Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

painonnousu ja siitä seuraavat ongelmat

18.11.2008 |

Tietääkö joku, mitä muita ongelmia raskauden aikaisesta keskiarvoa suuremmasta painonnoususta voi tulla, kuin iso vauva? Asun ulkomailla, ja sain lääkäriltä komennon vahtia syömisiäni, kun ekassa raskaudessa aikoinaan tuli 16 kiloa. Kaikki lähti parissa kuukaudessa synnytyksen jälkeen, ja lapsi oli pienikokoinen, joten itse en ole pitänyt asiaa mitenkään ongelmana. Lääkäri sanoi, että synnytyksessä tulleet repeämät saattoivat johtua ylikiloista. Onko joku muu kuullut jotain tämänsuuntaista? Raskaus yksivuotiaan pyöriessä jaloissa ja ulvoessa vessan oven takana kun äiti oksentaa ei ole aina kovin leppoisaa, ja piristäisin itseäni mielelläni jatkossakin silloin tällöin suklaalla :)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole ainoastaan paljonko paino nousee vaan lähtötilanne ja sitä kautta se mihin sitten päädytään. Pienikokoisilla ihmisillä painoa tulee usein enemmän ja on varaakin tulla. Itsellä esikoisesta 52 kg ->68 kg ja tämä oli ihan ok. Kilot lähti nopeasti alkuun mutta loput karisi vasta kun imetys päättyi eli elimistö piti kiinni tietyistä rasvavarannoista imetyksen ylläpitämiseksi. Samaan suuntaan ollaan menossa nyt tässä toisessa odotuksessa.

Ongelma ei niinkään ole ainoastaan vauvan kasvu vaan sokeriarvojen heittely, mikä ei tee hyvää meistä kenellekään. Repeämät eivät yleensä mistään ylikiloista (tai riippuu tietysti siitä paljonko niitä ihan oikeesti on) johdu vaan hiukan huonosta tarjonnasta, synnytyksen nopeudesta tai apuvälineiden kuten imukupin tai pihtien käytöstä (-> lapsen ulos tulo nopea eikä kudos ehdi venyä). myös synnytysasennolla voi vaikuttaa eli perinteisessä asennossa painetta kohdistuu enemmän välilihaan kuin esim. kontallaan.



Ei kohtuullinen suklaalla herkuttelu silloin tällöin ketään raskaudenaikana liikalihota. Kyllä muilla syömisillä, liikunnalla ja perinnöllisilläkin taipumuksilla on asiaan iso osansa.

Vierailija
2/5 |
18.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

molemmilla kerroilla painoa lisää! Reippaasti yli "normaalien" rajojen (20-25 kg), mutta aina ovat lähteneet helposti pois ja lapset olleet ihan normaalikokoisia toinen vähän yli ja toinen vähän alle 3,5 kg. Eli ei ole siihenkään vaikuttanut ja ekassa jouduttiin tekemään episiotomia, kun ponnistusvaihe pitkittyi ja toinen repesi todella todella vähän. Eli mun kohdalla sekään ei pidä paikkaansa.



Myös kahdella kaverillani aina sama painonnousu ja samat jutut ku mullakin. Mä ite olen lähtöpainoltani ollut normaalin ja lievän ylipainon rajamailla...



Eli jos sitä suklaata nyt ei joka päivä levyä syö niin eiköhän sillä herkutella voi! Kohtuus kaikessa =)



Äiti1983 Alma 24+0 (ja taas paino nousee kovasti!)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asutko ranskankielisessa tai muuten latinalaisperaisessa maassa? Itse asun ja taalla ekan raskauteni 20 kg ja tokan 15 kg pidettiin todella pahana asiana joidenkin hoitoon osallistuneiden taholta, ei kyllakaan kaikkien. En ollut r-diabeetikko, minulla ei ollut lahto-BMI yli 25 tms. ja lapset olivat ennemmin pienia kuin suuria (aavistuksen yli 3 kg molemmat). Taalla nyt vain naisten lihavuutta yleensakin katsotaan pahalla, se liittyy yleiseen kulttuuriin, ja suurin osa naisista onkin normaalipainoisia. Tietysti tuo on myos totta mita edella todettiin etta paljon riippuu lahtopainostasi, eli jos se on yli normaalin, painonnoususta voi seurata suurempi todennakoisyys saada diabetes tms. Mutta jos olet normaalipainoinen ja aiot raskaudenkin jalkeen syoda paasaantoisesti terveellisesti ja liikkua saannollisesti, tuskinpa pieni suklaansyonti silloin vaaraksi on.

Vierailija
4/5 |
18.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...tuli mieleen etta voisikohan laakari ollut tarkoittanut etta JOS nyt painonnousustasi seuraisi r-diabetes, ja JOS sitten lapsi kasvaisi hyvin suureksi (r-diabeteslapsillahan on ilmeisesti monesti hyvin rotevat hartiat) niin silloin synnytyksessa voi tulla isompia repeamia? Mitaan muuta yhteytta en keksi, ja tassa on aika monta jossia jossin paalla... Ja lisaksi minusta lapsen ongelmat tuossa tilanteessa ovat todennakoisesti paljon isompi haitta kuin aidin repeamat. Mutta laakareita on niin monenlaisia, ota heista sitten selvaa... ;-)

Vierailija
5/5 |
18.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tullu paljon kiloja. esikoisesta 25, kuopuksesta 30. esikoinen oli syntyessään 2,9kg, , kuopus liki 2 vkoa yliaikasena 3,4kg, eli ei siihen vaikuttanu :) Ainoa haitta oli järkky vitutus kun pääsi sairaalasta ja ne 30kg:a oli siinä edelleen :D



T:Neiti rv 14+3