Oletteko tarjonneet työpaikalla kakkua tms. äitiyslomalle jäädessänne?
Kommentit (15)
Meillä työnantaja tarjoaa kakkua tuollaisissa tilanteissa.
Pullaa ja keksejä taisin kattaa pöytään. Valtiolla työnantaja tarjoaa kahviin veden, ei muuta ;)
esim. kun jäin alkukesästä, niin vein mansikoita ja kirsikoita. Työntantaja kahvittaa kyllä, mutta kiva viedä jotain lisää kahvipöytään.
Porukkaa 120 mutta omalle ryhmälle tarjosin palaverissa paljon herkkuja noin 20:lle ja koko talolle ostin ruokatilaan kamalasti toffeita niitä hyviä joita saa lakun/sitruunan/tavallisen ym makuisena (pehmeitä) ostin isoja pusseja noin 500 g noin 6 pussia isoihin kulhoihin jotka keittiöltä sain lainaksi. Oli kivaa kun jaksoi olla töissä viimeiseen päivään saakka ja lähteä iloisena mammailemaan. Tuntui että kaikki olivat aidosti iloisia puolestani ja oli ilo tarjota herkkuja : )
Pitkään emmin, onko tarpeen ja tavan mukaista, kun olin kuitenkin vain sijaisena enkä ole palaamassa enää samaan paikkaan äitiysvapaiden jälkeen. Kovasti kuitenkin ilahtuivat!
Sain kukkia ja muita lahjoja vikana päivänä. Haikee olo tuli, ja nyt jo odotan innolla takaisin töihin pääsyä. Lapsi nyt 6 kk.
Eipä siinä tullut käytyä enää töissä ennen kuin vasta lapsen kanssa.
Porukkaa on varmaan 40-50, ja suurimman osan kanssa en varsinaisesti tee töitä, ja osaa en edes tunne. Pitäisi kai tarjota kaikille tai sitten ei kellekään. Täällä ei firma ole kustantanut äitiyslomalle jääjien kakkuja, mutta muita kyllä, esimerkiksi valmistuneiden ja kokonaan firmasta lähtijöiden.
ja vaikka jäin sairaslomalle 6vkoa ennen ä-loman alkua niin virallisena ekana ä-lomapvänä vein ostokakun sinne ja kahviteltiin pieni muotosesti osan porukan kanssa siinä ja loppu porukka jäi ilman mun erittäin hehkeetä seuraa ja saivat pelkkää kakkua sitten ;)
eikä kukaan ole vauvastakaan mitään kukkia tms antanut, miksi sitten olisin vienyt kakkua?
Aina olen pöydän kattanut komiasti. Eli kaksi krt.
Toisen lapsen kohdalla minulle tarjottiin ihana aamupala töissä ja sain parvekkeelle ihanan ison amppelikukan. Jäin aitiyslomalle kesäkuun alussa. Sitten ,myöhemmin menimme ravintolaan syömään ja juhlistamaan minun minun äitiysloman alkua ja sain lahjakortin jalkahoitoon. Vähän harmittaa etten vienyt mitään tarjottavaa silloin, kun minua niin hemmoteltiin. Myöhemmin vein vauvan näytille ja vein mennessäni pullaa.
Kummallakin kerralla myös vauva on saanut jonkin kivan lahjan vaatetta tms.
edellisessä duunissa kun työpaikka järjesti MULLE "babyshowerit", yllätyskutsun vikana päivänä - hakivat neukkariin joka oli koristeltu vaipoilla ym., ja oli kakkua ja hauskoja leikkejä ja lahja valmiiksi.
Ja kun menin vauvan kanssa käymään, olivat taas ostaneet kakun.
Mutta tää työpaikka tosiaan vähän erilainen, en tiedä tarjotaanko täällä, joten onkohan kauhee etikettimoka jos mäkään en tarjoo mitään.
Eikä ole vielä pomokaan onnitellut vauvasta :P