Mitä kertoo, kun ystävä unohtaa syntymäpäivän?
En ole enää lapsi, täytin juuri 31 vuotta. Hyvä ystäväni, jolle aina lähetän korti/tekstarin synttärinä, ei muistanut. Asuu ulkomailla eikä useinkaan muista syntymäpäivääni. Välillä saattaa pahoitella jälkikäteen, kun tavataan. Pitäiskö loukkaantua?
Kommentit (19)
En ole tuo ystäväsi, koska asun Suomessa. Mutta unohtelen usein ystävieni syntymäpäivät, elleivät he varsinaisesti kutsu juhliinsa. Minulla on kaikkien sukulaisteni ja ystävieni ja heidän lastensa syntymäpäivät kirjoitettuna muistiin, mutta harvoin tulee vilkaistua sitä muistikirjaa. Neuvoisin, että älä loukkaannu. Hänella voi olla muuta tärkeää mielessään.
Kuule mä en aina muista edes omaa synttäriäni ja äitinikin synttärit unohdin viimeksi. Lapsille järjestän synttärijutut, aikuisten synttärit on mulle aika yhdentekeviä. Eikä se ainakaan ole ystävyyden mitta! Joten anna olla.
ole "muistamisen arvoinen asia". Kiva, jos joku muistaa, mutta harvoin ainakaan meidän tuttavapiirissä lähetetetään kortteja. Korkeintaan tekstiviesti, jos sitäkään.
tai ystävyyden laadusta, niin ei mielestäni. Kyllä ystäväsi voi sinusta välittää, vaikkei kunnostaudukaan lähettämällä korttia syntymäpäivänäsi.
En ole enää lapsi, täytin juuri 31 vuotta. Hyvä ystäväni, jolle aina lähetän korti/tekstarin synttärinä, ei muistanut. Asuu ulkomailla eikä useinkaan muista syntymäpäivääni. Välillä saattaa pahoitella jälkikäteen, kun tavataan. Pitäiskö loukkaantua?
Ei kannata loukkaantua.
En muista kenenkään syntymäpäiviä. Kummilasteni vanhemmat tietävät tämän ja hyväntahtoisesti muistuttavat ennen syntymäpäiviä, että muistathan.... Olen oikeesti sellainen, etten muista.
Viimeksi meinasin unohtaa oman poikani synttärit :(. Onneksi tuli puheeksi appivanhempien kanssa - ja mä olin ihan öönä, että joko ne on nyt, ens lauantaina :( Tuli pikkasen kiirus. Oli nimittäin perjantai, kun appivanhemmat soitteli, että onkos ne juhlat lauantaina vai sunnuntaina.
Itsekin muistan "kaikkien" synttärit yms ja on tylsää, kun omiani ei juuri muisteta. Ei se silti vähennä arvostusta puoleen tai toiseen.
unohtaisi äitienpäivän. Tai hääpäivän. Mites suu sitten pantaisiin...Tekopyhiä olette kaikki tyynni!!
Musta on ihan käsittämätöntä, ettei muka aikuisena muistaminen olisi tärkeää. Ymmärrän jos ne synttärit eivät ole kaikille tärkeitä, mutta minä kyllä loukkaantuisin pahasti. Se tarkoitti minun mielestäni sitä, ettei ystävä arvostaisi minua ja minulle tärkeitä asioita.
Meillä "juhlitaan" jopa aikuisten nimipäiviäkin ja se on meille tärkeätä.
unohtaisi äitienpäivän. Tai hääpäivän. Mites suu sitten pantaisiin...Tekopyhiä olette kaikki tyynni!!
Ja kyllä meillä on molemmat unohtaneet esim. hääpäivän monena vuonna. Niin mies kuin minäkin. Naureskeltu sitten jälkeenpäin, että taas unohtui yksi... Äitien päivää mies ei muista kirveelläkään. Ja ihan hymyssä suin siitä muistutan... Eli mikä tässä on tekopyhää?
Joulu me kyllä aina muistetaan. Ja toistemme syntymäpäivät :D
Ystäväsi muistaa sinua ihan varmasti ajatuksissaan usein... Minä ainakin ajattelen usein ystäviäni,mutta olen todella surkea muistamaan mitään merkkipäiviä... Eikös ystävyys ole tärkeämpää kuin se että muistaako toisen merkkipäiviä... Mä en ainakaan koe olevani sen huonompi ystävä vaikka en merkkipäiväiä muista... Minulle ystävät merkitsevät todella paljon... Ja hyvät ystäväni tuntevat minut niin hyvin että tietävät etten merkkipäiviä muista, vaikka haluasisinkin.. Arki kahden lapsen kanssa on sen verran hektistä ettei tässä ehdi muistaa kuin ruoka ja nukkuma ajat...
Jos mittaat ystävyyttä korteilla niin mitä se susta kertoo..Kaikki ei ole niitä, jotka aina muistavat jokikisen juhlan merkkipäivän tai ihan mitä vaan.
ei kait aikuisten kavereiden synttäreitä tarvi sen kummemmin muistaa?? Paitsi jos täyttää 50v ja siitä ylöspäin pyöreitä vuosia.
unohtaisi äitienpäivän. Tai hääpäivän. Mites suu sitten pantaisiin...Tekopyhiä olette kaikki tyynni!!
ei ole muistanut kertaakaan mun synttäriä, ei kihlajaispäiviä, eikä edes juuri ollutta 5vuotishääpäivää.. Kyllä siitä loukkaantuu,mutta ei voi mitään..
Mutta hääpäivä on useampana vuonna menny ohi sekä multa että mieheltä... Tai ehkä illalla on muistettu että katos vaan tänäänhän on meidän hääpäivä. Eli eipä juuri hetkauta...
unohtaisi äitienpäivän. Tai hääpäivän. Mites suu sitten pantaisiin...Tekopyhiä olette kaikki tyynni!!
Meillä on perheen sisällä (siis molempien vanhemmat, sisarukset ja niiden lapset) jo 25 syntymäpäivää, lisäksi nimipäivät ja kummilasten synttärit. Olisi ihanaa muistaa myös edes 20 lähimmän ystävän synttärit, mutta ei mun kapasiteetti riitä. Sorry.
Olen kyllä hankkimassa syntymäpäiväkalenteria erikseen, jotta joskus edes jonkun muistaisin.
ihan aikuisiällä, lähetti synttäriensä jälkeen joukkosähköpostin, jossa kiitti kaikkia niitä, jotka oli muistaneet hänen synttärinsä ja muille sitten jotain että f... you.
Itsekään en muista aina kaikkien ystävieni merkkipäiviä. Silti heitä kaikkia rakastan. Minulla nyt vain sattuu olemaan paljon ystäviä ja elämä melko täynnä ohjelmaa.
Mä en yleensäkään muista syntymäpäiviä. Hyvä kun omani muistan. Yleensä sentään muistan oman perheen syntymäpäivät ja välillä vanhempieni ja sisarusteni, mutta on ihan vahinko, jos satun muistamaan jonkun muun syntymäpäivän.
Musta se kertoo mielestäni, ettei mulle syntymäpäivät ole kovin tärkeitä, joten en niitä muista.