Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä tämä oikein on??

02.05.2006 |

Elikkä tuhru vuoto alkoi kp 25, normaali kierto on 34-35. Niin sit 3 päivää tuhruvuodon jälkeen alkoi oireita ilmaantumaan, rinnan todella arat, ruokahalu muuttui, maha turposi, alavatsaan särkee koko ajan, nukun varmaan 15 tuntia päivässä ja silti väsyttää, äkäisyyttä todella paljon, päänsärkyä päivittäin.. Niin nämä oireet sopii myös menkkoihin mutta miten ne alkoi melkein heti tuhrujen/ menkkojen jälkeen.. ongelmani siis onkin se että testit näyttää koko ajan vaan negaa.. Minulle oli selvää että nyt olen raskaana kun oireet alkoi niin outoon aikaan eikä niinkuin yleensä ennen menkkoja.. osaako joku sanoa mitä tämä on?? Voinko olla raskaana mutta testit ei sitä vieläkään näytä?? eli jos tuhruja ei oteta huomioon on kp nyt 41..

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisäys oireet nyt kestäny jo 10 päivää..

Vierailija
2/9 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja käy verikokeessa. Varmin keino selvittää asia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa tosissaan käydä verikokeessa, niin asia varmistuu. Voi olla, että raskaushormonia ei vain ole erittynyt vielä tarpeeksi.



Kerron kuitenkin tiedoksi oman tarinani viime syksyltä: Mulla oli aina ollut säännöllinen kierto ja yhtäkkiä menkat eivät tulleetkaan. Maha oli kipeämpi oletetusta ovulaatiosta lähtien, jonkin verran oli myös pahoinvoinnin oireita yms. Rinnat eivät kylläkään olleet kipeät. Kuitenkin olin jo varma, että olen raskaana, sillä aiemmin menkat olleet niin säännölliset + oireet voimakkaammat kuin edellisissä kierroissa. Kävi kuitenkin niin, että negatiivisen testin jälkeen kävin lääkärillä (ehkä n. 2 viikkoa sen jälkeen kun menkkojen olisi pitänyt alkaa), joka totesi sisäkautta tehtävällä ultralla, että alkioita ei löydy. Pienen kystan hän löysi ja epäili, että sekin saattoi viivästyttää kuukautisia. Viikon kahden kuluttua ne menkat sitt lopulta alkoivat... Onneksi tämän jälkeen kierto palautui taas normaaliksi ja lopulta tämän vuoden alussa tärppäsi.



Sulla on kuitenkin rinnat kipeät, mikä viittaa raskauteen. Väsymys myös (sitä ei mulla silloin syksyllä myöskään ollut). Lisäksi tältäkin palstalta olen usein taannoin lukenut, kuinka usean negatiivisen testin jälkeen henkilö on kuitenkin ollut raskaana! Eli todennäköisesti sun tapauksessa positiivinen tulos vain antaa odottaa itseään hieman kauemmin! Kannattaa siis mennä verikokeeseen tai lääkärille sisätutkimukseen. Luulen että nyt tarkemmissa tutkimuksissa pitäisi jo raskauden varmistua.



Mahdollista on muuten myös se, että tärppi onkin tullut hieman myöhemmin, mitä olet ajatellut ja sen takia positiivinen tulos ei vielä näy testeissä...



Tsemppiä!

Vierailija
4/9 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensi viikolla ajattelin lääkäriin mennä jos ei mitään uutta siihen mennessä kuulu. Eli jos nyt olen raskaana niin perjantaina minun laskujen mukaan alkais 6rv niin ajattelin silloin testata vielä kerran.. Kun jostain luin että 6 raskausviikolla raskaushormoonia pitäis jo olla todella paljon enemmän kuin 5rv..ja ihmettelen suuresti sitä ettei edes haamua mulle antanut.

Vierailija
5/9 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis tiedän että menkat voi heitellä vaikka kuinka paljon tai peräti jäädä pois kokonaan.. Muuten en edes raskautta epäilisi ja odottaisin vaan seuraavia menkkoja, ihmettelen vaan näitä todella selviä oireita?? Voiko se muka olla mahdollista että ovis olis tapahtunu niin myöhään ettei testeissä vielä mitään näy?? En ole oikeastaan koskaan seurannut omia oviksia että edes tietäisin millon se olisi tapahtunut, koska ollaan miehen kanssa päätetty ettei tekemällä lasta tehdä vaan tulee kun sen aika on.. En halua että siitä tulee joka kerta pakonomaista siis seksistä.. Näin se on kyllä varmaan epävarmempaa mutta varmaankin loppujen lopuksi mukavampaa.. tulipahan taas selitettyä vaikka mitä..=)

Vierailija
6/9 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Esim. juuri rintojen kipeytyminen, pahoinvointia ym ym. Eli ei ole ollenkaan tavatonta että et olisi raskaana vaan oireet tulevat koska menkat eivät tavallaan pääse jostakin syystä ns. käynnistymään/alkamaan.



Toivotaan että kuitenkin sieltä plussa tulisi, ajattelin vain kertoa että oireet ovat erittäin yleisiä myös ko. kierron pitkittyneestä tilasta..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuuluuko siihen sitten se myös ett oireet voimistuu päivä päivältä.. ainakin rintojen/nännien aristus ja vatsakipu on voimistunu tähän päivään mennessä huomattavasti..ei ole enään mitään pientä kipua niinkuin yleensä ennen menkkoja nyt on jo kunnon särkyä ainakin nänneissä ja rintojen sivuilla..

Vierailija
8/9 |
04.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaisi jonkunlaiselta hormonihäiriöltä, koska menkat ei tulleet kunnolla. Minusta testin pitäisi näyttää plussaa jos kaksi viikkoa oletettujen menkkojen alkamisajankohdasta jo melkein mennyt.



Raskausoireethan johtuvat tuosta hormonitason noususta, kun se nousee raskauden alussa hyvin nopeesti. Ts.arvo tuplaantuu joka toinen päivä. Jos oireilisit raskautta,näkyisi testissäkin. Jos vaan olet tehnyt testit oikein. Käyminen verikokeissa olisi siitäkin syystä hyvä, että saisi nuo kaikki hormoniarvot tsekattua, mistä johtuu.



Toivotaan että syy selviää pian ja toivotaan myös että raskaus alkaisi pian.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
05.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt on oikeasta rinnasta hävinnyt aristus melkein kokonaan vasemmassa vielä jäljellä mutta sitten taas vatsasäryt vaan kasvaa.. voiko raskauden alussa rintasäryt hävitä yhtäkkiä ja tulla sit takaisin? Eilen illalla taas rinnat todella todella arat ja tänä aamuna ei melkein mitään..