Jokaiselle lapselle oma kylpyamme?
Punkka, vanna...miksikä ikinä sitä kutsutaankin...
Tilanne on se, että esikoisemme on 3v ja tykkää kovasti kylpemisestä. Toinen syntyy parin kk:n sisään. Miten olette tehneet, onko teillä molemmille lapsille omat punkat, vai kylvetättekö samassa?
Kommentit (9)
ns. "uima-altaana"
Meillä tosin on nyt 4-vuotiaalle puhallettava lasten kahluuallas pesuhuoneen lattialla saunailtoina. Suosittelen!
ensin käy pienempi ammeessa ja sitten yhdessä ja vanhempi sitten yksin. Hyvin pärjätään yhdellä ammeella.
Itse olisin valmis käyttämään isompaa vain suihkussa, mutta itse isompi tahtoo vielä ammeeseen.
Ihan vastasyntynyttä vauvaa en kyllä haluaisi kylvettää samassa ammeessa kuin leikki-ikäistä, eikä kai kukaan jaksa joka kylvyn jälkeen "desinfioida" ammetta perusteellisesti?
Ja ainoastaan siitä syystä, että meillä vielä 5-vuotiaanakin on lapset halunneet kylvyn saunan yhteydessä, vaikka kylpevätkin lähes polvelt suussa.
En kyllä ymmärrä miksi vastasyntyneellekänn pitäisi amme desinfioida ennen jokaista kylpyä jos siinä on oma sisko tai veli kylpenyt. Eiköhän ihan normaali huuhtelu/pesu riitä.
Vauva, taapero ja leikki-ikäinen. Välillä jopa kaikki samaan aikaan.
niin tykkää siinä peuhata kun kolmevuotias siskonsakin omassaan.Tuskin muuten oman perheenjäsenen kylvyn jälkeen tarvii vauvan takia alkaa ammetta desinfioimaan...
kyllä vaan ollaan kylvetetty vauvaa ja taaperoa samassa ammeessa. Pussailee ja nuolee ja imeskelee toisiaan ja samoja leluja muutenkin, eiköhän samat pöpöt ole kummassakin.
Tällä hetkellä on kolme lasta ja kaksi ammetta. Tappelu meinaa tulla joka kerta, kuka saa olla missäkin ammeessa, joten kolmannen osto on harkinnassa.