Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaikki ihmiset pettää joskus, ainakin mekein kaikki. =)

Vierailija
08.12.2005 |

Mitä mietä olette?



Olen nainen, naimisissa, on lapsia. Meillä ei petetä, meillä on muita miehiä ja naisia osallisena seksissämme, aika ajoin, mutta aina niin että toinen puolisoista on myös paikalla. Minä olen bi ja mieheni hetero. Enimmäkseen vieraamme ovat naisia, koska ne miellyttävät molempia. Oikeasti.



Olen kuullut kommentteja että minulla olisi huono itsetunto kun en vaadi mieheltäni fyysistä yksiavioisuutta. Mutta eihän hän minua petä, tiedän missä mennään ja tapahtumat tapahtuvat minun silmieni alla. Ei selän takana minulta piilossa. Eikö pettäminen olekkaan sitä että jollain tavalla loukkaa toista, tekee jotain josta tietää ettei toinen pitäisi siitä ja silti tekee sitä? Kertokaa?



Vastaväitteeksi minun oletetusta heikosta itsetunnosta olen kysyjille sanonut että mitä jos heillä itsellään onkin niin heikko itsetunto, että heidän pitää saada elää niin että vaativat toiselta täydellistä yksiavioisuutta tunteakseen itse olevansa jotain ja ennenkaikkea ehjiä?!



Vastauseksi tähän saan usein sen että vapaaehtoisesti he toisiaan rakastavat ja kunnioittavat sitä olemalla fyysisesti vain toistensa kanssa. Ihan ok. En väitäkkään että tällä minun elämäntyylillä elämästä tulisi takuulla ihanaa ja pelkkää onnea, mutta nopein tie turmioon on minusta tuo ns yksiavioinen suhde. Kuitenkin.



nykyihminen, mies tai nainen, haluaa syödä ja säästää kakun samaan aikaan. Minä itse kunnioitan ja arvostan sitä että minä ja mieheni olemme henkisesti niin yhtä että voin luottaa meidän tilamme jatkuvuuteen, ainakin toistaiseksi onnellisena.



Keneltä se on pois jos yhteistuumin rikastutamme seksielämäämme vierailijoilla? Toki nautimme kauniista ja haluttavista ihmisistä ja on ihana nauttia seksistä erilaisissa kokoonpanoissa.



Suojellaksemme lapsiamme, he eivät tiedä tästä mitään. Heille riittää tieto että vanhemmat rakastavat toisiaan ja että lapsilla on turvallinen koti. Se saavat sitten isoina itse päättää millaisissa suhteissa haluavat elää. Turvataksemme avioliittomme jatkuvuuden, meillä käyvät vierailijat tekevät aina vain yhden käynnin meillä, jotta homma pysyy pelkkänä seksinä, eikä riskiä muille tuntemuksille ehdi nousta pintaan.



Kertokaa mielipiteitänne ja etenkin näkemyksiä nykypäivän ihmisten haluista ja mihin suhde kulttuurimme on oikein menossa.



On harmi ettei mykypäivän elämä ole enää sitä mitä suomi filmeissä olemme nähneet, mutta olivatko ihmiset silloin onnellisia ja aitoja?



Ottakaa kantaa.



Terveisin yksi kolmekymppinen kotiäiti, korkeakoulutuksella. =)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta en ole samaa mielta etta kaikki pettavat joskus.

Vierailija
2/5 |
08.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teidän tilanteenne on tietysti hieman erilainen, koska sinä olen bi. Se ei ole oikeampi eikä väärempi vaan ainoastaan erilainen. Jos tämä systeemi teillä toimii, niin onneksi olkoon. Uskon että siinä tapauksessa liittonne on kestävämpi kuin monen ns. yksiavioisen heteroparin. Mutta tässäkin tapauksessa seksi ja rakkaus ovat kaksi eri asiaa, eli tämä toimii kunhan te ette rakastu yhteenkään " vierailijoista" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kiusauksia tulee useimmille, ellei kaikille.

Vierailija
4/5 |
08.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Olemme olleet mieheni kanssa yhdessä vasta 6 vuotta, kumpikaan ei ole toista pettänyt (tietääkseni). Mutta tulevaisuudesta on keskusteltu, jos jompi kumpi alkaa tunte tarvetta muutokseen, keskustellaan asiasta ja keksitään ratkaisu. Voisin hyvin kuvitella meille samanlaisen järjestelyn kuin teillä on. Voisin antaa miehen käydä omilla teilläänkin ja minä kävisin omilla teilläni.



En halua omistaa miestäni, eikä hän minua. Olemme kumpikin käyneet lähellä kuolemaa ja tiedämme (myös) näiden kokemusten kautta, että elämää ei kannata tuhlata liiallisella kikkailulla ja otsan rypistelyllä.

Vierailija
5/5 |
09.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsiakin vielä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi yhdeksän