*~*~*HELMINAUHA keskiviikkoon*~*~*
Kommentit (29)
Voi kun tuli tippa simmuun, ei olisi enää kenenkään tarvinnut tippua joukosta pois. Paljon voimia suruun!
Kaikesta huolimatta, oli kiva lukea niitä onnellisia uutisia, kun moni teistä oli käynyt ultrassa ja nähnyt siellä iloisen vesselin. Neuvolassa oli muutama myös ehtinyt käydä.
ON: Olo on hyvä, mitä nyt taas eilen 2 h lenkki oli ilmeisesti turhan rankka, kun masu rupesi vähän kovistelemaan :)
Illalla sitten makoilin kyljelläni ja tuntui kovasti möngerrystä masussa ja kun painoin varovasti sormella kohtua, niin voisin vannoa, että 3 pientä potkua sattui osumaan siihen! En tiedä, tuntuivat niin todellisilta...
Neuvola on 6.9. ja rakenneultra 14.9. niitä odotellessa.
Onkos muuten treffejä tuumailtu vielä tässä vaiheessa, josko olisi vaikka täällä Helsingissä riittävästi porukkaa kokoontumaan?
Palailen taas ja yritän päästä kommentoimaan enemmän, työkiireet kun on alkaneet :(
Mykis ja Hippis 15+5
Nyt on hetki aikaa ja kävin kahlaamassa eilisen pinon läpi.
Aluksi suuren suuret lohtuhalit Medvelle [color=red]♥[/color]
Tunteet on ollut monilla mammoilla pinnassa kun koulutien on lapsi aloittanut. Saapa nähdä mitä se on itsellä sitten kun aika koittaa. Nyt heinäkuussa jo itkin niinkuin pikkulapsi kun pikkuveli lähti armeijaan =) *nolo*
[color=Turquoise]Mamapooh, Loviisa78, Kedelig1 ja Tuiskuliina[/color]: Onnea ihanista ultrakuulumisista. Hymy nousee kasvoille aina kun lukee noista =)
[color=Blue]Frog2, Miube85 ja Sole2[/color] Tervetuloa!!! Helmikset rules =)
[color=Red]Iciarille[/color] TUPLASTI onnea =)
Nyt häivyn =)
Mukavaa saada uusia helminauhalaisten joukkoon ja ikävää, kun joistain joudutaan luopumaan!Toivottavasti huonot uutiset loppuvat tähän ja saadaan vain hyviä.
Nea81: mäkin olen kuullut jostain, että mitä korkeampi syke, se tarkoittaisi tyttöä. Meillä syke oli 158. Lisäksi kaikkien mielestä mulla on jo tyttömaha ja itselläni on " tyttöolo" . Molemmat ovat meille todella tervetulleita, mutta katsotaan mitä seuraavassa ultrassa paljastuu:) Odotankin jännityksellä onko puuha-pete pete vai petra:)
Onko muille puhuttu sykkeistä mitään?Minkälaisia lukuja muut ovat saaneet?
sjt+puuha-pete 16+1
Päätin minäkin nyt muutaman rivin rustata, vaikka ei taas kummempaa asiaa ole. Sain juuri tietää, että kunnassamme järjestetään tänäkin vuonna naperokerho, jonne saan siis viedä 3,5v poikamme! Voi kunpa poika suostuisi sinne sen kerran viikossa pariksi tunniksi jäämään. Ei ole tähän asti vielä ollut
missään
yhsin, siis olen häntä kotona hoidellut koko ajan. Uskon/toivon, että viihtyy kyllä tuolla kerhossa (kunhan ekaks päästää irti äidistä), tykkää niin leikkiä saman ikäisten kanssa. Ainoa pieni miinus on, että kerho on klo9-11, eli meidän mittapuussa melko aikaisin.. nytkin ollaan just saatu aamupala päätökseen.. No, ei auta! Niskasta kiinni (itseäni) vaan, niin kyllä asiat suttaantuu. =)
( . ) Nyt on sellanen vaihe, että monesti huomaan miettiväni, että olenko tosiaan raskaana. Olo on siis *onneksi* suht " normaali" . Vatsakaan ei ole mielestäni nyt kummemmin kasvanut, tosin taitaa olla sentään hiukan jo kiinteämpi, eli löllömaha vähitellen katoaa (ihanaa!).
No mutta, lopetan nyt viemästä palstatilaa, kun ei kerta mitään asiaakaan ole. [color=pink][b]HYVIÄ VOINTEJA KAIKILLE![/color][/b]
Minni & [color=teal]Mulperi[/color] rv 13+2
särkeekö teillä muilla mahaa jollain lailla? Minua parina iltana särkenyt, jotenkin koko mahaa. Nytkin alkoi taas juilimaan ihan tuolta alhaalta ja sivuilta. Normaalia???
ja viikkoja kasassa 12+5
sjt - muakin kiinnnostaa vähän noi sykejutut, kun ei ole mitään kokemusta?? Äidille ennustaja sanoi, että poika tulee (hurahtanut suku :) joten saapa nähdä.
Viherrys - nuo vatsan kipuilut taitaa aika lailla kuulua asiaan. Mulla oli muutes juuri tossa vaiheessa muutaman päivän kipuilua ajoittain ja tietty huoletti....mutta ne meni ja tuli. Mulla on selkeesti muutama päivä välissä nytkin ja sitten taas palaa osittain menkkamaisena kipuna ja osittain oikein ikävänä venyttävänä kipuna. Tässä vaikuttanee se, että on eka tulossa..luulisin.
Mykis
Kyllä täälläkin särkee toisinaan koko mahaa. Ei siis supistele eikä ole varsinaista vatsakipua vaan koko mahaan sattuu. Ekalla kerralla oli ihan samanlaista, joten en ole tästä huolestunut. Ei se tietenkään mukavalta tunnu. Välillä polttaa samalla tavalla kuin synnytyssalissa ja sitten vielä oksentelut päälle. Ei helppoa mutta onneksi en sitä odottanutkaan.
Kannattaa seuraavalla neuvola käynnillä mainita, samoin tietysti kaikista vaivoista.
MyQ rv 15 tasan
Ensinnäkin haluan antaa lohtuhalauksen Medvelle, oli hirveää lukea mitä teille oli tapahtunut. Jaksamista jokaiseen päivään!
Mammutille myös jaksamista toivottelen muutaman viikon odotukseen, joka edessä. Kyllä suakin nyt koetellaan!
Tervetuloa myös kaikille uusille, kivaa että joukkomme kasvaa!
Ja Iciarille onnittelut kaksosista, eikö ole upeaa saada kaksi nyyttiä kerralla :)
Katsoitteko sitä dokumenttia viitosista eilen? Oli liikuttava, ja sen jälkeen näin taas unta vauvoista koko yön. Nykyään en muita unia enää näekään, onko muillakin vauvaunet dominoivina alitajunnassa?
Mäkin oon miettinyt sellasen liinan tilaamista, on niin kätsän ja nätin näkönen noissa nettikuvissa.
Kysymys: mulla nyt rv 13+5 ja esikoista odotan. Voiko olla mahdollista, että tunnen jo liikkeitä? Ylimääräistä rasvaa ei juurikaan mahassa ole ja iltaisin mun mielestä alavatsassa muljahtelee joku :). Kun ensisynnyttäjän pitäis alkaa tuntee liikkeitä paljon myöhemmin. Mut mitä muutakaan se vois olla? Onko kokemuksia? Kohdun tunnen jo selvästi kovana möllykkänä alavatsalla. Silti ei maha oo juurikaan kasvanu. Ruokahalu on kadonnu kokonaan.
Leppoisaa päivänjatkoa!
Pääsky ja poikanen rv 13+5
Haluaisitteko että teidät merkittäisiin esittelylistaan esim. samalla tavalla kun syyskuisilla?
Minä muistan neljä... mutta onko enemmän
MyQ
Tervetuloa uusille helminauhalaisille!!
[b] ninnu-81 [/b] Rennietä voi syödä ihan huoletta. Olin ekassa raskaudessa oikein Rennien suurkuluttaja.... ja sillä vähän näyttää valitettavasti myös tässä toisessa.... lopulta Rennie tuli jo korvista ulos, mutta pakko oli syödä, muuten polte oli jotain tajutonta =(
[b] Mahakivuista [/b], ne kuuluu valitettavasti " asiaan" . Itselläni ei ole vielä hirveesti ollut niitä, nipistelyä ja pientä jomotusta. Mutta esikoiselta oli paljon paljon enemmän kipuilua. Ne on normaaleja mahan venymis ja kasvukipuja yms.
( . ) Tuleva isoveli oli uutisista ihan onnessaan. Silitteli pitkin iltaa mun mahaa. Jutteli vauvalle ja tekonimikin on nyt sitten keksitty: Piipero / Piiperoinen.
Ja isin piti lukea iltasaduksi kirja " Meille tulee vauveli" (jotain sinne päin sen kirjan nimi on). Ja kysymyksiä sateli: joko sillä vauvalla on napanuora , milloin sillä on hikka, minne se pissii... siis yök, juoko se sitä pissivettä jne.
Piiperoisen sekä esikoisen ultrakuvia piti kans vertailla. Ja sitten esikoinen innostui katsomaan omia vauvakuviaan ja mun piti kertoa kuinka hän on ollut vauva.
Ja sitä poika eniten odottaa, että milloin vauvalla on hikka ja mun maha pomppii
Mäkin olen alkanut tuntea vauvan liikkeitä =D
Kedelig ja Piipero rv 12+ jotain..... unohdin katsoa neuvolakortista......
Täällä lähtenyt päivä käyntiin hieman hitaan puoleisesti, vaikka hereillä jo oltukin muutama tunti..:)
Pahoitteluni Medvelle, varmasti rankka kokemus teille molemmille. *voimia*
Pääsky77, kyllä voit tuntea vauvan liikkeet noinkin aikaisin vaikka vasta ensimmäinen raskaus. Itse ainakin tunsin esikoista odottaessa heti alusta asti, että sisälläni on joku!;) Nyt tätä toista odottaessa tunsin eilen ensimmäiset potkut/liikkeet. Oli se taas aivan ihanaa!:) Nyt taas ' muisti' että odottaa tosiaan lasta, jotenkin mennyt niin rutiinilla tämä alkuraskaus, että välistä ovat viikotkin menneet ihan sekaisin.:)
Sykkeistä sen verran, että meillä oli maanantaina neuvolassa kuunneltiin myös ja syke oli 150 eli ns. tyttösyke. Minulle on ainakin sanottu useasti, että tytöillä syke on yleensä korkeampi kuin pojilla. Ja esikoista odottaessa syke ei koskaan noussut yli 140 ja poika tuli!:)
Myös täällä ollaan kärsitty niistä vatsakivuista. Kaiketi ihan normaaleja raskaanaoleville kun kohtu venyy. Minulla oli myös muutama viikko sitten erittäin voimakasta viiltävää kipua oikeassa kyljessä, sitä sitten pari päivää tutkittiin, mutta syytä ei löytynyt. Neuvolassa sanoivat, että voi johtua myös rasvaisesta ruuasta ja sitä olen nyt välttänyt ja kivutkin hellittänyt. Joskus syy voi olla näinkin yksinkertainen.:)
Myös meillä katseltiin eilen illalla 4D-dokkaria viitosista. Pisti kyllä huokaisemaan helpotuksesta, ettei ole kuin yksi tulossa. Sen verran rankalta heidän hoitamisensa näytti. Mutta onneksi saivat niin valtavasti ulkopuolista apua ja kaikki lapset selvisivät hengissä ensimmäisen vuotensa.:)
Kertokaahan muuten te kokeneemmat miten saatte tekstiinne väriä ja sydämiä?:)
-frog2, rv15+4
pakko ottaa osaa tuohon Nean aloittamaan sykekeskusteluun. En oo ennen kuullutkaan moisesta, tai siis olen varmaan mut en oo tajunnut että se on ehkä siis jotain muutakin kuin kaupunkilegenda... Meillä oli np-ultrassa pikkuisen syke 165! Tässä alkaa nyt vaarallisen paljon uskomaan noita merkkejä...kun siis kaikki oireet on mulla muutenkin " tytön oireita" . Hjälp :)
Postisetä toi mulle äsken Huggiksen...on kyllä hieeeno! Ja hemmetin pitkä; miten ton saa viritettyä päälle?!? No, onneks on opetusvideo mukana. Istutan illalla isännän sohvalle ja sit kattellaan ja reenataan :)
Makkara rv13+6
Mulle tuli muutama viikko sitten vauva-lehden tilaajalahjana kantoliina. Se oli kans ainaki 50 metriä pitkä =) Ohjeiks tuli tosi epäselvät kuvat, ei muuta. Siinä sit yritin harjotella sitomista sillä tuloksella, että avokki käski mun lopettamaan kun kuulemma rupesin näyttään siltä, että loppuviimein kuristun siihen =)
No, harjottelemalla oppii. Mun täytyy vissiin vaan harjotella valvovan silmän alla, ettei lopputuloksena oo se, että roikun tuulikellona kattohirrestä =)
Todella surullista luettavaa! Itkettää.
Vauvan liikkeistä vielä. Minä sanoin neuvolassa viikolla 14 että olen tuntenut liikkeet, mutta neuvolassa minua ei uskottu. Sanottiin että uudelleen synnyttäjä voi tuntea liikkeet vasta viikoilla 18-19!! HAH HAH!! Ja *** sanonko mitkä marjat päälle! Minä tunsin esikoista odottaessani ensimmäiset liikkeet viikolla 15 ja nyt en muka voisi tuntea liikkeitä?? Kävin eilen viemässä pissan neuvolaan kun epäilin että oisi pissitulehdus ja sanoin samalla vielä noista liikkeistä että nyt ne tuntuu aivan selvästi, niin hyvä ettei neuvolan täti nauranut! Alkoi kyllä ärsyttämään todella paljon hänen käytös ja inhottaa enää sinne mennä. En shänelle kerro kyllä mitään enää, jos jotain joskus tulee, soitan suoraan synnytys sairaalaan ja kätilölle!
Onko muilla kenellä on leikattu väliliha niin todella runsasta kutinaa arven kohdalla?? En tiedä mistä johtuu ja epäilin jossain vaiheessa jo hiivaksikin, mutta ei ollut hiivaa. Neuvolasta en kysy enää mitään, olen tuskissani!
Sateesta nauttien 05(07) ja masu 15+5 ;)
joo minä oon kans ennen ollut huolissani siitä, että se VAUVA loukkaantuu niissä liinailuharjoituksissa ja oon päättäny laittaa sille sit kypärän päähän - mut alkaa näyttää siltä et SEKÄ mulla ETTÄ vauvalla pitää olla se kypärä (vähintään). Ja tosiaan joku ensiaputaitoinen siinä lähellä. Vauhtia ja vaarallista toimintaa :)
05(07):lla ihan *^%$>**~-neuvolatäti. Toivottavasti se mun tätyli olis kiva, en oo vielä ees tavannut...jaiks.
Makkara
♥ tulee kun kirjoitat seuraavat ilman välejä yhteen
& hearts ;
[color=red]♥[/color] tulee kun laitat taas yhteen pötköön
[ color = red ] & hearts ; [ / color ]
tohon " red" -sanan tilalle voit tietty muunkin värin laittaa
[size=5][color=blue]♥[/color][/size] tulee kun laitat
[ size = 5 ] [ color = blue ] & hearts ; [ / color ] [ / size ]
kokoja oli muistaakseni 1-7 (tai 1-9?)
[color=lime]ja näitä värillisiä tekstejä tulee esimerkiksi tämä näin[/color]
alkuun [ color = lime ] ja loppuun [ / color ]
näitä voi siis kaikkia kokoja ja värejä vapaasti yhdistellä, komento vaan komennon perään, ja lopussa pitää muistaa päättää kaikki komennot.
sit vielä vinosti tulee kun laitat
alkuun [ i ] ja loppuun taas [ / i ]
[b]boldaus näin[/b]
alkuun [ b ] ja loppuun [ / b ]
[u]muistaakseni tässä olisi alleviivaus[/u]
alussa [ u ] ja lopussa [ / u ]
Tässä muutamia. [color=blue]=[/color][color=red])[/color]
melkein onnistuin täydellisesti. Loppuun jäi näköjään yksi välilyönti, ja silloin käy noin..
Utelen taas sinulta.. Minkämoinen lasku liinan mukana nyt tuli, vai pitikö sun maksaa se jo etukäteen? Onko siellä värivaihtoehtona mokka-hassel?
Minni the liinakuumeilija
[b]Makkaraa[/b] taas huhuilen.. Laitatko sen nettiosoitteen, josta tilasit liinasi? Saisko sieltä suoraan suomeenkin kenties..?
Pikaisesti vain tulen kertomaan neuvolakäynnistä, tulen myöhemmin juttelemaan lisää.
Hemoglobiini oli 127, verenpaine 130/70, painoa oli tullut 380 g. Luulin jo että monta kiloa, kun maha on ISO! Veriryhmäkin selvisi. Se on A- joten saan heti synnytyksen jälkeen vasta-aine piikin. Sydänäänet kuuluivat heti kun doppler koski masua. Lääkärikin tunsi pientä liikettä kun paineli masua, eli en ole kuvitellut niitä. Niin ja vauvan syke oli 150. Lääkäri sanoi, että 40 vuoden kokemuksella uskoisi että tyttö tulossa. Toki en tuohon luota täysin, mutta jos ultrassakin ollaan parin viikon päästä samaa mieltä, niin sitten voi jo alkaa ostelemaan vaaleenpunasta
Avokki oli mukana ja tuumasi, että joka kerta tuntuu yhtä uskomattomalta kun kuulee vauvelin sydämen sykkeen.
Eilinen loppupäivä menikin sitten lueskellessa uusia odotus- ja vauvalehtiä..
Koittakaapas muutkin Helmikset heräillä =)
Terkuin Nea ja nappula 15+6