Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kommentit (34)

Vierailija
1/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on viikonloppu vietetty ja kenenpäs muun kuin appivanhempien kanssa ;( No, onneksi lähtivät eilen ajelemaan kotiin jo puolen päivän aikoihin, että sain vähän hermojanikin lepuuttaa. Ilmoittivat perjantai-iltana tosi myöhään, että tulevat lauantaina johonkin aikaan meille. No, menimme kuitenkin perheen kanssa lauantaiaamuna suunnitellusti sinne, minne olimme aikoneetkin. No, eipäs tullut kello kuin 11, kun jo soitettiin, että missäs olette.. Olivat jo siihen aikaan meidän nurkilla.. No, menimme kotiin, kun olimme valmiit, emme toimi heidän tulemistensa mukaan..



Mun hermot oli riekailena niiden kanssa jo lauantaina illalla, mutta yritän vielä toistaiseksi sinnillä niellä kiukkuni.. Totesinkin miehelle illalla, että olemme nyt asuneet omakotitalossa vajaan kuukauden ja hänen vanhempansa ovat viettäneet meillä 2 viikonloppua (eli omaa aikaa on ollut tosi paljon). Totesin perään, että jos sama tahti jatkuu, niin minä muutan pois ja mies kyllä tietää, että olen puolivakavissani, koska ei ole helppoa olla niiden kanssa..



Mutta jospa nyt lopettaisin tämän valituksen, kun he ovat kuitenkin ihan mukavia ihmisiä (pahempiakin voisivat olla) ja ovat auttaneet meitä monessa asiassa.



Viikonloppuna en siis ehtinyt pinoutumaan, kun oli muutakin tekemistä ihan riittävästi. Eilinen meni ihan sumussa, olin koko päivän tosi väsynyt, stressasin varmaan noista appivanhemmista ja olin aamusta asti niin väsynyt, että nukuin istuallaan sohvalla monta kertaa päivän aikana. Ja nyt tänä aamuna väsytti taas ja paljon, mutta jospa sitä päivän jotenkin selviäisi hereillä.. Eilisen aikana lapsetkin saivat sit osansa äidin väsymyksestä ja iltapäivällä katosinkin hetkeksi makuuhuoneeseen nukkumaan, että en aivan lapsille hermostunut.



Jotain galluppia taisi olla siitä, että joko on hiplailtu vauvan vaatteita. Täytyy tunnustaa, että mä en ole vielä ehtinyt koko asiaan keskittyä. En siis yhtään vaatetta ole laittanut/ostanut valmiiksi, eilen vain totesin miehelle, että jonnekin pitäisi saada vauvalle sit vaatteille ja tavaroille tila, ennen tammikuuta ja mielellään ennen joulua.. Jos meille tulee tyttö, niin vaatteita on aika paljon tiedossa, kun siskollani on tyttö, jolta saamme paljon vaatteita ja jotain on tietysti itselläkin jo valmiina molemmille, kun molempia yksi on itsellä jo.



Samalla mietittiin, että jaksettaisko alkaa vielä remppaamaan meidän makuuhuone ennen vauvan syntymää, kun sit on ikävä alkaa maalaamaan, kun on jo pieni vauva elämäämme rikastuttamassa, mutta ehkä me vielä jotain tässä päätämme. Kun meillä on paljon suunnitelmia, mutta toistaiseksi vähän toteutuksia. Mutta ei meillä kiirettä ole, kun mitään ei ole pakko tehdä ;)



Mutta nyt ei oikeen aivot toimi, jatkan myöhemmin lisää. Nyt lähden aamuteelle, jos vaikka sit heräisin ;)



-äitiliini78 ja masukki 24+6







Vierailija
2/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=A020F0] Maanantai jälleen, kyllä nää viikot kuluu nopeesti.

On tullut vähän viikonloppuna leivottua ja kokattua niin, että tänä aamuna oli sokeriarvot mulla tosi huippulukemissa: 6.4 -hui-

Ei oo koskaan ollut noin korkeella mulla :/

Ai niin muuten, piikitteleekö teistä kukaan muu raskausdiabeteksen takia?? Mihin pistätte käytännössä? Mulle neuvottiin noi reidet, mutta en voi sinne pistää tulee aivan kauheita patteja, ne oikein kuumottaa seuraavana päivänä ja ovat tosi arat. Turvotus kestää 1-3 päivää pistoskohdalta.



Joku kumma syy-yhteys mulla on tuolla alhaalla oikealla tuntuvan pistemäisen kipuilun ja verenvuodon välillä. Aamulla nimittäin makasin vasemmalla kyljelläni ja kun lähtin kääntyyn selälleni niin tunsin just siellä oik.alhaalla taas kipeän vihlaisun. Toi vatsa kun ikäänkuin tulee " jälkijunassa" , on sen verran iso jo ja just se oik.puoli oikein venyi.

Siitä n. puolen tunnin päästä alko taas ihan vähän tulla kirkkaanpunaista verta. Ei sitä valu, tulee vaan pyyhittäessä paperiin.

Oon kuullu joistain kiinnikkeistä, tää tuntuis just semmoselta, ihan kuin joku paikka kiinnittyisi jotenkin ja sitten kun kääntyilee niin se " irtoo" ja vuotaa vähän.. Laitoin ton tukivyön taas, josko se helpottaisi, ettei suotta " revähtele" tms. Viime viikolla tuli viimeksi verta, kysyinkin silloin niistä potkuista yms. Sen jälkeen ei oo taas tullu, muutakuin tänäaamuna ja johtuu varmaan jostain venymis yms jutuista.



Tekis mieli tuo vaavi saada käännettyä muutenkin ylösalaisin, potkii kovasti tuonne alas just. Vaikka potkut ei oo vielä kauhean voimakkaita, niin eivät tunnu oikein mukavilta ja välillä suorastaan viiltelee. Polkee varmaan jalkaa =)



Tulihan terveyspitoinen asia tällä kertaa !



[b] ETELÄ-POHJANMAAN TAPAAMINEN [/b]

Olikos se sovittuna: 30.9 klo 17.00 ???

Marian kanssa tästä s-postilla keskusteltiin, onko muita tulossa ..?

[/color]



Mary 22+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta siis! Pinoudun pikaisesti... Viikonloppuna luin pinoja, mutta mitä mulle taas jäi mieleen =/



( . ) Edelleen nautin raskaudesta, paitsi öisin. Nyt on alkanut olla yöt tosi hankalia, varsinkin kun oon tottunut nukkumaan mahallaan. Rakkoa painaa ja tuntuu koko ajan, että on kova vessahätä ja mitään ei kuitenkaan tule. Vauva on tosi vilkas iltaisin ja öisin. Sopivaa asentoa on tosi vaikea löytää.



Mies tunsi eilen illalla eka kertaa vauvan liikkeet, kun piti kättä mahan päällä. Siinä hyö sit aikansa viestitteli toisilleen =) Vauva potkaisi ja isi taputteli.



Kirppiksellä on monet pyörineet. Olen kans innokas kirppisten kiertäjä. Täällä ei vaan ole kunnollista kirppistä =( Torikirppis oli ihan jees kesällä.



Vauvan vaatteille tein jo joku aika sitten tilaa kaappiin ja 50-60cm vaatteet jo kaappiin " heitin" . Loppuvuodesta pesen ne sitten ja järjestän kunnolla. Kyllä välillä tietty käyn hipeltämässä niitä... Perjantaina ostin kirppikseltä kahdet ihanat retropotkarit yht. euron. Huutonetistä joskus katsonut, miten hurjia huutoja tulee noista pienistä retrovaatteista! Joku aika sitten oli joku huutanut reilu 80 eurolla 70-80cm haalarit. =o



-tau- & eeva 22+2

Vierailija
4/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=darkviolet](.) jotenki hellänä nivuset. Ku käytiin eilen siellä metässä kävelyllä ja niin se pihanlaitto. . .tietää tehneensä jotai. Huomas muuten eilen masun olevan " eessä" kyykkiessä ja istuttaessa kukkia ja repiessä horsmia jne maasta. Hassun tuntusta ite asiassa.

Jospa jo tänään tulis tilaamani tukivyö. Se ei ois yhtään haitaksi puuhastellessa.

Akka on hoijossa ja sen kenkiä laiton likoon. Pitääpä heittää ne nyt koneeseen ja keittää aamusumpit. Eihän tuo tee herättäny mua laisinkaa.



Z ja Beibi 21+3

Vierailija
5/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=68228B]

Miehille on vihdoinkin keksitty tehokas ehkäisykeino:

Urheiluruutu, ympäri vuorokauden.



Kun Jumala loi Aatamin, Hän kysyi aivoista. Aatami kuuli kysymyksen

olevan VAIVOISTA ja toivoi mahdollisimman pieniä ja huomaamattomia.



Mitä tapahtui naiselle, joka oppi ymmärtämään miehiä?

Hän kuoli nauruun.



Miten saat selville millaista on elää ilman miestä?

Mene naimisiin.



Mikä on miehen käsitys romanttisesta illasta?

Kynttilöin valaistu jäähalli.



Mikä on miehen viiden A:n kriisi?

Kun hän haluaa vaihtaa samaan aikaan akan, auton, asunnon, ammatin ja

alushousut.



Miksi miehillä on yksi geeni enemmän kuin hevosilla?

Jotteivät he joisi vesisangosta autoa pestessään.



Mitä sanoo mies istuessaan vedessä niin, että vesi yltää vyötärön

yläpuolelle?

Tämä menee yli minun ymmärrykseni.



Milloin mies on 1 euron arvoinen?

Työntäessään ostoskärryjä.



Mitä tekee nainen, kun mies juoksee sik-sakkia puutarhassa?

Jatkaa ampumista.



Mitä eroa on chapilla ja miehellä?

Chapissa on enemmän aivoja.



Miksi naisen pitää olla mieluummin kaunis kuin älykäs?

Koska miehet ovat parempia näkemään kuin ajattelemaan.



Miksi kutsutaan miestä, joka on menettänyt 90 % aivokapasiteetistaan?

-Leskeksi.



Miksi miehet pitävät blondivitseistä?

He ymmärtävät ne.

[/color]

Vierailija
6/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime yö muutaman tunnin katkonaisilla unilla kun esikoinen pahassa flunssassa. Taisi taas painua keuhkoihin että katsotaan millä lääkkeillä mennään (astmalääkkeet tauolla) pitääkö se kortisoni taas ottaa käyttöön ja siirtää rasitusastmakoetta... Isäntä jäi pojan kanssa kotiin ja itseasiassa just soitti että lääkärissä antaneet avaavaa ja kortisonia sillä spiralla, nyt keuhkokuvaan ja uudestaan lääkettä ottamaan tunnin päästä. Oli lekuri sanonut että ihan selkeästi infektioastma kun kesä mentiin ilman kortisonia ok ja heti flunssan tullessa se aiheuttaa tuon keuhkojen ahdistuksen. Että näin meillä.... Pienempänä oli ongelmana korvat ja nyt sitten keuhkot :-( Toivottavasti tälle tulokkaalle ei siunautuisi samanlaisia sairasteluja.



Ei tainnut kummempia kommentoitaviakaan vielä olla.... Vauvanvaatteita en ole vielä hipelöinyt. Odottelen että saataisiin makkariin tehtyä jotain remppaa ja uudet kaapit jotta voisin sitten vauvan vaatteita laitella sinne. Vaunut tai siis rattaat ostettiin launtaina, kaukalo ostetaan miehen serkulta, pinnasänky on mummolassa odottamassa ja hoitotaso sekä sitteri löytyy varastosta. Kaipa sitä noilla jo alkuun pääsee...



Kelan sivuilta katsoin, äitiysraha ja -avustus myönnetty :-)



(.) tuossahan tuo möllöttää :-) ja potkuja satelee.



Väsy painaa joten jätän tämän tähän tältä erää. Yritän pysyä hereillä täällä töissä... Mukavaa päivää terhot!



t. Mirabella ja Albert rv 25+0



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


[color=8B2252][b]( . )[/b] Täällä kans yks vaivaanen.. kylki niin pirun kipee.. köh,en kerro mistä ;) Muutoon ei kummempaa.Kyllä täytyy TAAS toreta että on tää niin paljon voimakkaampi potkija jo nyt,kuin edelliset![/color]



[color=#008080]Tänään on juniorin neuvola,onneks tuo isäntä on lomalla tän viikon,saan huilia ja mukava kun se pääsöö joukkohon kans. Huomenna olis sit oma neuvola..[/color]



[b]Maria ja himpula 23+1[/b]

Vierailija
8/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vein just poijat hoitoon ja suunnittelen pullataikinan väsäämistä. Eka pitää tehdä ZATUt ja juoda vahva kupillinen kahvia. Viikonloppu meni yhdessä hujauksessa. Eilen siivoiltiin pihaa tuosta ainaisesta rakennusromusta sekä kaadettiin yksi pihlaja ;) Se mua harmittaa, oli niin kaunis, mutta kun se kasvoi aivan meidän ulko-oven eessä, oksat tunki jo sisälle :)



Mirabella: Meidän esikoisella on taipumus saada aina flunssan yhteydessä kurkunpään tulehdus (valekuristustauti), sitä on aika moneen otteeseen kuskattu kiiruusti lastensairaalaan, kun ei henki kulje. Saa siellä spiraa ym. Nyt on kotona käytössä Bricanyl- astmalääkkeet. Ihan hyvin on auttanut, taikka sitten alkaa pojalla jo olla ikääkin enemmän (heh, 5,5v..), tauti häviää murrosikään mennessä, olen kuullut? On myös korva- lapsi.. Mä pelkään kanssa, että pojalle ois kehittymässä/kehittynyt infektioastman, meillä suvussa on astmaa aika paljonkin. Odotan tutkimuksiin kutsua. Että ymmärrän täysin nuo yökukkumiset ja sairaalareissut. Jos yhtään lohduttaa, niin meillä kakkonen on aivan terve, tai ainakaan vielä ei ole saanut yhtään kohtausta. Pari flunssaa kokenut vaan elämänsä aikana. Että jospa teillä kävis samalla lailla! Toki toivon myös että tämä meidän kolmonen välttyis kaikilta sairauksilta!



zatu: Oudot tuntemukset ja vihlonnat tarkoittaa vaan, että on otettava rauhallisemmin!!!



Jahas, Marialla on ollut ukko kotona viikonloppuna... ;) Kiitos aamun pelastuksista!



( : ) Maha on ihan kummallinen, ihan kuin se ois pehmennyt ja pienentynyt?!?! Oisko vauva ottanut niin ihme asennon ihan tuolla alhaalla, että kohtu on nyt yläosastaan tyhjä? En tajua.. Potkuja satelee ja möyrii niin että koko maha heiluu. Mulla istukka takaseinämässä, tuntuu selvästi esim. missä pylly /pää/ selkä on aina välillä. Onkohan ihan normaalia, vai voiko olla merkki esim. lapsiveden vähäisyydestä?! Mulla aiemmissa raskauksissa istukat sijainneet edessä, niin on vaikea verrata.



Nyt väsäämään se pullataikina... I´ll Be back..



/ardisia rv22







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiva kuulla että ei välttämättä kakkonen koe samaa sairausrumbaa. Toisaalta on meillä hyvä tilanne kun tiedetään aika tarkkaan että on infektioihin liittyvä, ei oireile muuten kun flunssan yhteydessä.



Toivotaan että tulevat mukelot selviävät suht terveinä bd!



Teehän hyvät pullat ja pistä tännekin. Ja otahan rauhallisesti!



t. Mirabella

Vierailija
10/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kun mulle tuli surku Ardisian puolesta kun piti pihlaja kaataa =(. Taitaa taas hormonit tehdä temppujaan. Mullakin on istukka takana ja tunnen kyllä vaavin kohoumat hyvin, en vaan tiedä kumpi on pää ja kumpi peppu =). Paitsi jos sattuu samaan aikaan potkaisee kunnolla!



Mirabellalle ja miehelle jaksamista, toivottavasti tenavan olo pian paranee!



Zatu- me käytiin kans eilen kävelyllä ja mentiin yksi metsäpolkukin, mies työnsi poikaa rattaissa ja mulla oli sauvat. Ja viis hirvikärpästä kaivettiin MUN päästä... Yks oli miehen parransängessäkin ;). On ne kyllä inhottavia, kun eivät kuole ku repimällä palasiksi... " puistatus"



Äitiliinikös sitä remonttia suunnitteli, meillä (lue:mulla) on kans suuria suunnitelmia. Muutettiin keväällä tähän miehen kotitaloon, joka on vuodelta `87 ja pitäis myös tapetoida kaikki huoneet ja jossain välissä tehdä vähän remppaa keittiöön ja pesuhuoneeseen. Meillä vaan on ollu tota rakennusprojektia aika lailla parin vuoden aikana niin ei tuo mies vielä oo oikein innostunu mun aikeista =(



Meilläkin mies tunsi eilen illalla ekan kerran vaavin liikkeet. Ja oli muuten aika hurjaa menoa, minäkin oikein säpsähdin pari kertaa ku pikkuinen teki oikein kunnon kuperkeikkoja että oikein vähän sattui! Oli pakko viimein kääntyä kylkiasentoon että rauhottu.



Minä en nyt osaa sanoa varmasti siitä Pohjanmaa-miitingistä, kaveri kutsui eilen pojan synttäreille, mutta ei ollu ajasta puhetta. Ja mies ilmotti että hänellä onki jalkapallokavereiden saunailta " murinaa" joten ei voi olla pojan kanssa. Pitäis anopille se sit viedä, kai ne pärjää, mutta en voi olla asiasta ihan varma niin ei voi sit ottaa ihan rennosti. Mut mun takia ei kannata päivää siirtää, kun on noita menoja sit muinakin viikonloppuina etten osaa hyvää päivää sanoa.



Kuinka te saatte värejä noihin teksteihin?



Elina 21+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=teal]Meillä temppuili nämä Vauvan nettisivut sitten ihan urakalla viikonloppuna kotona. En tajua mikä näissä on, niin monet moittii että ei toimi/aukeaa hitaasti jne. Syytän noita isoja ja ärsyttäviä mainoksia!! Explorerilla ei aukea kotona ollenkaan, Mozillalla yleensä, nyt takkuili. Siitä syystä en päässyt edes blogiin laittamaan kuvia, koitan ehtiä nyt työpäivän aikana. Aluksi ehdin syyttää jo Baanaa, uutta laajakaistaliittymäämme, kun oon kuullut siitä niin paljon huonoa. Aiempi Dna-laajakaistayhteys toimi kuin unelma. Mutta kun muut nettisivut toimii tuolla Baanalla, niin eihän se voi olla kuin näistä sivuista kiinni. Pitäisi ottaa ja jättää palautetta, kun niin moni valittelee toimimattomuutta...

[b]Mellum[/b], en tiiä Oulun kirppiksistä, mutta Haukiputaalla on 1.10. MLL:n syyskirppis, jonne voi myös jättää omia tavaroitaan/vaatteitaan myytäväksi edellisenä päivänä. Tervetuloa penkomaan!

[b]Äitiliini[/b], huokaisehan syvään kun olette nyt " päässeet" appivanhemmista.... Eikö ne asuneet aika kaukana (muistelen että oot joskus maininnut)? Jospa seuraava vierailu on sitten paaaaljon myöhemmin.. :) :)

[b]Mary[/b], huolestuttavalta kuulostaa tuo kipu/verenvuoto... Pitäiskö sun ottaa yhteyttä neuvolaan/lääkäriin?

(.) Nipsu myllää ja jyllää kovasti, mutta ei hajuakaan mikä ruumiinosa on milloin missäkin ja miten päin vauva yleensä on. Musta tuntuu että se heittää volttia, kun tuntuu sellaisia muljahteluja. Viikonloppuna ekan kerran hengästytti lenkillä, muuten sauvakävely on ollut tosi vaivatonta.

[b]Aamukampa[/b], jippii,

2 viikkoa töitä

!!! Viikko sitten aamukammassa oli 5 viikkoa, eli nyt olisi 4, mutta kuulin tosiaan viime viikolla että mulla on kertynyt lomapäiviä hiukka enempi ku luulin. Voi vitsit, toiseksi viimeinen maanantai!

[b]Sinda & Nipsu rv 22+2[/b] (nyt siis Kelankin mielestä virallisesti raskaana...)[/color]

Vierailija
12/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinda:juu olen huokaissut jo syvään ja toivonkin, että ovat nyt jonkin aikaa kotonaan (asuvat siis 500 kilometrin päässä). Aiemmin eivät ole tosiaankaan käyneet näin usein, mutta nyt ovat jotenkin ajatelleet, että kun meillä on omakotitalo, niin sinnehän sitä voi aina pistäytyä käymään.. Niin, ollaan tosiaan asuttu vajaa kuukausi ja ovat käyneet jo kaksi kertaa (huoh). Toivottavasti nyt pitävät ainakin kuukauden tauon, vähän pidempikin kyläilytauko kävis mulle ihan hyvin..



Mulla käy ihan kateeksi tuo, että Sindalla loppuu työt ja loma alkaa jo nyt ;) Mun pitää kituuttaa täällä vielä ainakin 7 viikkoa ;( Mutta sitten on ihana jäädä kotiin suunnittelemaan jouluaskarteluja/kortteja ja lahjojen ostamista, kun tuskin sitä ennen niitä ehdin paljon ajattelemaan.



Minäkin olen ajatellut mennä tuonne 1.10. järjestettävälle MLL:n kirppikselle katsomaan, että joskohan sieltä löytyisi vaatetta lapsille. Lähinnä meidän poika tarttis talveksi vaatteita, kun on kasvanut kaikista vaatteistaan kesän aikana ulos. Siskoni kanssa kyllä mietimme sitäkin, että jos veisi sinne osan noista jo olevista myytäväksi, kun ei tartte niin paljon, kuin mitä on kertynyt. Kun on sekä tyttöjen että poikien vaatteita ja kun tulossa on vain yksi käyttäjä, niin kaikelle ei ole tarvetta.. Mutta kun ei tiedä, että kumpi on tulossa, niin se vähän hankaloittaa, mutta pitää miettiä..



Minähän se sitä remonttia suunnittelen, tsemppiä vaan remonttisuunnitelmissa myös elin@lle :) Onhan se kiva suunnitella, mutta toteuttamiseen tarvitaan vähän rahaakin ja meilläkin pitäis miettiä, että mistä aloitettais, kun se jo vähän tuottaa ongelmia, kun yrittää päättää, että mikä olis eka kohde. Mutta ehkä se tästä alkaa pikkuhiljaa menemään, kun vielä vähän aikaa pohtii ja miettii, että mikä on " tärkein" ..



Mä vein tänään noi Kelan paprut eteenpäin (vihdoinkin), joten nyt vain odotellaan päätöksiä. Mä otan pakkauksen, vaikka jo kolmas lapsi tuleekin. Musta on niin kiva saada se pakkaus ja hipelöidä sit niitä vaatteita, kun ne on niin ihania ja kyllähän niitä voi sit laittaa eteenpäinkin.. Kuten esim. Vaaka ryn vauvakasseihin, joita aina aika ajoin kerätään ;) Mistä tulikin mieleeni, että onko teistä moni niitä tehnyt??



Mirabella: toivottavasti poika paranee ja toipuu hyvin. Ikäviä tuollaiset on, mutta toivotaan, että tästä terhosta tulee " terveempi" versio.



Mutta nyt yritän jatkaa töitä ja pysyä hereillä vielä loppupäivänkin.



-äitiliini ja masukki 24+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hävetti oikein, kun mies tuli lounastauolla käymään kotona 11 aikaan ja minä keittelin vasta aamupuuroa tukka sojossa :) ihanaa, kun voi nousta millon lystää..



(.) liikkeitä tuntunut siis edel. vähemmän kuin aiemmin. tunnen kyllä jotain, mutta en niin voimakkaasti kun viikko sitten. ensi viikolla neuvola joten kyselenpä sieltä sitten, vaikka neuvolatätini onkin hyvin epämääräinen tapaus..



makuuhuoneen remonttia täälläkin suunnitellaan. tapettia ja lattiapintaa uusiksi. sais vaan aikaiseksi repiä vanhat pois.. mies jo vkloppuna meinas mennä repimään, mutta ärähdin sen minun työkseni.



kaappitilaa on rutkasti mh (tai oikeastaan en ole kerinnyt laittamaan mitään vielä kaappeihin) joten sain hyvin varattua vauvalle kaapin sieltä.



mitenkäs keski-suomen tapaaminen edistyy? onko kukaan kerinny enemmän suunnittelemaan? jyväskylä tottakai paikkana.



rv 21+2

Vierailija
14/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotain pikaisesti naputtelen....



Viikonloppu vierähti ja tuntuu, ettei yhtään levähdystä kerinnyt olla. Marjoja laittelin koko lauantain ja eilinen oli muutenvain ankea päivä.



Käytiin pojan kans kävelyllä rannassa ja ei menty kuin reilu kilometri ja alkoi tuntua, että milläs konstilla täältä kotiin tullaan. No, nyt ollaan onnellisesti kotona. On pikkuisen rampa olo, kun ei tuota vertaa muka pysty kulkemaan ilman supistelua ja hankalaa oloa... No, eipä sille mahda mitään, mutta kyllä se ottaa välillä rankasti päähän ja vetää mieltä matalaksi. Kertokaahan missä kävisin rentoutumassa, ku olis mahdollisuus yksin käydä. Vinkkejä? Kovin kauas ei voi lähtä matkustelemaan supistushankaluuden vuoksi, mutta kaikki vinkit on silti tervetulleita.



Mirabella: Täällä ollaan vähän vastaavassa tilanteessa. Meillä poitsu on 1v2kk ja heinäkuussa todettiin infektioastma. Nyt ollaan kovasti yritetty hoitoa saada tasapainoon ja luulisin, että nyt viimein siinä onnistutaan tämän uuden lääkityksen myötä. Nyt on tosin flunssa taas pojalla ja mennään niin tutuksi tulleeseen päivystykseen tarkistuttamaan korvat. 7kpl tulehduksia ollaan pidetty tähän ikään mennessä. Täällä on ihan samat toiveet, ettei tuleva olisi näin sairastelevaa sorttia. Jos haluat mailailla niin osoite on tuiskua@hotmail.com



Äitiliini: Onneksi viikonloppu on nyt takana ja saat huokaista. Toivotaan , että a+a ymmärtäisivät nyt pitää taukoa seuraavaan vierailuunsa reilusti.



Mary: Hui, kuulostaa pelottavalta. Minä kans voisin suositella ottamista yhteyttä neukkulaan. En varmaan itse pystyisi kotona olemaan ilman asian tarkistamista.



Vauvan vaatteita en ole ottanut vielä esille. pitää sitten lähempänä, kun tekeminen alkaa loppua ja odottelee vain sitä synnytystä....



ardisia: Ihan samoja tuntemuksia on välillä täälläkin. Jotenkin tuntuu, että vauva pääsee ihan tolkuttomasti venyttelemään paikkoja ja tulee sellaisia kuhmuja ja patteja aina kun se oikoo itseään. Välillä ihan keljulle tuntuu. Mulla myös istukka takana.



Äitiysrahahakemuksia en oo saanu vielä aikaseks viiä Kelalle. Mites muuten muut joilla jo vekara entuudestaan ja ootte hoitotuella. Mitä pystyikään saamaan samanaikaisesti, jos eka laps on vielä alle 3v. Oliko se kenties pelkkä hoitolisä, vai? Sori jos tästä on ollu aikasemmi puhetta, mut mul on menny ohi jos on ollu.



Tuisku ja kirppu 24+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=blue]Maria-79 [color=violet]kiitos kevennyksestä :) Mitäs mitäs onkos sitä tullut harrastettua mukavuuksia. .? ;D



[color=blue]Mirabella [color=maroon]on varmasti rankkaa lapsen sairastelu. Onneksi nykyään on niin hyvät lääkärit ja hoidot, että apua aina saa. Vaikka ei se vanhempien huolta aina vähennäkkään.



[color=blue]Ardisia [color=violet]voi olla, ett pitäs rajottaa puuhastelua. Ei vaan millään malttas. Tänään en tosin oo jaksanu juuri puuhata. Kengät on nyt kuivumassa ja pari banskukakkua uunissa, että siinä tän aamupäivän urakat. Pizza on viel tarkotus tehä, mut muuten ei suunnitelmia.

Mulla oli akan aikaan istukka takas. ja mitä muistan niin ainaki sitte, ku akka oli isompi niin hyvin tunsi muotoja. Mutta muista, että koskaan ei ole turhaa soittaa neuvolaan, jos siltä tuntuu.



[color=blue]Mary [color=maroon]muaki huolettaa sun puolesta. Otappa puhelin kauniiseen kätösees ja soita neuvolaan. Tää kehotus on niinku käsky :)



[color=blue]Elin@ [color=violet]ilettävän sitkeitä on tosiaan nuo hirvikärpäset :/ kaveri, joka on hirviukko niin kerto kerran ettei ollu kuollu etes pesukoneessa! Oli pessy hirvikamppeet niin vaatteet vedettyään koneesta oli tipahtanu kärpänen lattialle ja mönkiny eteenpäin. .



[color=darkviolet]Tosiaan täällä tuoksuu kakku :) ja ulkona vähä tihuuttelee, joten ihan hyvillä mielin oleskelen sisällä. Kirpparikamoja vähä täs hinnottelin ja aloin miettiin, ett pitäs kai järkätä yhtä makkarin kaappia tyhjemmäks. Saa beibin vaatteille tilaa.

Kuhan ilmat kylmenee niin ukko alkaa puuhasteleen sisällä. Se tietää meiän romun kirjahyllyn polttamista ja hyllyjen tekoo ns. katon rajaan. Sitten tää tietokone muuttaa olkkariin ja olkkarista pakaste kuistille. Tällasta pientä ainaki aluks.

Nyt taian tehä sen pizzataikinan valmiiks. .



Vierailija
16/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on munkkikaffeet juotu, työkaveri tarjosi synttäreidensä kunniaksi.



Äitiliini: Olen laittanut pari kertaa vauvakassin kasaan, on ihan hyvä keino " hävittää" vauvojen/ lasten tavaroita, mutta tosiaan siitä on nyt varmaan 4 vuotta aikaa kun viimeksi laitoin, silloin isosisko oli mukana viemässä kasseja venäjälle lastenkotiin.



Lapset on onneksi säästynyt flunssalta, mutta itselläni on ääni kadoksissa, kirjoittaminen hoituu kyllä ;)



Ardisia: meillä myös siskonpojalla tulee aina kurkunpääntulehdus kun tulee vähänkin yskää, viimeksi viimeviikolla olivat nukkuneet yönsä pihalla parvekkeella, jossa henki kulkee paremmin viileässä ilmassa ja on myös ollut pienenä korvatulehdus kierteessä ja on putkitettu ja kitarisat poistettu, poitsulla on nyt ikää 6,5 vuotta. Heilläkin poitsu on ainut neljästä lapsesta joka on moisesta kärsinyt.



( . ) kerkisin jo viikonloppuna huolestua kun en tuntenut liikkeitä, ja vaikka kuinka yritin herätellä.. ei mitään, yökin meni valvoessa. No onneksi eilen illalla tuli sitten yksi iso potku, että rauhoituin ja tänään on onneksi ollut liikkeitä ihan kivasti. Muistan kyllä, että vaaveilla saattaa olla useampikin hiljaisemempi päivä, mutta kyllä taas mielessä kävi kaikki napanuoraan kuristumiset ym.



Minäkin kunnostauduin viikonloppuna ja leivoin pullaa lasten kanssa, jäi onneksi pakkaseenkin jotain.



Juuri sain soitettua seurakunnalle ja varattua isommalle tytölle 5,5v kerhopaikan ensi kevääksi, on jotain toimintaa 3x vko, ettei tarvitse olla kokoajan ohjelmaa keksimässä. pienemmälle 2,5 v ajattelin varata paikan vasta seuraavaksi syksyksi kun isompi menee eskariin ja ei ole sitten enää seurana kokoaikaa.



mamm@mia + vaavi rv 21+2

Vierailija
17/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

elin@:

Kuinka te saatte värejä noihin teksteihin?

[color=tomato][b]Klikkaa keskustelu-osiosta " Sitä sun tätä" kohta

Saitista sanottua; ohjeita ja opastusta kävijöiden kesken

, sieltä löydät ohjeita ja voit harjoitella värien käyttöä.[/b]

Jospa nyt kahvikuppi kädessä ehtisin lisätä noita kuvia blogiin....

Sinda

Vierailija
18/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervehdys!



[color=EEA2AD]Junamatka takana eli saavuttu takaisin Etelä-Suomeen. Täytyy sanoa, et on pitkäveteistä tuo junassa matkustaminen. Selkä meinas väsyä kaikissa asennoissa ja jotenkin musta noi Pendolinon penkit ovat epämiellyttävämmät kuin vanhoissa junissa.



[color=CD2626]Joku puhui retrovaatteista? Minun äitini on säilyttänyt osan minulla pienenä (reilu 29 vuotta sitten) olleista potkupuvuista, ja niitä nyt viikonloppuna sitten kävimme läpi. Hienoja Tutta-merkkisiä pukuja oli suurin osa ja väritykseltään kirkkaan keltaisia, ruskearaitaisia tai punaisia, joissa jotain isoja kuvioita :) Hieman hymyilytti, kun ajattelin tulokasta ne päällä. Kävimme myös hakemassa varastosta sellaisen ensisängyn, jonka tätini on ostanut vanhemmilleni minun synnyttyäni. Mallia " Annansilmä" ja rottinkinen. Katselin juuri Annansilmän nettisivuja, ja huomasin heidän valmistavan edelleen samaa sänkyä. Sekin olisi tarkoitus ottaa käyttöön Pavulle, kun hän syntyy.



[color=00CD66]Gallup: Onko muilla " perintötavaraa" tulevalle tammikuiselle käyttöön?



[color=4876FF]Sinda: Vähän kateeks käy sinun kahden viikon työrupeamaasi ennen vapaata. Minulla vielä yhdeksän viikkoa edessä... Blääh!



[color=68228B]Mut nyt ruokaa laittamaan ja odottamaan miestä töistä...



Sulina + Papu rv 25+4

Vierailija
19/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luentoja ollu klo 8 asti ja nyt oottelen et kaverit tulee aerobicistä ja päästään thairavintolaan syömään. Katoin jo tossa että mitä syön. Aattelin pistellä vihanneksia hapanimeläkastikkeessa ja jälkkäriks friteerattujabanaaneja ja jäätelöä. Ei vaan kauheen halpa reissu tiedossa, noi maksaa jo 15 e yhteensä..no, kerrankos sitä:)



Retrovaatteista: Voitteko ees kuvitella mitä retrovaatteita oon saamassa...täti tossa sano viikonloppuna et hei, hänellä on vielä vanha äitiyspakkaus ja kaikki tallessa mitkä on ehjänä. Ilahduin oikein kovasti, kunnes tajusin että tosiaan, se mun serkku on 38 vuotias:) Saattaa aika retrot kamppeet löytyä kaapista, kuulemma just toppapuku ym on ihan iskemättömiä:) No, onpahan meillä sitten persoonallisesti puettu vauva..



Keski-Suomen miitinki: Oon miettiny et pitäskö jyväskylän tapaamisesta tehä joku sähköpostilista et voitas sit meileillä sopii ajasta ja paikasta? Mulle vois tietty kaikki halukkaat mailata, ainut vaan et mulla on johonki marraskuuhun asti viikonloput ihan varattu et en tiiä et miten esim. lokakuussa ehtisin itse tapaamiseen... No, anyway, mun osote on beijaflor83@hotmail.com



(.) Jännittää kun on keskiviikkona taas se sf-mittaus:( Tuntuu että nyt tää ei oo kyllä kasvanu..Ja oon nyt päättäny et mennään sinne ultraan silloin 29.9. Selviipähän kaikki asiat kerralla.



Nyt ei oikein päässä liiku mitään.



Beijaflor rv 24+0 (kylläpäs aika rientää...)

Vierailija
20/34 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoittelin äsken pitkähkön viestin ja voihan p... kone jumittui. Et yritetää nyt uudestaan.

Tääl tais olla jonkinmoista gallubbia vauvanvaatteista ja niiden ostosta/ostoaikeista. Mie olen jo ostellu suurinpiirtein kaikki tarvittavat 50-60cm vaatteet kirppikseltä. Jotain pientä viel puuttuu. Isompia sit ostelen kun vaavi vähän kasvaa. Kyl mie käyn pari kertaa viikos kirppiksel et jos jotain jäis käteen.

Tänää mentii miehen kans " vain katsomaan" turvakaukaloa lastentarvikeliikkeestä. Ajattelin et ostan (sit vähän lähempänä laskettua aikaa) ihan peruskaukalon, mut kas kummaa, aika harvoissa on aurinkolippaa ja supistajia. Ainakin meidän liikkeessä. Ja hinta on kumminkin 60e ylöspäin. Yksi n.4kk käytös ollut gragon autobaby+jalusta siel oli. Edellinen oli joutunu myymään pois kun heil 3 lasta, 2xautoistuin ja 1xkoroke ei ollut mahtunut takapenkille. Lastentarvikeliikkeen myyjä möi 100e, se oli viime vuoden malli. MIES ei malttanu olla ostamatta, mie oisin vähän viel miettiny ja vejättäny ostoa lähemmäs tammikuuta. Mut nyt se on tuol eteisessä. Eli kaikki tarpeellinen on tullut hankittua.

Joku tuos sanoi liikkeiden vähyydestä välil. Miul oli pari päivää aika hiljaista, ja mie olin jo ihan paniikis. Sen jälkeen kyl on potkinu ja kovaa, eikä kato tahonko nukkua vai en.



B+pörrö rv 21+4