Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ekaluokkalainen lähti iltapäiväkerhosta luvatta kaverin luo

08.09.2007 |


Kävi lähtiessään sanomassa ohjaajalle menevänsä kaverille, eikä ohjaaja pojan mukaan " sanonut siihen mitään" . Vasta kun hän parin tunnin kuluttua (onneksi!) palasi kerhoon, huomasivat että on ollut luvattomilla teillä. Selittelivät sitten että poika olisi sanonut että äiti on luvannut... mutta eivät olleet varmoja. Tästä lähtien lupasivat parantaa käytäntöä tästä lähtien, eivätkä päästä ilman kirjallista lupaa vanhemmilta, ja laskevat lapset tarkemmin.



Tämä tarina vain siksi, että tarkistakaa te muutkin millainen käytäntö teilläpäin kerhoissa on, jos sitä ei ole kerrottu. Ja muistakaa sanoa lapsille ettei minnekään saa lähteä. Ei tullut meille mieleenkään, kun tähän asti päiväkodissa on niin hyvin huolehdittu lapsista. Hätä olisi kyllä meille tullut, jos poika ei olisi ehtinut palata kerhoon ennen hakuaikaa, sillä emme tiedä tämän kaverin sukunimeä edes, saati osoitetta mistä olisimme lähteneet hakemaan.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kyllä kuvitellut, ettei kerhoilla missään ole varsinaista hoitovastuuta, vain valvontavastuu? Olin kyllä viime syksynä yllättynyt, miten suuri ero on tuossa päiväkoti- ja kouluelämässä. Meitä se ei koskettanut, koska esikoinen ei ollut kuin puolipäiväeskarissa ja sai harjoitella aiemmin jo olemista vähän eri tavalla.



Mutta täällä päin aivan todella koululaisella on jo vastuu omasta olemisestaan ja tekemisestään, eikä saa poistua sovitulta alueelta. Sen verran pitääkin jo mielestäni ekaluokkalaisen ymmärtää. Ja viimeistään tässä vaiheessa kannattaa käydä lapsen kanssa läpi myös mahdolliset vaaratilanteet.

Vierailija
2/2 |
10.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä kyllä aikanaan (4 vuotta sitten) oli niin, että iltapäiväkerhossa, joka järjestettiin koululla, oli " hoitovastuu" , mutta kaupungin leikkipuiston järjestemä " hoito" oli ihan hoidotonta. Eli mitään vastuuta ei kai ollut kellään. Paitsi tarjota välipala.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän yhdeksän