Voi apua, miten ilkeita ihmisia taalla on! Kysymyksessa on siis ensikertalainen pipakakkutalonrakentaja. Ok, selailen keittokirjoja seuraavaksi. Ap *hammentyneena*
Kommentit (8)
Miksipä sitä ei voisi tehdä ennen kokoamistakin???
Minä olen aina koristellut kokoamisen jälkeen, nyt harkitsen josko tekis sen ennen koska seinien koristelu on hankalaa valmiiseen taloon.
Riippuu varmaan siitäkin, millä sen kokoaa, käytätkö kuumaa sokeria vai sitä valmista sokerimössöä. Itse olen tehnyt siitä valmiista, eivätpä lapset polta itseään.
Vielä vinkki talon pihaan: marianne-rakeet ovat aivan kuin lumipalloja, niistä voi tehdä vaikka lumilyhdyn tuon sokerimössön avulla.
Hauskaa rakennusurakkaa!
ei kaikkea ole pakko kommentoida, jos ei muuta keksi kuin huutaa provoa tai ilkeillä.
Kysy uudelleen vaikka huomenna aamulla. Tai vielä varmempi, maanantaina. :)
Mä koristelen vasta, kun talo on pystyssä. Koristelen yleensä myös nurkat jollain krumeluurilla, ja sitähän ei voi tehdä, ellei taloa ole koottu. Käytän tomusokerimössöä, en tykkää sulatetun sokerin mausta. Happy?
Huomasin maikkarin sivuilla tällasen, en vielä kokeillu. Eli esim sydänpipariin karkki keskelle, näytti hauskalta (ilmeisesti paistamisen jälkeen), tekee karkin kokoisen reän taikinaan. Sori, ei liittyny aiheeseen
asiallisikin täällä tosin on, mutta minä en ainakaan osaa auttaa. auttamatta menee ne talot aina pipariksi..