Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huolissani mieheni veljen perheesta... Molemmat vanhemmat masentuneita.

Vierailija
06.11.2008 |

He asuvat ulkomailla ja emme siis nae usein, mutta mieheni ja veljensa soittelevat usein, ja ovat siis yha laheisia. Kesalla viimeeksi tavattiin ja silloin olivat molemmat masennuslaakityksella ja ovat kayneet terapiassa juttelemassa yms. Mutta nyt tilanne on mieheni veljen mielesta jo aika paha. Hanen vaimonsa sai vahan aikaa sitten opiskelunsa paatokseen ja oli kuulema valmistunut "luokkansa parhaimana" eli on kylla jaksanut opiskeluun tsempata, mutta kotona ei osallistu mihinkaan.

Mies tekee kaikki ruoat, siivoukset, hoitaa lapsen, ja alkaa olla tosi kyllastynyt.

Heilla on pieni lapsi jota vaimo yrittaa vieroittaa tutista ja lapsi kuulema kitisee tauotta talla hetkella. Huolettaa heidan tilanteensa mutta miten voimme auttaa?



Molemmat ovat talla hetkella tyottomia, vaikkakin miehella alkaa pian harjoittelupaikka. Rahatilannekaan ei varmaan ole loistava. Miehen veli soitti minulle eilen ja kertoi mita oli ostanut ja lahettanyt meille joululahjaksi (han yksin hoitaa kaikki tuollaiset aina), mitaan ei olisi tarvittu, mutta aina haluaa muistaa!



Tuon vaimon nuori veli kuoli 1,5v sitten ja ei varmaan ole paassyt yli siita vielakaan. Hanen vanhemmat asuvat heita lahella ja ovat tukena, mutta miehen veli sanoi etta hekin ovat olleet jotenkin kylmia hanta kohtaan viime aikoina..?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mita voisin ostaa heille joululahjaksi??

Vierailija
2/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene auttamaan ja tarjoa siivousapua, osta siivous tai joku hemmottelulahja

tai menet viettämään aikaa yhdessä. Tarjoudut auttamaan.



Ja potkit persiille niitä myös, että lakkaavat marisemasta, ja tekevät jotain oikeasti tilanteensa korjaamiseksi, tarjoudut vaikka avuksi etsimään sitä lastenhoitajaa heille tai vinkkaat mistä voisi löytyä, jos et itse halua tai pysty olemaan avuksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se idearikkaus niinkään, vaan sisälukutaito.

Vierailija
4/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

suloinen pakkaus etta! Mutta joo, asumme eri maissa, mekaan emme asu suomessa, mutta silti on matkaa toistemme luokse.



En tieda vaikeaa...



ap

Vierailija
5/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt ylivoimaisen valtaisa, jos hoitaa yhden lapsen ja kodin?

Vierailija
6/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaimo on kuitenkin opiskellut, mieshän ei tee mitään.

Vierailija
8/8 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka alkaa piakkoin. En usko etta turhasta valittaisi...



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kaksi