ÄLKÄÄ JÄTTÄKÖ KOIRIA KAUPAN ULKOPUOLELLE ODOTTAMAAN!
Tänään Jumbossa kuulutettiin koiran perään, joka oli kadonnut kaupan ulkopuolelta.
Miksi ihmiset jättää perheenjäsenään kaikkien ihmisten armoille? En voi ymmärtää! Joukossa on aina joku hullu joka nappaa kivan pikku villakoiran mukaan pelleilymielessä.. ja tuskin tekee koiralle mitään " kivaa" .. surettaa niin, missä sekin koira nyt on..
Kommentit (24)
Mä oisin varmaan ottanu kiviä ja nakellu niitä... (no ei vaiskaa, mut silti!)
En kyllä minäkään sitä käsitä että miten ihmiset uskaltavat jättää lemmikkinsä yksin tolppaan köytettynä... :(
JA pakko jättää välillä muutamaks minuutiks lähikaupan tai postin eteen. Pitää oppia olemaan yksin muuallaki ku kotona.
Mut ei tulis mieleenkää jättää minkää tollasen hehto-marketin eteen!
Puhuttiin heti siitä, miten ihmiset on tyhmiä kun jättää koiria tuollaiseen paikkaan. Ihmisiä siellä oli tosi paljon tänään ja aina sinne mahtuu joukkoon joku, joka syystä tai toisesta saattaa napata koiran mukaan :(
Joskus se pari minuttiakin voi olla liikaa. Vieläkin muistan koiran ilmeen, vanha ja kiltti labbis :(
Rotukoiran jättäminen narun päähän on kaikkein suurin riski, koiria häviää joka vuosi.
Jos on kauppaan asiaa, niin koira jää kotiin tai mennään autolla. Meidän koira tykkää kaikista ihmisistä, sen sais varastettuakin ihan helposti.
ja koiranomistajana kuulutus riipaisi. Missähän se koira viettää lauantaitaan? Ihan älytöntä tollanen koiran jättäminen kauppakeskuksen ulkopuolelle. Toivon, että koira on vaan riuhtaissu ittensä vapaaksi ja juoksee ennemmin tai myöhemmin kotiin.
Joo ja vielä mainittakoon, että Jumbossahan on sellaset miniminihäkit koirille. Kerran oikein säälitii, kun iso bokseri istui kopissa eikä mahtunu ees kääntyyn. Miksi koira täytyy ottaa kauppareissulle mukaan???
Mä oon ennen jättänyt koirani kaupan eteen. Silloin koirana oli saksanpaimenkoira, jota nyt ei niin helposti lähdetä ottamaan, mutta silti aikamoisen riskin kyllä olen ottanut.
Tänään mun labradorinnoutajan pentu oli R-kioskin edessä n. 2 minuuttia kun tein loton. Täytyy lopettaa tuokin, koska näköjään koirien varastaminen on kasvussa. kyllä tuskan hiki oli kokoajan päällä, kun mua ennen sattui olemaan yksi asiakas eli mekin se 2 minuuttia sen normaalin yhden sijaan. Ihan hirveää olisi menettää koiransa niin, että ei tietäisi missä se on. Ja kun tietäisi miten paljon koira kaipaa kotiin.
Enne noli koirankusetuslenkilläkin paljon helpompi hoitaa pikkuisia kioskiasioita kun ei tarvinunt köyttä luffea tolppaan.
Toki siinäki ajassa ehtii sen varastaa mut sitte on jo täytyny kytätä meitä pitkin lenkkiä. Kaupassa siis koko seinän mittaset ikkunat. Ja postissa ollessa nään koiran koko ajan. Usein jään sisälle ihan vaan jumettaa ja tarkkailen että mitä koira puuhaa/ketkä sille juttelee.
T:5 (muistaakseni...)
kamalla jos oma koira häviäis ja ei tietäs missä se on ja mitä sille on tapahtunut..
ja tietysti voisi yrittää lähialueilta katsoa, mutta onhan se vähän kuin neulan etsimistä heinäsuovasta. Julkisuus on hyvä tapa etsiä. Loppukesästä oli iltasanomissa melkein koko sivun juttu Kontulasta varastetusta perhoskoirasta, joka oli jätetty ruokakaupan eteen odottamaan.
ruskeanmusta(?) villakoira.
toivottavasti tämä pikkuinen on turvallisesti kotona...
mutta joskus olen kyllä tehnyt poikkeuksen. Eli tähän lähikaupan eteen olen jättänyt pikaostosten ajaksi. Usein silloin on kaupan edessä istuskellut näitä lähitalojen mummoja, jotka kyllä kyttäävät tarkkaan hauvan perään.
Mutta minkään ison kaupan eteen en jättäisi tai muutenkaan epäilyttävään paikkaan.
Sielä Jumbonkin ympärillä menee isoja vilkkaita teitä.... :-((
varma älämölön paikka, kun jollekin eläinparalle on sattunut jotain. Ihmisistä viis, mutta jos Musti on joutunut viettämään hetken pihalla ilman Buberry-takkia, niin jo kerätään adressia. Evvk jonkun piskin kohtalo. Enemmän surettaa nähdä kevyessä lauantai tuiterissa olevat vanhtemmat lastenvaunujen kanssa ostoksilla. Ja alaosassa tietysti sidukkaa mutsille ja karjalaa faijalle.
koskaan kuullut, että täällä lyötäisiin marketin ovet esim. lukkoon, ettei mahdolliset ryöstäjät pääsisi pakoon.
Kymmenessä minuutissa ehtii jo hyvin värjätä lapsen hiukset marketin vessassa ja ottaa pitkät kohti Reberbahnia.
Joskus jättäneeni koirani lähiSiwan eteen, mutta vain silloin kun tiedän hakevani maitoa tms. yhden/kaksi tuotetta ja kassalta näkee siihen mihin koirani jätän.
Mua ei varkaus pelota, koirani ei päästä ketään lähelle. Se pelottaa, että joku humalainen tms idiootti menee ja tekee sille jotain. Tai sitten se, että joku ajattelematon äiti antaa lapsensa mennä silittämään, jolloin koira myöskin saattaa puolustautua.
En jätä enää koskaan. Nyt on niin paljon aikaa, että voin käydä vaikka kymmenen kertaa päivässä kaupassa ilman koiraa ja vielä lenkkeilyttää sen erikseen.
Koiran ei tarvitse osata olla yksin muuallakin kuin kotona, jos ei itse pysty turvaamaan sen oloa. Jos koira puolustautuu esim. päälle käyvältä lapselta, niin huonosti käy. Ja tässä kohtaa on turha tulla sanomaan, ettei koira saa purra ikinä.
Pitihän se arvata, että joku vetää tän koira vs. lapsi -ajattelun tähän. Se ei oo lapsilta pois, vaikka huolehditaan muistakin " perheenjäsenistä" . Meneppä suomimaan niitä humalaisia vanhempia, niin kyllä varmaan päätä silitellään. Ei kovin montaa ulkopuolista löydy, joka kehtaa mennä sanomaan ventovieraille ihmisille, että hävetkää, kun tuhoatte lapsenne lapsuuden. Helppo se on täältä palstalta huudella. Anna kuule meidän välittää niistä asioista, jotka meille on tärkeitä. Jos sulle on joku muu tärkeää, niin tee asialle jotain, älä meille sitä itke.
Päinvastoin ihmiset jotka on kylmäkiskosia eläimen hyvinvoinnille on helpommin tylyjä myös ihmisille. Ja eläimistä välittävät välittää yleensä myös ihmisistä ja yleensäkin heikommista. Miks aina pitäis valita et ihmiset vai eläimet tai jotain muuta? Homma on aikast pahasti hukassa jos nousee villat pystyyn kun toiset on huolissaan eläimen hyvinvoinnin puolesta.
Ihmiset ilman sydäntä.
Varkaus ei ole ainoa uhka.
Olen ollut paikalla todistamassa, kun lauma poikia kivitti kaupan eteen jätettyä noutajaa:( Pojat saivat satikutia, samoin omistaja.
Puhumattakaan pakkaseen tai helteeseen jätetyistä koirista.