Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kellään kokemusta pahoinvointilääkkeistä?!

15.05.2006 |

Onko joku saanut lääkäriltä reseptin tai ostanut ilman reseptiä apteekista raskauspahoinvointiin lääkettä? Mitä se lääke oli? Auttoiko? Kaipaisin vinkkejä lääkkeistä. Viides raskaus aluillaan, ja oksentelua 24h/vrk, ei jaksais enää :( Lapsetkin vaatii äidin huomiota, mutta voimat ei riitä muuhun kuin oksentamiseen... Lääkärin kanssa aion kyllä asiasta keskustella ennen kuin teen mitään, mutta haluaisin kuulla kokemuksianne.



Kiitos teille jo etukäteen!



Nasu

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla alkoi pahoinvointi melkein heti plussan jälkeen. Ensin kokeilin B-vitamiinia, ei minkäänlaista apua. Seuraava taisi olla Postafen, se on matkapahoinvointilääke minkä saa ilman reseptiä, ei mitään apua. Sitten vielä Metopram, reseptilääke, eikä sekään auttanut yhtään.



Eli minulle ei löytynyt apua mistään. Nyt alkaa 13 rv ja edelleen oksennan päivittäin mutta onneksi pahoinvointi on alkanut hieman helpottaa. Toivottavasti sinä löytäisit lääkkeen joka helpottaisi sinun oloa!

Vierailija
2/6 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla pahoinvointi alkoi rv:llä 6 myöskin 24 h oksentelulla, silloin lääkäri määräsi Primperania jolla ei ollut mitään vaikutusta. Myöhemmin (rv 9) kokeilin myös Postafenia joka ei myöskään tehonnut.



Kaksi kertaa olin oksentelun takia sairaalassa tiputuksessa, siellä sain lääkettä (Zophran? tai jotain sinnepäin...) joka tehosi mutta sitä eivät kotikäyttöön anna. Nykyään olo on jo parempi, pahoinvointia/oksentelua ainoastaan aamulla ja illalla...



Nasketti rv 14+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko koittanut jotain vahvoja B-vitamiinivalmisteita. Edellisessä raskaudessa oli todella voimakas pahoinvointi. Nyt ei ole juuri nimeksikään. Syön vahvoja B-vitamiinivalmisteita ja ne auttavat. Muuten en osaa neuvoa kuin tämä iänikuinen aika parantaa.

Vierailija
4/6 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On auttanu sen verran että en oksentele niin paljon enää, oikeastaan en lääkkeen ottamisen jälkeen ollenkaan. Yökkimistä se ei kyllä estä, eli vähän kuvotusta vielä on. Mutta ainakin saan nyt paremmin syötyä. Sain samaa lääkettä myös suppona, varmuuden vuoksi, että jos oksentelen lääkkeetkin ulos. Onneksi en niitä suppoja en ole vielä ainakaan tarvinnut.



Annine 7+3

Vierailija
5/6 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä sain reseptilääkettä, Stemetil-suppoja. Minulla ne auttoivat oikein hyvin. Olen aika varovainen lääkkeiden suhteen näin raskausaikana, ja käytin suppoja mahdollisimman vähän ... eli jos oli jotain tärkeitä menoja tai halusin huilipäivän oksentelusta (Oli kaksi alle 4 v lasta hoidettavana kotona) niin silloin käytin lääkettä. B-vitamiinista ei minulle ollut mitään apua, sitä kokeilin ennen tuota Stemetiliä.

Vierailija
6/6 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahoinvointi loppui (ainakin väheni todella paljon) viikossa berocan aloittamisen jälkeen. Kokeile jos et ole vielä koittanut.