Mitä mieltä nimestä Luka?
Kommentit (64)
Taitaa vaan olla aika suosittu nimi nykyään.
Sinänsä ontuvaa verrata Micoa ja Lukaa, kun kyseessä ei edes ole Luca.
Mutta suomalaisen lapsen nimeksi ihan tyhmä. Koiralle ehkä sopisi.
Mutta ei se multa ole pois jos joku sen antaa lapselleen nimeksi.
Luukas on tosi ruma nimi, inhoan sitä.
Tuolla teidän ajattelumallilla jäisi aika vähän nimiä suomalaislapselle, tiedättekös yhtään kuinka moni nimi ei ole suomenkielinen? esim. johanna ja johannes on hepreaa, ne vaan on olleet täällä käytössä niin kauan että tämä on päässyt unohtumaan.
Eikä se Jennakaan ole suomalainen nimi, alussahan sitäkin karsastettiin ja nyt se on niin suosittu nimi.
100 vuoden päästä Luka on jo ihan " suomalainen" perinnenimi :)
Hyvä että tulee uusia nimiä, ainaiset Timot ja Pekat jo hieman kyllästyttää.....
Poikani 5 v. on Luka.
Aika hassua, että joku jälkeenpäin kysyi tuliko se Teho-osaston lääkäristä. No, enpä ollut sitä ennen koko sarjaa juuri katsellut. Ei tullut ei. Tuntui tosi tyhmältä, kun joku kysyi sitä tosissaan.
Ajattelin Lukas nimeä, mutta liian " ruotsalainen" , Luukas LIIAN raamatullinen, kun en itse edes kuulu mihinkään seurakuntaan. Sitten löysin italialaisen Luka-nimen (Italiassa nimi on K:lla aika suosittu) Se oli silloin vielä epätavallinen täällä, mutta suomalaiseen suuhun sopiva. Lyhyt, kaunis ja yksinkertainen.
Täydensin nimeä sitten jatkonimillä Eemil ja Aleksanteri, :)
Nimi tarkoittaa valontuojaa " Bringer of light" , mikä täsmäsi, sillä isäni kuoli juuri ennen laskettua aikaa yllättäen ja suru oli suuri.
Kuunhohtoisuus Luna-nimessä (mikä ei mielestäni uppoa yhtä hyvin meille ja on toki feminiininen) kiehtoi aina näin " kuuhulluna" ja tuolloin oli täydenkuun aika.... Senkin suhteen Luka tuo maskuliinisesti kuuta esille :)
Synnytyksessä soi ponnistusvaiheessa Susazanne Vegan Luka (on ihan K:lla) ja syntymähetkellä Maggie Reillyn Moonlight shadow - radiosta, ja kun lapsi vielä " näytti" Lukalta oli varma vaihtoehto :):)
Aina olen tykännyt. Itse en ole neg. palautetta lukenut kuin täältä foorumilta. Toista Lukaa en itse tiedä. Jotkut väittävät, että tulossa muotinimeksi, mutta Väestörekisterin nimipalvelua katsoin ja taitaa olla vielä TODELLA kaukana nk. oikeista muotinimistä...
On aina ymmärretty nimi, eikä sekaannuksia ole tullut. Ihan ylpeä olen tuosta nimestä. Ei massatavaraa toisin kuin esim. omani :) vaikka ihan kaunis on sekin.
Luka-krääsää, joten nimi taitaa olla niilläkin alueilla suosittu, vaikkakin mielestäni hyvin suuhumme sopiva.
Lukan ja Aleksin välillä ja olen tyytyväinen, että niin Aleksit , Juhot ja Eetut sain taisteltua pois, sillä uniikki nimi on. Ei ole meidän päiväkodissa toista. ei siis erehtymisen vaaroja. joskus on nimi kuultu Jukka. Ei ......!
Yhtä järkyttävää jos suomalaiselle lapselle annetaan nimeksi Igor.
Laura, eikä kukaan ole tullut valittamaan että mulla olisi italiaano-nimi.
Pistä ihmeessä Luka, tykkään siitä nimestä.
Mattien ja Teppojen äidit olkaapas hiljaa! Kyllä massasta saa ja pitääkin erottua!
Vai onko kiva että sitten koulussa opettaja sanoo " Matti" ja viisi poikaa vastaa että " niin?" ????
Yhdyn muutamaan edelliseen kommenttiin, Luka-nimi on varmasti jonain päivänä ihan tavallinen suomalaisnimi.
Italiassa k-kirjain on vain muutamissa lainasanoissa, kuten kilometro (=kilometri). Mieheni on italialainen ja hänellä muutamia Luca-nimisiä ystäviä, jotka italialaisia ja yksi Luka, joka on suomalainen 4v. poika! Mielestäni suomalaiseen suuhun sopii hyvin nimi Luka! :)
http://discography.vega.net/indexs.html
Suzanne Vega
No Cheap Thrill
single
1996 August
C5: 1996.08 DE A&M 581 869-2
C5: 1996 JP A&M (PolyGram) POCM-1189 (lyric insert)
C5: 1996 AU A&M 3S1 S69-2
No Cheap Thrill
Tom' s Diner
Luka
Marlene on the Wall
Ja valittiin ihan sen vuoksi, että olen ollut jo viisi vuotta ihastunut Teho-osastoon Lukaan eli siitä asti, kun Luka tuli Teho-osastoon Suomessa. Aiempi poika meillä syntyi syksyllä 1999 ja Luka oli juuri silloin tullut Teho-osastoon, mutta Suomessa näitä Luka-jaksoja alettiin esittään vuonna 2000. Suzanne Vegan laulu on myös aivan ihana ja näiden syiden vuoksi meidän poika sai nyt Luka-nimen.
mikot ja pekat ja muut "tylsistäkin" tylsimmät suomalaiset perinnenimet on kokeneet kolauksen jo vuosikymmen sitten.. ne sopii vanhoille ukoille enää.
en tykkää luka nimestä, kun mielipidettä kysyttiin! aivan kamala! samaa sarjaa kun esim. tino ja mico..eikö luukas olis parempi?