Miten kotinne muuttuu jouluksi?
Kommentit (10)
Parvekkeella ulkovalot ja kaikilla ikkunoilla jotkin jouluvalot, joko kynttelikkö tai muu valo. Pöydillä on joululiinat ja keittiössä jouluverhot. Joulukoristeita on siellä täällä, pari joulukukkaa ja kynttilöitä joka paikassa. Ovessa jouluinen ovikoriste. Ja nämä kaikki on siis nyt jo esillä :)
Kuusta ei meille kotiin tule, sillä sen jouluviikonlopun olemme kokonaan mummolassa toisella paikkakunnalla.
Muutaman kynttilän laittelen ja lastenhuoneen ikkunaan valot. Eiköhän ne riitä.
Meillä ei varsinaisia joulukoristeita juurikaan pidetä, sisustuksessa pieniä enemmänkin talvisia vaihdoksia (vaihdetaan eri väriset kivi-tuikut esille, kattauksiin aina eri astioita ja muita pieniä juttuja kuin kesällä ja syksyllä...). Pihalla on sitten ulkovaloja, paju-juttuja ja kransseja ovissa, muttei nekään erityisen jouluisia, vaan talvisia.
Ei oikein tykätä joulukrääsästä.....
Lapset avaavat joka aamu kalenterin luukun (itse tehty kalenteri), odottavat kuusenhakureissua ja kuusen koristelua, kuunnellaan joululauluja, koristellaan kotia jne. Nämä kaikki yhdessä tekevät kodistamme jouluisen ja herkän.
sillä lähdemme pakoon jouluhysteriaa!!!!!
lapsen huoneen ikkunaan pari tonttua :)
sisällä joulukoristeita,yksi kynttelikkö löytyy, jouluvalot lapsen huoneessa.,aattona kuusi..
pihalla on parissa pensaassa valot, ikkunalaudoilla talviset istutukset tuikkukynttilöin, ovessa joulukranssi. sisällä on adventtikranssi olohuoneen pöydällä, keittiön ikkunassa on jouluvalo + verhotangon ympäri jouluköynnös. jääkaapin ovessa ja lastenhuoneen ikkunoissa on lasten tekemiä koristeita. joulukuusi tuodaan sisälle jouluaatto-aamuna ja puolilta päiviltä se koristellaan. kynttilöitä on vähän joka puolella. lisäksi huoneissa leijuu pipareiden, joulukakkujen ja kinkun tuoksu. taitaa olla aika paljon tuota koristetta, mutta minkäs teet, kun jouluihmisiä ollaan henkeen ja vereen.