08/2009 vanhentunut raskaustesti, luotettava?
Kysynpä täältä neuvoa, josko jollakin olisi ollut vastaava tilanne. Aavistelin että olisin raskaana (ei kerro mitään, aina aavistelen...;)), mutta sunnuntai-iltana myöhään seksin jälkeen tulikin hieman kirkasta verta paperiin ja laitoin siteen yöksi, koska luulin kuukautisten alkaneen. Eilen aamulla pyykiessä paperin nurkkaan jäi pieni hyytymä ja siteessä oli vähän verta. Tämä jäi kuitenkin ainoaksi vuodoksi koko päivänä/yönä. Tämä aamuna tein "huvin vuoksi" testin, joka oli kaapissa kuopuksen jännäysajoilta, vanhentunut 08/2009. Testi näytti että raskaana. Voiko luottaa?? Entä mikä oli se hyytymä?
Kommentit (5)
mutta ystäväni teki vanhentuneella testillä ensimmäisen testinsä ja myöhemmin teki vielä uuden.
Molemmat testit näytti positiivista.
Suosittelen tekemään uuden testin vielä tuoreemmalla testillä, varmuuden vuoksi :)
Itselläni odotusta takana 17 + , eikä mitään vuotoja ole ollut. Olen silti tietoinen siitä, että pieni määrä vuotoa ei merkitse vielä mitään.
Eikä siitä tarvitse vielä olla kovin huolissaan.
Jos kuukautisesi on tarpeeksi myöhässä, tee uusi testi ja etene sen tuloksen mukaan :)
Ihanaa mahdollista odotusta.
Ne testit, jotka perustuu jonkun yksittäisen hormonin tunnistukseen (kuten hcg tässä tapauksessa), yleensä toimii sillä periaatteella että testipuikon vasta-aine nappaa mitattavasta aineesta "kiinni". Se, mitä testin vanhetessa todennäköisimmin tapahtuu, on että vasta-aine hajoaa. Siinä tapauksessa vanhentunut testi voisi antaa väärän negatiivisen (jos vasta-aine on alkanut hajota) mutta tuskin antaa väärää positiivista. Jos kontrolliviiva on ok, niin testi on todennäköisesti kunnossa. Mutta eri testien mittausperiaatteissa on vähintääkin pieniä eroja, eikä tuoteselosteestakaan saa varmaan irti muuta kuin perusfraasin "älä käytä tuotetta vanhenemispäivän jälkeen" joten on vaikea päätellä käyttäytyykö vanhentunut testi "oppikirjan mukaan".
Siksipä, jos olisin sä, niin hakisin varmuuden vuoksi toisen testin. Todennäköisesti positiivinen on sekin. Eivät kuitenkaan ole niin kalliita, ja on sitten kivempi soittaa neuvolaan kun ei tarvitse pähkäillä, onko tulos oikea vai ei.
hyytymistä tiedän sen verran, että varsinkin ne hyytymät, jotka tulevat aamulla, ovat usein verta, joka on valunut kohdusta ulos, mutta on jäänyt matkalle johonkin "kuoppaan" ettei ole yön aikana päässyt valumaan siteeseen asti. Yön aikana se hyytyy ja aamulla kun nousee ylös niin hyytymä laskeutuu siteeseen.
hyytymät, jotka tulevat päivällä kun on liikkeessä/seisaallaan tulevat sitten ihan kohdusta asti.
Tätä samaa hyytymä asiaa mietin minäkin aikoinaan, tosin raskaus päättyi sitten keskenmenoon viikoilla 8+.
Kiitos varsinkin nimpalle hyytymäinfosta. Tein tänään uuden testin ja kaksi viivahan siihen ilmestyi suoraan. :) Pienen pientä ruskeaa vuotoa on tullut, mutta ei muuta.
eipa ole ikina jaanyt testeja kaappiin vanhenemaan :D osta uusi testi ja tee uudestaan?
mulla ainakin on joskus ollu plussaa just silloin ku menkat alkanut ja sitten seuraavanapaivana negaa.