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla pulla&pipariaamiainen



Lasten ohjelmien katselua



11:30 siirrymme setäni luokse (siellä tulee olemaan noin 20 sukulaista) joulurauhanjulistusta seuraamaan ja joulupuuroa nauttimaan



14:00 maissa kotiin, päivän lepohetki



Ruokien laittelua jne.



18:00 Minun puolen sukua saapuu meille aattoillalliselle



noin klo 20:00 aloitetaan lahjojen jako



Nautitaan tunnelmasta, lasten riemusta, lauletaan joululauluja, napostellaan herkkuja



Haudoilla käynnit, kuusen koristelu ja joulusauna tehdään kaikki aatonaattona.



Joulupäivä kuluu miehen sukulaisten seurassa anoppilassa



Olen tyytyväinen järjestelyihimme :)

Vierailija
14/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

joulupäivänä kaukomaille auringon lämpöön ja luksushotellin hyvästä palvelusta nauttien Uuden Vuoden yli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen aamuvuorossa, eli palailen viimeistään kolmen jälkeen...

Olen tehnyt etukäteisvalmistelut ruokaa varten aiemmin, ja tarvittaessa moies ja lapset käy kaupassa



Kuusi koristellaan tultuani tai jo aiemmin jos ei lapset malta odottaa äitiä.



Syödään perinteisiä jouluruokia tuossa klo viiden/ kuuden aikoihin...



Sen jälkeen tulee pukki tuomaan lahjat kuistille, ei tule enää sisälle.

Lahjojen availua, yms tavllista



Jolukahvit/ glögit juodaan sitten tilanteen rauhoituttua...



Ja seuraavana pävänmä äiti menee taas töihin, ja sittenmahdollisesti kierrellään isovanhempiakin...

Vierailija
16/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on tosi tärkeä asia :)

Vierailija
17/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla ainakin isommat lapset heräävät ihan järjettömän aikaisin :) Toivottavasti hissuksiin, että pienimmät saavat nukkua. Sitten kaaaamalaaaaan pitkän ajan päästä alkavat lastenohjelmat. Itse asiassa, jos vain on hyvä ilma, isoimmat saavat varmaan mennä ulos heti aamusta aamupalan jälkeen. Pienempien kanssa mennään perästä tai sitten ei.



Jonkun aikaa katsotaan lastenohjelmia, keitetään riisipuuroa, ehkä leivotaan vielä yksi pakastetaikinallinen pipareita lasten kanssa, jos lapset ovat tosiaan heränneet heti kuuden jälkeen... Kuunnellaan joulurauhan julistus.



Köllötellään, luetaan satuja, jotta lapset edes hetken lepäisivät - tai jos pienin menee sopivasti päiväunille, lähden vaunukävelylle hautausmaalle ja muut jäävät kotiin.



Kolmeksi mennään kirkkoon ja sieltä mun vanhemmille syömään. Ruuan jälkeen koko porukalla meille, missä pukki on käynyt. Jaetaan lahjat kaikessa rauhassa, yritetään olla vain repimättä paketteja ilman, että edes vilkaisee, mitä sai. Siis jokainen avaa vuorollaan ja kertoo muillekin mitä sai.



Tässä vaiheessa kello lienee suunnilleen seitsemän. Keitellään kahvit, lapsille jotain iltapalaa, syödään suklaata, pelataan. Toiseksi pienin on tässä vaiheessa ihan sippi, joten ainakin hän menee nukkumaan. Isommat ja pienin vähän myöhemmin.



Loppuiltana pelaillaan aikuisten kesken, juodaan glögiä jne. Joku ehkä lähtee vielä illalla kirkkoon (klo 24). Jossain vaiheessa mun vanhemmat lähtevät kotiin.



Joulupäivästä en tiedä, tarkoitus olisi varmaan olla ulkona mahdollisimman paljon.

Vierailija
18/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

-sitten joulu saunaan

-ruuat

ja pakettien avaaminen lapsella (aikuisille ei paketteja)



illalla pihalle katselemaan montako pukkia näkyy liikenteessä :)



ei kummempaa.varmaankun lapsi nukkuu niin syödään vielä miehen kanssa itsemme ähkyyn :D

Vierailija
19/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja jaamme lahjat jo klo 16-17 ja syömme sen jälkeen. Haudalla käyn (toisessa kaupungissa) ennen aattoa tai aaton jälkeen.



Lounas riisipuuro ja joku välipala torttu kuuluu kuvioon ja aamuiset lastenohjelmat myös.



Hyvää joulun odotusta kaikille!

Vierailija
20/20 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla otetaan kinkku uunista ja maistetaan siivut.

Juodaan aamukahvit.

Laitetaan yön yli hellalla imeltynyt perunalaatikko uuniin.

Mies keittää lantut ja tekee lanttulaatikon.

Koristellaan lasten kanssa kuusi.

Syödään jouluruuat jo n. klo 14 eli normaaliin aikaan (siis samoin kuin muutenkin viikinloppuna), eikä missään juhlavaatteissa(!) vaan ihan tavallisissa kotiasuissa: t-paita ja kalsarit tai verkkarit

Syönnin jälkeen jaetaan lahjat lapsille (itsellemme ollaan ostettu vain jotain suklaata).

Keitetään kahvit ja syödään pipareita ja ehkä paistetaan joulutortut.

Käydään kävelemässä miehen kanssa.

Oleillaan vain kaikessa rauhassa ja nautitaan joutilaisuudesta, miehen kanssa nautitaan ruuan kanssa avattu viinipullo loppuun.



Näin meillä on joulut vietetty koko avioliittomme ajan (18 vuotta), aluksi kahdestaan ja myöhemmin lasten kanssa. Emme käy koskaan missään eikä meillä käy ketään koko joulunpyhinä. Emmekä osta lahjoja kenellekään muille kuin omille lapsillemme, emmekä itsekään saa keneltäkään mitään, eivät myöskään lapsemme muilta kuin meiltä.



Ei ole joulustressiä eikä lahjarumbaa. Tämä järjestely sopii meille erinomaisen hyvin, onneksi ollaan samaa mieltä miehen kanssa, eikä kumpikaan halua lähteä esim. vanhempien luokse, vaikka heidän kanssaan ihan hyvät välit onkin.



t.kolmen äiti

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä neljä