Kuinka paljon miehesi juo?
Kiinnostaisi tietää, kuinka paljon muiden puolisot käyttää alkoholia päivässä/viikossa? Paljonko miehellä on ikää, pituutta ja painoa (helpottaa vertailua ja suhteuttamista) jne.
Olen vähän kummastellut, kun tuntuu, ettei palstoilla paljoa valitella puolison juomisesta. Eikö alkoholi todella ole enää kuin vähemmistön ongelma? Oma puolisoni on neljän vuoden aikana käyttänyt aina runsaasti alkoholia eikä vauvan tulo sinällään ole asiaa muuttanut. Juominen väheni jossakin määrin jo aikoinaan hieman ja nykyään järkipuhe menee joskus perille asti, mutta harvemmin. Taustatietona: poikamme on nyt 8kk. Itse olen 22v. ja avokkini 27v.
Olisi mukava löytää kohtalontovereita, joilla on sama ongelma. Onko kukaan löytänyt apua ongelmaan?
Kommentit (8)
No meillä mies juo päivittäin. Su-to menee noin kaksi pulloa/tölkkiä (0,5 dl tölkki) ja pe-la menee sitten kaiketi noin 5-7 0,5 tölkkiä olutta. Jos ottaa väkeviä, niin sitten sammuu. Muutoin ei paljoa muutosta käytöksessä ennen klo 21, sitten alkaa nuokkumaan ja sammahtaa tuoliinsa.
Tämä määrä ei kaiketi muilla olisi ongelma (tai en tiedä), mutta itseäni tuollainen tissuttelu häiritsee - en halua antaa lapsille sellaista kuvaa, että on ihan normaalia juoda kaljaa joka ilta ja aloittaa viikonloppua heti pe avaamalla kaljatölkki. Lauantaina juominen alkaa jo klo 15/16 paikkeilla ja se tietysti vaikuttaa siihen miten pystymme liikkumaan. (Mies haluaa olla kotona ja imea kaljaa).
Tätä on jatkunut jo kymmenen vuotta ja ennen lasten syntymää. Mies on 190 cm pitkä ja hoikka.
Minä en siis ole tyytyväinen tähän juomiseen. Esikoinen on alkanut jo kysymään asiasta.
Meillä samanlainen tarina melkeinpä kuin Siiruskalla, paitsi että arkisin menee 4-8 0,33l tölkkiä. aina mies on kyllä juonut kun olemme yhdessä olleet. kun kiellän juomasta niin hän vain tokaisee ettet sinäkään muutu. tämä häiritsee myös meillä. miehen edellisestä suhteesta 6v tyttökin on jo sanonut että miksi isi aina juo? vastaappa tuohon sitten. miehen oma äiti on alkoholisti ja olen miehelleni yrittänyt puhua että miettisi miltä hänestä tuntui kun äiti oli aina kännissä tai kun hän oli veljensä kanssa kahdestaan kun isä oli töissä ja äiti ryyppäsi. minun omat vanhempani myös joivat paljon minkä takia itse olen absolutisti.
Itse olen kyllä tyytyväinen käytetyn alkoholin määrään, ei mene liikaa -- halutessaan saisi ottaa enemmänkin (kohtuullisessa määrin). On ostanut viimeisen vuoden aikana kaksi oluttölkkiä, jälkimmäisen tuossa kesäkuussa. Alkuviikosta kysyin, et nostetaanko tölkki pois jääkaapista "tilaa viemästä" vai odotteleeko se avaamista vielä pari kuukautta lisää...
Meillä kolme lasta, vanhin aloitti juuri koulun.
Tässä on mielestäni hyvä testi, jolla voi suuntaa-antavasti mitata, onko juominen hanskassa
http://www.paihdelinkki.fi/testaa/juomatapatesti
voit toki kannustaa miestäsi tekemään tuon testin. Kuitenkaan sinä et voi saada häntä lopettamaan, jokainen voi vähentää alkoholinkäyttöään tai raitistua vain omasta tahdostaan. Sinulla on kuitenmin mahdollisuus hakea apua omaan osaasi juovan puolisona joko Al.Anonista
http://www.al-anon.fi/
tai esimerkiksi jutella ongelmasta seurakuntasi perhetyöntekijän, diakonin tai päihdetyöntekijän kanssa (riippuu paikkakunnasta, millaisia virkanimikkeitä päihteistä kärsiviä auttavilla on).
Muista, että olet vastuussa paitsi omasta hyvinvoinnistasi, myös lapsestasi. Lapselle ei ole hyvä kasvaa runsaasti alkoholia käyttävässä perheessä, vaikka äiti olisikin raitis.
Lue esimerkiksi tämä
http://www.lasinenlapsuus.fi/vanhempien_paihteidenkayton_vaikutukset
Toivotan perheellenne kykyä vapautua päihdeongelmasta! Hakekaa apua, jos omat keskustelut eivät riitä.
terv. diakoni Meiju
Tikkurilan seurakunta
Vantaan seurakunnat.
Minun mieheni (182 cm 85 kg) juo 5 kpl puolen litran siiderejä joka toinen lauantai.
Ei haittaa minua tai lapsia. Lapset eivät ole nähneet meitä kumpaakaan koskaan humalassa, yleensä nukkuvat siihen aikaan tai sitten ovat
mummulla hoidossa jos molemmat ottaa. (Tapahtuu noin 4 krt vuosi).
Mies juo to-la-iltoina aina. En ole laskenu juomisten määrää mutta ei ikinä sammu eikä horjahtele, tms. Jutut muuttuu tyhmiksi ja silmät utuisiksi. Minusta olisi paras jos ottaisi vaikka yhdesti viikkoon mutta ei.. Yhdesti on ollut selvin päin KOKO viikon, oli sairas.. Lapsen tulo ei muuttanut alkon käyttöä. :( Nykyään en viitsi nalkuttaa asiasta, iso mies tekee omat päätöksensä ja ei kuitenkaan kolistele lapsen mentyä nukkumaan, ei ota rapularyyppyjä eikä juo päivällä, ei käy baareissa, jne.. Että voisi olla asiat huonomminkin. Itse jätin viinakset lähes kokonaan pois lapsen saatuani, ykkösoluen tai lasin viiniä otan joskus. Mies on 176cm/85kg. le lapsen mentyä nukkumaan, ei ota rapularyyppyjä eikä juo päivällä, ei käy baareissa, jne.. Että voisi olla asiat huonomminkin. Itse jätin viinakset lähes kokonaan pois lapsen saatuani, ykkösoluen tai lasin viiniä otan joskus. Mies on 176cm/85kg.
mun mies juo vain perjantaisin TAI lauantaisin, ja yleensä 1-2 pulloa olutta menee illassa. Joskus sitten (harvemmin tosiaan) juo ihan 6-packin. Että ei liikaa minusta..
Toivoisin ihan kaikkien kommentteja, en mitenkään erityisesti niiden naisten, joitten miehet juo reilummin. Oikeastaan enemmän kaipaisin kommentteja juuri niiltä, jotka ovat tyytyväisiä miestensä alkoholin käyttöön.