Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kellään lasta joka ei saa kymppejä kokeista? :(

Vierailija
13.11.2008 |

Mulla on, 4lk. Mua ei todellakaan asia haittaa, mutta lastani kyllä samoin opea! Lapseni piti mennä kaikenmaailman tutkimuksiin miksei pärjää kuten muut luokassaan. Miksei hyväksytä enää ettei KAIKKI lapset ole kympin oppilaita? Jotenkin ahdistaa lasteni puolesta koko koulumaailma. Paljon kiusaamista ja sitte ntuo paine koulun puolelta että pitää pärjätä.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä se sellainen luokka on jossa kaikki saa kymppejä?



Vai oliko tääkin joku mukavitsikäs provo.

Vierailija
2/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten siellä on joka kokeesta aina yksi kymppi, kaksi ysiä, iso kasa kaseja ja seiskoja, pari kutosta ja yksi vitonen.



Ei sekään musta ihan oikein ole.



Tarkoitatko sä sillä, että sun lapsi "ei saa kymppejä" sitä, että hän saa kaseja ja ysejä vai sitä, että hän saa viitosia ja kuutosia? Vai sitä, että hän vaan alisuoriutuu kokeissa eli oikeastaan osaisi paremmin kuin mitä pystyy esittämään? Tai ainakin näkyy, että hän pystyisi parempaan kuin oppiikaan?



Jos kyse on ihan vain siitä, että saa kaseja ja ysejä niin onhan toi liioittelua. Mutta jos on kyse viitosista niin tukiopetus varmaan on ihan paikallaan. Ja oli ne numerot mitä hyvänsä niin alisuoriutuminen on paljon hukkaanheittamistä. Siinä lasta kannattaa auttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tosiaan ole provo!! Tottakai kaikki saa joksu muutakin kuin sen kympin, mutta poikani ei ole kertaakan saanut ysiä tai kymppiä. Open mielestä hälyyttävää?



Lapsi on ihan normaali, fiksu muttei jostain syystä kokeissa saa asioita ymmärrettävästi oikein. Jos kysyy suullisesti saman kysymyksen kertoo aivan oikein kaikki, muttei os sitä ollennaista kirjoittaa kokeeseen.



t. ap

Vierailija
4/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän lapsi on ns. eliittikoulussa, jossa on todella kova taso, eikä sielläkään kokeista saa aina kuin vain muutama 10 tai 10-. Ja 4-luokka siis kyseessä.

Vierailija
5/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Gaussin käyrän mukaan. Ettei opettaja olisi ottanut sinun lastasi silmätikukseen?

Vierailija
6/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei varmasti yksikään ope huolestu jos ei tule pelkkiä kymppejä tai edes ysejä, sä et nyt kertonut asiaa aivan niin kuin se on.



Jos pojallasi on jotain ongelmaa tuossa ettei saa laitettua asioita kokeeseen ymmärrettävästi oikein vaikka asian osaisikin niin eikö se ole vain hyvä että saa asiaan tukea?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voikohan opelta pyytää luokan keskiarvoa esim jostain kokeesta? Itsekin ihmettelen mikä neroluokka lapseni luokka oikein on? Mutta ne kenet tunnen luokalta oikeasti saavat aina kymppejö, 10-, 9+ ja sitä rataa. Oma lapseni 7-8+. Usein lapseni on sanonut että hän sai huonoimman numeron, esim viimeksi yltin kokeesta 8-.



t. ap

Vierailija
8/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Open arvostelusysteemissä on vikaa jos ne keskiarvot ovat aina jossain ysin ja kympin välissä, sanoo mun ope-mieheni. EN ole kuullut että kenestäkään olisi huolestuttu 7 - 8 numeroilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kymppiä en muista että olisi saanut koskaan, ellei sit joskus ihan ekoilla luokilla. Ja on ihan hyvin luokallaan pärjäävä oppilas, ei ihan parhaita, mutta parempi kuitenkin kun se keskitaso. Kokeiden keskiarvo meillä yleensä ollut n. 8-8½. Kertaakaan ei ole missään tukiopetuksessa ollut, ja opettaja sanonut aina että pärjää koulussa hyvin.

Vierailija
10/10 |
13.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arvosanojen tulisi kylläkin jakautua Gaussin käyrän mukaan. Ettei opettaja olisi ottanut sinun lastasi silmätikukseen?

Kellokäyristä on luovuttu arvosteluasteikkojen määräämisessä. Niit käyttävät enää sellaiset über-vanhanaikaiset opettajat, joiden koulutuksesta on yli 40 vuotta ja jotka eivät millään lailla seuraa aikaansa tai alansa menetelmiä.

Nykyään tiedetään, että jokainen koululuokka ei ole koostumukseltaan ikäluokan keskiarvo, vaan oppilasaineksissa on eroja. Niinpä on ihan mahdollista, että yhdellä luokalla kaikki oppivat paremmin kuin toisella kukaan.

Siksi arvosanoijen määrittelyssä on otettu käyttöön tavoitteiden määrittely ja opetushallitus on määritellyt tyydyttävän/välttävään ja hyvään arvosanaan oikeuttavat oppimien asteet. Nämä ovat nyt valtakunnallisia, eivätkä enää luokkakohtaisia.

Lapsia ei myöskään tarvitse laittaa kilpailemaan keskenään (kuten kellokäyrillä) vaan parantamaan omaa osaamistaaa tavoitteellisesti osaamiseen itseensä nähden. Niinpä luokan kaikki oppilaat voivat saada kympin, jos kaikki osaavat oppisisällön erinomaisesti - tai voivat kaikki jäädä viitosen tasolle, jos ope on niin surkea, että kukaan ei opi mitään. Harvoin näin yhdenäistä joukkoa tietysti löytyy, mutta keskiarvokäyrä ei enää ole mikään itsetarkoitus - taivaan kiitos!