Niskaturvotusta -> istukkanäyte
Meillä todettiin ensimmäisessä ultrassa niskaturvotusta 2,4 mm ja meidät ohjattiin erikoislääkärin ultraan ja siellä mitattiin sama arvo ja samalla reissulla otettiin istukasta näyte. Nyt odotellaan vastauksia.
Onko muita saman kokeneita? Kuinka nopeasti saitte vastaukset? Mihin ratkaisuihin olette päätyneet?
Nyt viikko odotettu jo ja joka ilta itkussa mennään nukkumaan onko kaikki kunnossa ja milloin vastaukset tulee.
Yritystä oli 11 kk takana kunnes vasta Teroluttien jälkeen onnisti ja nyt tämä odotus edessä terve vai ei.....
Ninnu ja " Peruna 12+6"
Kommentit (15)
Äidilläni ollut minun syntymän jälkeen 18 trisomia vauva joka kuollut 9 päivän ikäisenä vakavasti vaummautuneena....Sekin vielä taustalla kaivelee mieltä.
Mutta kiitos tsempistä ja ei auta kuin odottaa.
viime vuonna melkein samoihin aikoihin kävin itse np-ultrassa, ja vaavilla todettiin 3,7-3,9 niskaturvotus...passitus tuli naistenklinikalle samantien istukkatutkimukseen. Vauvalla näytti olevan lääkärin mukaan kaikki muuten kunnossa mutta turvotusta vain liikaa. Odotimme vastausta 11päivää, painoin puhelimen aina yksin olessani(sanoivat soittavansa jos jotain on pielessä) Itku tuli aina kun avasi vauvalehden. Mutta meille tuli hyvää postia piinaavan odottelun jälkeen..terveen sikiön kromosomit. Meillä kun tuota turvotusta oli niin paljon, sydänvian riski oli vielä 30% joten odottelu jatkui viikolle 19 kunnes vaavi sai ns. terveen paperit.
Meille syntyi siis viime tammikuussa puoli vuotta sitten terve tytär, viides ihana tyttäremme!
toivon kovasti kaikkea hyvää teille ja vaavillenne! kyyneleet tulevat silmiin vieläkin kun muistelen viime vuotta!
t. nalle-emo ja viisi tytärtä
Samat tunteet velloaa sisällä kun miettii kaikkea mahollista. Enää ei tee mieli käydä kaupassa lasten osastolla ollenkaan tai katsoa mitään vauvatarvikkeita. Kun kaupassa kuulee pienen vauvan itkua, hyvä etti lysähdä siihen paikkaan istumaan ja itkemään....
Odottavan aika on pitkä...Eihän tuo turvotus niin kovin paljon yli hälyrajan ole, mutta pelottaa ihan vietävästi.
minulla ei valitettavasti ole kokemusta,mutta eikö se raja-arvo (ainakin meillä ) ole 3mm?? eli sittenhän sinulla periaatteessa ei ole hätää....
jollain palstalla oli juuri pitkä keskustelu aiheesta kun nyt muistaisi missä..koeta googlettaa....
mutta jaksamista ja tsemppiä,eiköhän kaikki ole ok!!!
joo....yleensä yli 3mm ollut turvotus vasta ohjataan jatkotutkimuksiin...
asiasta löytyy paljon keskustelua kun googletin, niskaturvotus.. :)
Meillä ohjataan jos turvotus on yli 2,2 mm, ehkä siinäkin on kunnallisia eroja....
ja tietoja odotin kolme viikkoa kun soitettiin et terveen kromosomit (tays)
Meillä oli turvotusta 2,9 ja ohjattiin lapsivesipunktioon pelotellen kaikella mahdollisella. Asiaa harkittuamme jätimme menemättä, koska lapsivesipunktiossa on kuitenkin olemassa keskenmenoriski (pieni, mutta olemassa) ja keskeytykseen tuskin olisimme pystyneet. Terve vauva syntyi!
Suurin osa näistä on vääriä hälytyksiä, toivottavasti näin teilläkin. Onnea matkaan!
Emma
Ihanaa, soitin tänään sikiöntutkimus yksikköön ja sinne oli juuri vastaukset saapunut. Normaalin vauvan kromosomit oli löytynyt :) Kivi vierähti sydämeltä! Vielä kuulemma kirje tulossa perästä kotiin.
ninnu-81:
Ihanaa, soitin tänään sikiöntutkimus yksikköön ja sinne oli juuri vastaukset saapunut. Normaalin vauvan kromosomit oli löytynyt :) Kivi vierähti sydämeltä! Vielä kuulemma kirje tulossa perästä kotiin.
Jos jollakulla olis vielä kokemuksia (hyviä sellaisia) niskaturvotuksesta..
Meidän vaavilla luvut 2.9 ja 3.2 kahdesta mittauksesta..
Lääkärin taulukon mukaan rv 12+6 tai 13+3 (uä:n mukaan) yläraja niskaturvotukselle on 2.6.
Eli lisätutkimuksiin mennään.. hirvittää ja itkettää!
Ihan kun ei tarpeeks olis huolta ollut..
Ennen riskirajana oli 3mm, mutta nykysin raja riippuu ajankohdasta, milloin turvotusta mitataan.
Moi mammutti80. Olen pitkään seuraillut keskustelua, mutten aiemmin osallistunut. Sinun viestisi huomattuani oli pakko rekisteröityä ja liittyä keskusteluun, niin samanlainen on tilanteemme. Lähinnä siis " tarjoan" vertaistukea, mitään onnellisia loppuja minulla ei (vielä!) ole kerrottavana.
Meilläkin siis todettiin rv 13+0 sikiöllä niskaturvotus raja-arvolla 2,6mm (mittaus saatiin tehtyä vain kerran) ja aika istukkabiopsiaan varattiin seuraavalle päivälle. Seuraavana aamuna minulle kuitenkin soitettiin ja kerrottiin, että verinäytteestäni oli löytynyt jotain veriryhmävasta-aineita, joiden vuoksi istukkabiopsiaa ei voida ottaa (vaarana, että vasta-aineet menevät sikiön verenkiertoon ja tuhoavat punasoluja). Niinpä joudun odottelemaan ensi viikkoon (kun rv 15 täynnä), jolloin tehdään lapsivesipunktio. Siinä tulosten saaminen kestää 2-4 vkoa.
Todella kurjaa odotella epätietoisuudessa, mikä on kromosominäytteen tulos. Vaikka monet lohduttavat, että eihän tuollaisilla arvoilla suurta riskiä ole, niin täytyy kuitenkin muistaa, että johonkin nuo raja-arvot perustuvat eikä tuollaisia kalliita ja myös kekskenmenoriskiä lisääviä tutkimuksia huvikseen tehdä (etenkään kunnallisella puolella). Tietenkään jatkotutkimuksiin ei ole pakko mennä, mutta mieluummin haluamme tietää mikä on tilanne. Jos tulos on epänormaali, niin osaa ainakin suhtautua siihen, mitä tuleman pitää, vaikkei itse tekisikään ratkaisuja esim. raskauden keskeyttämisen suhteen.
Loppujen lopuksi olemme kyllä " toipuneet" hyvin viikon takaisista uutisista eikä asia pahasti paina mieltä, vaan odottelemme jatkotutkimuksia rauhallisin mielin. Niin kauan, kun mitään ei ole todistettu on meidän mielestämme kaikki hyvin! Jos stressaamaan rupeaa, sitä voi jatkaa loputtomiin, aina löytyy aiheita. Jokaisella meistä.
Hurjasti tsemppiä ja positiivista mieltä! Kyllä se siitä.
...mutta elävä muistikuva kun parhaalle ystävälleni kävi viime vuonna sama juttu! Heidät ohjattiin Tampereelle tutkimuksiin jossa todettiin että vauva on ihan terve! Omassa kaupungissa oli sitten vissiin tehty joku hoitovirhe tai sitten se poimu oli vaan " liian" turvoksissa.
En muista kuinka kauan heidän odotuksensa kesti, olen pahoillani, mutta halusin vaan tulla toivottamaan tsemppiä ja kärsivällisyyttä odotukseen!!!
Sininpilvi ja Toukka 12+3