Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tokaluokkalainen poika pelkää yksin oloa - onko yleistä?

Vierailija
21.11.2008 |

Poika joutuu olemaan 2-3 aamuna ennen kouluun lähtöä n.1/2 h - 1h yksin, katsoo silloin lastenohjelmia. Ei jää mielellään yksikseen. Samoin koulun ja iltiksen jälkeen pitäisi olla saman verran kotona yksin (ei joka päivä), ei halua mennä kotiin sisälle koska siellä pelotttaa. Leikkii mieluummin ulkona tai menee kavereille. Kavereita on paljon ja poika on tosi vilkas ja mielikuvitusta riittää. Illalla myöskin pelottaa usein nukkumaan mennessä (me vanhemmat viereisessä huoneessa), hän ei osaa sanoa tarkemmin mikä pelottaa. Nykyään lähes joka yö tulee vanhempien viereen nukkumaan aamuyöllä, jos siis sattuu yöllä heräämään. Nuorempi sisarkin on, jota "ei pelota yhtään".

Onko kellään jotain hyviä vinkkejä, miten pelotuksia saisi vähenemään??

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä siihen välttämättä auta muu kuin aika ja se, että pidättäydytään painostuksesta. Jos tokaluokkalainen pelkää olla yksin niin minusta se on vielä ihan luonnollista ja pikemmin kuin painostaa pääsemään peloista eroon, pitäisi järjestää niin, että lapsen ei tarvitsisi olla pitkiä aikoja yksin. Että hän saisi harjoitella vähän kerrallaan.



Yövalosta voisi olla apua tuossa nukkumisasiassa, mutta ei se mikään katastrofi ole, jos tokaluokkalainen vielä välillä tlee vanhempien viereen.

Vierailija
2/5 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä 2 lk syksyllä meinasi itku tulla jos kuuli että joutuu olemaan ip jälkeen reilun puoli tuntia yksin ennen kuin muut ehtivät kotiin. Mutta kevättä kohti helpotti, ei enää soitellut edes heti kotiin tultuaan ja nyt 3 luokalla edelleen mielellään hakeutuu seuraan iltapäiviksi mutta saattaa olla useitakin tunteja yksin kotona ja puuhailla, lukea yms ilman että on ollenkaan kauhea juttu.

Vierailija
4/5 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

toivottavasti meilläkin käy samoin, kolmannella luokalla kun ei voi mennä enää iltikseenkään..

-ap

Vierailija
5/5 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanoa, että oma lapsenikaan nauttii yksinolosta. Kolupäivät olemme saaneet järjestettyä aika kivasti, että yksin joutuu olemaan aika harvoin. Lauantai aamuisin on tunnin pari yksin kotona katsomassa lastenohjelmia, kun äiti käy asioilla tai lenkillä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi neljä