Hassu tyyli Jenkeissä.. (synnytyssairaala sarjasta)
Katselin kyseistä ohjelmaa tänään ja oli vähän outoa huomata, että siellä oli huone täysi ihmisiä vaikka äiti synnyttäisi 10 vkoa etuajassa olevaa keskosta. Ja kaikki kaverit vielä kyttäämässä alapäässä..
Kommentit (22)
ja käsittääkseni terve siinä mielessä ettei mitään sydänvikoja tms. Mulla taas vahvistui käsitys siitä etten ikinä abortoisi lasta down-epäilyn takia... Aivan kuten nämäkin nuoret vanhemmat, olivat kieltäytyneet kaikista lisätutkimuksistakin.
ihana vauva oli.
Elokuvissa/tv-ohjelmissa synnytys aina alkaa niin, että äiti alkaa yhtäkkiä kiljua kivusta ja sitten tulee hirveä kiire sairaalaan. Tosielämässä kuitenkin useimmin supistukset alkavat hiljalleen - mutta siitähän ei saada tietenkään näyttävää draamaa.
Elokuvissa/tv-ohjelmissa synnytys aina alkaa niin, että äiti alkaa yhtäkkiä kiljua kivusta ja sitten tulee hirveä kiire sairaalaan. Tosielämässä kuitenkin useimmin supistukset alkavat hiljalleen - mutta siitähän ei saada tietenkään näyttävää draamaa.
Mutta miksi siinä sitten annetaan sellainen käsitys että salissa olisi koko suku kattomassa alapäässä kun vauva syntyy???
synnytystilanteessa katsomaan alapäätä. Jo ennen ensimmäistä synnytystä sovittiin että hän hoitaa yläpään ja sairaalan henkilökunta alapään. Miehellä ei ole kyllä ollutkaan mitään hinkua näkemään kuinka tavara leviää.
Saati että siellä kurkkisi mun äiti tai isä tai sisarukset? Never.
Vaikka työkaveri pelotteli, että epiduraaliin kuuluu katetrointi:=O
ainakin kolme synnytystä nähneenä mies yhä aivan haltioissaan siitä. En mä kyllä muuta sukua ottaisi synnytykseen kuin mieheni .
se muka vaikuttaisi jotenkin jalkojen toimintaan.
ja muutenkin,en oo nähnyt vissiin yhtään viel joka synnyttää "vain" miehen kanssa,aina on vaikka mitä porukkaa
ulkopuoliset lahtee huoneesta siis tosielamassa.
-jenkkimuori-
ja syynä oli se, et kun sen jälkeen ei voi sitten enää kävellä.. mulle ei ole koskaan itselleni moista laitettu, mut mulla on tähän asti ollut käsitys et pystyis kyllä käveleen puudutteen aikana.. kertokaa te joilla kokemusta.
Mä en nähnyt kokonaan (grayn anatomia vei voiton), kuinka kävi sen down-epäily-vauvan kanssa? Mikä oli loppudiagnoosi? Mä itkin kun ne lääkärit kertoi niille siitä , olihan se vanhemmille aika shokeeraavaa vaikka heilläkin oli ilmeisesti jo np:stä asti ollut tiedossa että jotain häikkää saattaa olla.
Ja mulla on kanssa pistänyt silmään tuo väenpaljous salissa, siellä on yleensä synnyttäjän vanhempien lisäksi myös sisaret LAPSINEEN tai sitten syntyvän lapsen isojasisaruksia. Kerrankin näki että tuleva isosisko oli aivan kauhuissaan (ei tainnut olla kouluikäinen vielä) kun äiti huusi ja selvästi kärsi. Mutta mukana oli oltava.... Todella outoa touhua.
kokemusta löytyy sillä saralla. kätilöitä 2, hoitajia 2, lääkäreitä 2... en oo ihan varma et oliko jotain muuta viel. tunne oli kyllä sellainen et vain lehtiryhmä puuttui!
pystyy käveleen vai ei pysty??
eikö se synnytyksessä pistetä eri paikkaan kuin vaikka jalkaleikkauksessa?
rupes kyllä nyt kiinnostaan epiduraali..
meinaan oli mullakin mukana siellä miehenlisäkis valokuvaaja ja toimittaja ;) Ulkopuolisiahan nekin.
meinaan oli mullakin mukana siellä miehenlisäkis valokuvaaja ja toimittaja ;) Ulkopuolisiahan nekin.
Tai yksi kaveri saisi, mutta sitten mies joutuisi jäämään pois. Eli TAYS:ssa saa tulla tasan yksi ihminen mukaan synnytykseen (+ tietenkin lääkärit, kätilöt yms). Itseäni harmittaa, kun haluaisin toisenkin tukihenkilön huoneeseen.
että suomessa saa tulla vain yksi seuralainen? Isä tai joku muu läheinen...
Tänään tuo täyttääkin jo 5 vuotta ;)
ihana vauva oli.