Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

SUURPERHEELLISET VIIKKO 31

28.07.2008 |

Aloitinpa rohkeasti uuden pinon, kun en vielä tämän viikon pinoa täältä löytänyt.



Minulla alkoi tänään viimeinen kesälomaviikko, nopeasti se tuo aika menee. Aamulla kävin sitten siinä nt-ultrassa. Ja nyt sitten hymyillään onnellisena :) Yksi vilkas vauvanalku siellä käsiään heilutteli ja pikkuinen sydämensyke näkyi upeasti. La siirtyi taas kerran viikolla eteenpäin, ollen nyt 14.2., ystävänpäivä, hih. Niskapussin kooksi sai pitkällisen odottelun jälkeen (vauveli väärässä asennossa, alakautta teki) 1.9mm. Ultran jälkeen käytiin ostamassa miehen kanssa ihanasta pikku myymälästä isot mustikkapiirakanpalat koko perheelle ja kotona kerrottiin tulevasta pikkusisaresta isommille lapsille. Kuopus ei taida ihan vielä tajuta asiasta mitään (1v4kk). Hyvinhän nuo isommat olivat muikeina ja kakkonen tuumas ultrakuvasta, että tuohan on lumiukko, kun on kaksi pallukkaa päällekkäin :D Lupasivat vielä pitää asian meidän perheen salaisuutena. Olen niin-in onnellinen!!



Torstaina olisi sitten eka neuvolalääkäri ja siellä on sama lääkäri kuin tänäänkin :) Sattuu menemään tuo aluejako niin sopivasti. Jatketaan sitten juttua.



Tänään on lähdettävä vaihtamaan kahvinkeitintä. Ostettiin uusi ja siinä ei se mitta-asteikko toimi. Eivät korjaa vaan vaihtaavat suoraan uuteen. Kunhan pikkuinen herää uniltaan, niin sitten mennään. Ja taisipa juuri nyt herätäkin, lukikohan ajatukset? Nyt sitten minultakin katkesi ajatus, jotain meinasin vielä kirjoittaa. Jatkanpa sitten kun muistan, mutta nyt pitää mennä. Ja anteeksi kovin omanapainen kirjoitus.



Mukavaa ja aurinkoista alkavaa viikkoa kaikille!



Helmikukka neljättä odotellen H11+2 (siis tasan viikon nuorempi vauvanalku)

Kommentit (21)

2/21 |
28.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin just nuorimmaisten kanssa kaupasta ja mutustan täällä 'terveellisesti' lakuja... Kauheesti teki mieli, niin piti ostaa. :-P No, lapset avustaa kiitettävästi tyhjäyksessä, ettei tuu itse kaikkia popsittua.



Helmikukalle onnittelut ultrasta!



Piti lukaista viimeiset viestit uudestaan, kun en enää muistanutkaan mitä piti kirjoittaa. Pöh! Sitä nää muksut vissiin teettää. :) Tiskikone pörrää ja pyykit pitäis viedä kuivumaan. Edellisiäkin on vielä iso kasa selvittelemättä oikeisiin paikkoihin, ei vaan nyt innosta. Ulkona on ihana kesäsää, mutta jotenkin on veto pois ihan tyystin. Tiedä sitten johtuiko viime yöstä, kun vähän väliä jonkun takia heräsi. Kuopus piti omaa meteliään pariin otteeseen ja neiti 3v näki unta, kun veljeä unissaan komenteli. :D



Huomenna on taas neuvola ja lääkärikin, lomien takia on vähän venähtänyt toi lääkärikäynti. Eli sitä odotellessa...



Äippä ja J nro5 rv 15+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
28.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miulla on tänään vähän huono pvä. Oli lääkärineuvola, kaikki periaatteessa ihan ok, mutta lääkäri oli kamalan tyly ja esim. selkäkipuihin ja muihin sellaisiin "pikku vaivoihin" ei suhtautunut mitenkään kun kerran kohdunsuulla kaikki ok, niin olen kuulemma täysin työkykyinen. No, lomillahan tässä vielä ollaankin, mutta yritin jo alustaa tilannetta kun 2 viikon kuluttua pitäis olla töissä, seisoa väh. 6h/pvä ja vielä eka viikko (eli käytännössä ainoa viikko) muuttaa kun koulus iirtyy kosteusvauriorempan takia evakkoon parakeihin. Sokerirasitus oli oikein hyvä, arvot oli reilusti alle viitearvojen. PAinoa vaan oli tullut taas liikaa ja sekin varmaan lääkäriä nyppi kun on noita kiloja liikaa ennestäänkin. Ja kaiken kukkuraksi, kun minulle on tehty ne 3 sektiota ja ne on tehty Jorvissa ja nyt seuraava täällä Mikkelin keskussairaalassa, niin minun olisi kuulemma jo kuulunut tilata epikriisit Jorvista sairaalaa varten (luulin että sairaala ne itse tekee). No täytynee huomenna soittaa Jorviin...



Huomenna ollaan menossa muksujen kanssa Tykkimäelle, katsellaan miten romu sen päivän jälkeen oon. Onhan sekin tapa juhlistaa hääpäivää, huomennaon meillä nimittäin 13v-sellainen.



Mukavaa viikkoa kaikille!

tanni 28+4

Vierailija
4/21 |
28.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukavia ultrakuulumisia Helmikukalla! Sylillinen onnea täältäkin suunnalta! Onko teillä muilla muuten ollut/ tulee olemaan mahdollisuus myös takenneultraan? Täällä meillä tarjotaan vain tuo nt-ultra. Itse kuitenkin aion käydä myös rakenneultrassa ja onneksi tuttu lääkäri lupasi sen tehdä.



Täällä masu on kovasti turvoksissa ja voisi luulla melkein, että raskaus on jo puolivälissä. Herkuteltuakin on kyllä viime päivinä tullut ihan yli oman tarpeen. Innostuin leipomaan kaikenlaista kuopuksen synttäreille ja olen sitten maistellutkin reilulla kädellä tuotoksia. Eilen oli illalla oikein paha olo tuosta sokerin yliannostuksesta. Tänään kävi taas vieraita ja pyöräytin kääretortun ja sitäkin tuli mutustettua.



Tänään olin töissä ja päivä kului hitaasti, kun ei ollut kovin paljoa hommia. Nyt olen vielä kolme päivää lomalla ja menen sitten perjantaiksi töihin. Ensi viikollakin minulla on vielä kaksi lomapäivää. Enpä keväällä arvannutkaan, että nämä lomapäivät tulevat tarpeeseen tämän raskausväsymyksen takia. Tosin nyt kyllä on taas alkanut elämä hymyillä, kun pahoinvointi on helpottanut. Pääsin siis loppujen lopuksi aika vähällä, kun pahin pahoinvointi kesti vain neljä viikkoa.



Ikävää Tanni, että neuvolalääkäriltä ei herunut ymmärrystä selkäkipuihin. Minullakin on sellainen kokemus, että neuvolassa ei aina oikein kuulla väsymystä, supisteluja, pahoinvointia yms.. Omista vaivoista valittelu on ainakin minun mielestäni jotenkin hankalaa, eikä sitä niin kovin ponnekkaasti osaa tehdä, kun toisaalta on niin iloinen raskaudesta.



Onkohan Sinuvi päässyt jo synnyttämään? Vauvauutisia täällä jo kovasti odotellaan. Kuka muuten mahtaa olla Sinuvin jälkeen vuorossa?



Aurinkoista viikon jatkoa!



oliviaana (huomenna rv 10)

5/21 |
29.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkaa olla kohta PATEn oireita, kun jatkuvasti vaan löytyy mun kirjoituksia...



Joo, tulin tunti sitten lääkäristä, vaikka aika oli vasta 15.30. Soitettiin voisko mitenkään tulla aikaisemmin, oli jotain päällekäisiä menoja lääkärillä. Minä sitten kiireesti suihkuun, pakkasin kaikki tenavat autoon ja menoksi, aikaa oli vain 30 min ja matkaan menee 10 min. Onneksi oli isommatkin kotona, niin saivat vähän pienempiä seurata. Soitin isännällekin, ettei tarvi töistä kiirehtiä, kun olin jo menossa. Lääkärissä/neuvolassa kaikki oli ok. Normaalit jutut ennallaan, kovin vain oli pikainen käynti. Lääkäri ei kovin kokenut sykkeiden etsijä ollut (nuorempi kuin minä), tunnusti sen heti, mutta löysi kyllä aika nopeasti. Vauva vain pakeni kiitettävästi alta pois. :) Paikat oli kiinni, mutta uudelleensynnyttäjälle tyypillisesti jotain kiinteän ja pehmeän välimaastosta. Seuraava käynti tuli 4 viikon päähän.



Olin taas vaihteeksi aamuyöstä hereillä, isäntäkin lähti töihin 5.15 mutta mä valvoin ja luin, kun ei muutakaan tekemistä ollut. Väsytti kyllä, mutta uni tuli uudestaan vasta 7 aikaan. Tunsin siinä lukiessa sitten muutaman napautuksen, mitä lie J touhusi, mutta ainakin ilmoitti olevansa hengissä.



Oliviaana kyseli ultrista. Meillä pääsee molempiin, joskin jätin sen nt-ultran välistä. Kun en halunnut seulontoihin osallistua, tuntui vähän turhalta käydä ultrassa ja maksaa se polimaksu, kun neuvolassakin on ultralla katsottu oikea paikka, että yksi on ja sydän lyö, itse asiassa jo 2 kertaa. Rakenteeseen olen menossa sitten syyskuussa, kun on rv 21, se on Seinäjoen käytäntö.



No joo, nyt pitää mennä laittamaan jotain syötävää. On karsee nälkä, kun en ehtinytkään ennen neuvolaa syömään. Johan sitä on ruoka-aikakin...



Aurinkoista päivää, toivoo

Äippä ja viides J rv 15+5

Vierailija
6/21 |
29.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heips,



helmikukalla oli kivoja ultrakuulumisia - onnea!

tannilla taas kurjempi lääkärireissu - tais olla lääkärillä huononpi päivä..

mutta sinullahan on mahdollisuus varmaan uuteenkin lääkärikäyntiin - kun ja jos neuvolakäynnillä th kattoo että olis asiallista, eikö?



Mulla oli tänään neuvola, ja kaikki ok. Yritin kysellä että näkiskö ultralla mitään, mutta th sanoi etteipä sillä nää, kun vauva on niin iso..mitä pitäis nähdä? no siihen tokasin, että haluisin jo nähdä koko vauvan..



Seur aika on ens perjantaina, siis muutaman päivän päästä, sitten taas saan maanantaille uuden ajan, kun en kuitenkaan ole raskinut luopua tästä vauvamasusta..ja sitten perjantaille aika äitipolille. Eli odotan sitä ensiviikon perjantaita, jos silloin lääkäri tekisi 'hyvän' sisätutkimuksen, että se käynnistäisi synnytyksen, ja pieni saisi syntymäpäiväkseen 080808...eikö olis hyvä päivä.

No olympialaisetkin alkavat silloin, saas nähdä jaksaako niitä kattoa. Joskus olen ollut oikein himo seuraaja..mutta silloinpa ei ollutkaan lapsia tälleen..



Joo, nyt taidan kohta siirtyä tuonne makkarin puolelle koisimaan, viime yö meni kukkuessa taas vaihteeksi.

Kun saisi nukkua hyvin..



Kuulumisiin ladyt,

sinuvi 40+2 :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
30.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas ihana yö - vain 2-3x vessareissulla, muuten sain nukkua. Vaihdoin vuodettakin, joten oli ihanan viileä huone, ja mies kuopuksen kanssa...ei ollut tarvinnut kuopusta käyttää vessassa, eikä muutenkaan nukkunut nyt levottomasti..niinpä. Silloin kun äiti on läsnä, lapsi varmaan vaistoaa sen, että nyt palvelu pelaa paremmin.



Vielä näyttäää tulevan aurinkoinen päivä.

Pitäis komentaa mies laittamaan pinniksen pohja oikealle korkeudelle ja laittamaan laidan paikoilleen.. Että tulisi sekin tehtyä.



Mukavaa päivää kaikille - nyt menen puuhastelemaan..jotain!



sinuvi 40+3

Vierailija
8/21 |
30.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vain kerran piti käydä vessassa ja mies käytti kuopusta yöllä vessassa. Nukahdin heti uudelleen vessareissun jälkeen.



Oliviaana kyseli ultrista: täällä Mikkelissä ei pääse kuin niskapoimu-ultaan ja muuten jos haluaa on käytävä yksityisellä. Neuvoiloissakaan ei ole ultria. Joten miä kävin alkuraskaudessa yksityisellä varmistamassa että oli elämää ja sitten rakenneultrassa myös. Tietty jos olis häikkää niin sit pääsisi mutta onneksi ei ole mitään ollut. O kyseli myös kuka mahtaa olla Sinuvin jälkeen seuraava...ainakin Tuuteliluulla on yli 30 raskausviikot mutta voihan siinä välissäkin joku olla, muistaako kukaan?



Eilinen vietettiin Tykkimäellä, lapset veivasivat hulluna laitteissa ja vanhin kävi Enterprisessa pari kertaa ja voikin sitten pahoin...Miulle riitti pelkkä katselu.



Kummipoika (veljen muksu) 2½v tuli just kolmeksi tunniksi hoitoon kun vanhemmat menivät pelaamaan golfia...täytyisi kai mennä miettimään mitä ruokaa laitan...



Mukavaa päivää kaikille.

tanni28+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
30.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellasta tässä ihmettelin että minne me sitten kirjoitellaan, kun vauvat on syntyneet - eihän tuolla vauva - osiossa ollut suurperheellisiä, vai enkö vaan nähnyt?



Tietty siellä on nämä kuukausiketjut, onhan sekin vaihtoehto, mutta olisi ihan kiva jatkaa jorinoita teidänkin kanssanne, ystävät...ollaan kuitenkin pitkään - sieltä kuumeilijoista saakka - kirjoiteltu.



Mun kuopus ei enää nuku päiksyjä..tässä kuukauden verran olisikohan ollut nukkumatta - ja näinpä hän pössähtää yöunille jo noin puoli kahdeksan aikoihin. ruhtinaallista, kun sitten on nukkunut yleensä oikein hyvin yönsä tuonne kahdeksan kieppeille..



Niin, tanni on päässyt huvipuistoon, uskooko sun lapset että sulle riittää pelkkä katselu, vai vänkääkö ne sua laitteisiin?

Kyllä se on kiva katsella kun pienet nauttii - se on niin ihanaa..vaikkei enää minusta - olen tullut vissiin isoksi;:)



Jes, mies on urheilemassa, ja isommat olleet leirille jälleen, huomenna kotiutuvat, ja mulla onkin ollut tosi rauhallinen ilta.



Taidan lähteä nukkumaan. Palataan linjoille..

Hyvää yötä!



sinuvi 40+3 (minä en taho/meinaa pystyä uskoa vieläkään että olen oikeasti jo näillä viikoilla!!!!) :)

Vierailija
10/21 |
30.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri tuota samaa asiaa minäkin aikaisemmin ihmettelin! Siis että mihin kirjoitella, kun ei enää ole odottaja.... Nuo kuukausipinot tuntuvat sikäli tylsiltä, että niissä ei ole "tuttua" porukkaa. Perustetaan me oma pino vauvautuneille suurperheellisille?

Vai mitä tuumaat? Siis kunhan sinäkin tuosta ensin saat vauvelin onnellisesti pihalle :)



Onnittelut tässä samalla petit-telle hyvistä ultrakuulumisista. Etkös sinä alussa vähän panikoinut tämän raskauden suhteen jos oikein muistan? Nyt varmasti voit jo huokaista, että kaikki sujuu seitsemännenkin kerran mallikkaasti :)



Meillä eletään täyttä vauva-arkea. On tämä ihanaa, mutta samalla myös vähän rankkaa... Eipä sitä muistanutkaan, miten täysipäiväisesti tuo pikkuihminen saa työllistettyä. Mies lomailee vielä ensi viikon ja sitten se minun arkeni vasta toden teolla alkaakin :)



-Meriutu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
30.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän sinne kirjoittelevia löydy kun on löytynyt tännekin. Minusta ainakin olisi kiva lukea tutusta pinosta tuttujen kuulumisia. Toki itsekin kirjoittelen noihin kuukausipinoihin mutta en kyllä niin aktiivisesti kuin tänne...



Tänään on ollut jotenkin huono olo. MIstä lienee johtuu, kun ei täällä niin hirmu kuumakaan ole ollut. No, täytyy kai yrittää mennä nukkumaan.



Aamulla on sännättävä kauppaan kun ystäväperhe (aikuiset ja 4 lasta) vihdoin ja viimein saapuvatkin Tampereelta yökylään. Ei olla nähty 1½ vuoteen, heidän pienimmäistään en siis ole nähnyt lainkaan kun on nyt ½-vuotias!



Grillikin sanoi työsopimuksen irti ja käytiin miehen kanssa ostamassa uusi kaasugrilli.



Sinuvi kyseli että haluaisivatko lapset minut mukaan laitteisiin. 5-vuotias kyllä kyseli monta kertaa mutta isommat jo varmaan muistivat että ei äiti taida tulla....



Mukava oli taas lukea Meriutun kuulumisia. Joko teillä on nimi mietitty valmiiksi?



Mutta nyt kömmin punkan puolelle, selkäkin vihottelee aika makeasti...



tanni

Vierailija
12/21 |
01.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa kiva kun meriutu kävit kirjoittele tänne. Joo - kyllä meidän täytyy se oma pino avata - joskus kyllä näkyi että mainostettiin suljettua keskustelupalstaa suurperheellisille--mutta nämä vauva sivut on joteski jo niin tutut, että helppo olis tänne jatkaa.



Nyt kiireesti painelen neuvolaan...



kuullaan-

sinuvi 40+5 kai

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
01.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan vaan aikani kuluksi aina silloin tällöin kurkin tännekin puolelle suurperheellisten pinoon ja nyt huomasin tuon teidän pohdinnan siitä, mihin sitten vauvautuneena kirjoitella. Siksipä tulinkin vielä mainostamaan meidän suurperheellisten omaa suljettua yhteisöä, jossa kirjoittelee monta täältäkin tuttua nikkiä.



Yhteisö löytyy osoitteesta http://groups.msn.com/suurperheidenaidit08



Ja jäsenyyden siis saa, kun laittaa minulle hakemuksen s-postiin ja minä sitten hyväksyn jäseneksi. Kannattaa siis mainita tämän palstan nimimerkki hakiessaan jäsenyyttä, niin on helpompi tunnistaa "tutut" :)



Yhteisön käyttö vaatii msn-tunnuksen, joka on sama kuin esim. messengeriä käytettäessä. Jos taas tunnusta ei vielä ole, se on helppo luoda osoitteessa

http://groups.msn.com/ , jossa seuraat seuraavia ohjeita:



" Klikkaa hiirellä näytöllä oikeassa yläkulmassa olevaa "Sisäänkirjaus"-näppäintä, jolloin avautuu "MSN Kirjaudu" -sivu.

Klikkaa avautuneella sivulla näppäintä, jossa lukee "Tilaa". Se on laatikossa, joka on otsikoitu "Käytätkö MSN:ää ensimmäistä kertaa?". Tällöin avautuu sivu, jonka otsikossa lukee "Onko sinulla sähköpostiosoite?".

Jos haluat kirjautua yhteisöön jo olemassa olevalla sähköpostiosoitteellasi, anna vaihtoehdon "Kyllä, käytä sähköpostiosoitettani" olla ruksattuna (sen pitäisi jo olla sitä oletusarvoisesti tullessasi sivulle). Muussa tapauksessa ruksaa vaihtoehto "Ei, tilaan ilmaisen MSN Hotmail -sähköpostiosoitteen" ja luo itsellesi ilmainen uusi Hotmail-sähköpostiosoite niiden ohjeiden mukaan, joita saat jatkossa eteesi avautuvilta nettisivuilta. Jos luot uuden Hotmail-sähköpostiosoitteen, hyppää sen luomisen jälkeen tämän ohjeen kohtaan nro 13. Oletan tässä sinun käyttävän jo olemassa olevaa sähköpostiosoitettasi ja valitsevan "Kyllä, käytä sähköpostiosoitettani"-vaihtoehdon.

Klikkaa nyt "Jatka"-näppäintä, jolloin tulet sivulle, jolla lukee otsikkona "Luo tunnistetiedot" (näin käy, jos valitsit "Kyllä, käytä sähköpostiosoitettani"-vaihtoehdon). " jne. jne.



Ohjeet pitää siis seurata loppuun asti, jonka jälkeen tunnuksilla pääsee kirjautumaan yhteisöön. Jäseneksi hyväksymisen jälkeen siis :)



Ja vielä, tämä oli siis vain ystävällinen kutsu, ymmärrän toki, jos haluaa ennemmin kirjoitella täällä, jossa on mahdollista säilyttää täydellinen anonyymius.



Misti, joka edelleen haaveilee pikku kuutosesta :)

Vierailija
14/21 |
01.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervehdys kaikille!



Viikko lopuillaan. Ihanaa ollut, kun on aurinko paistanut. Olen nautiskellut omalla kesäpäivien kauneudesta. Tänään olin kylläkin töissä ja ihan mukava työpäivä olikin.



Mahtava idea tuo kirjoittelun jatkaminen vauvapuolella. Olisi kiva käydä lukemassa, miten vauva-arki käynnistyy ja toivon mukaan sitten helmikuussa itsekin päästä siirtymään vauvautuneiden keskusteluihin. Minulla ei tällä hetkellä ole ketään tuttua raskaana, eikä siis ihmistä, jonka kanssa voisi oikein kunnolla uppoutua puhumaan raskaudesta. Naapurissa tosin onneksi on viime vuoden puolella neljännen saanut mukava äiti. Miten teillä muilla, löytyykö tuttavapiiristä muita suurperheellisiä?



Minun vatsani paisuu kuin pullataikina. Kohta ei mitkään vaatteet piilota vatsaa. Töissä ei huvittaisi ihan vielä paljastaa salaisuutta eli ei siis auta muu kuin vetää vatsaa sisään. Ensi viikolla perjantaina pääsen nt-ultraan. Se on jonkinlainen välietappi, minkä jälkeen ehkä täytynee asia ottaa puheeksi töissä. Vatsan piilottelu ei nimittäin kyllä taida onnistua kovin pitkään. Missä vaiheessa te muut siirryitte äitiysvaatteisiin? Minun tekisi mieli käydä ostamassa jotain äitiysvaatteita tai vatsalle armollisia tunikoita mutta taidan yrittää odottaa sen nt-ultran yli.



Mukavaa viikonloppua kaikille!



oliviaana 10+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isommat kavereineen pihalla ja mies meni kuopuksen kanssa kauppaan. Minä olen siis yksin kotona eikä edes ole mitään pakollista kotihommaa kesken, joten heti tänne roikkumaan.



Loma lähenee loppuaan, maanantaina pitäisi klo.8 olla työpöytänsä ääressä. Kävin eilen kampaajallakin, leikkuutin ihan uuden mallin. Puolipitkästä tuli kerralla lyhyt, tosin lyhyt mulla on tukka ollut monesti ennenkin ettei silleen vierasta ole. Laitoin sitten eilen illalla vielä värinkin, kun en kampaajalla raaskinut värjäyttää. On nyt siisti pää ;)



Torstaina mulla oli eka lääkärineuvola, sydänäänet kuuluivat hyvin ja kaikki oli muutenkin ok. Sterilisaatioasiasta lääkärin kanssa puhuttiin. Seuraava neuvola on sitten elokuun vikalla viikolla. Täällä meillä neuvolasta saa täytettäväksi sellaiset Audit-kyselyt, jonka täyttää molemmat vanhemmat. Siinä mitataan alkoholin ja muiden päihteiden käyttöä. Mies sai siitä tosi pienet pisteet ja se oli terkkarin mielestä ihan mainitsemisen arvoinen asia. Tokas, että "ohhoh, eipä taida miehesi paljoa ottaa?" Juu, ei ota ei ja on nyt tainnut myötätunnosta jättää sen saunakaljankin pois, kun en minäkään ota.



Oliviaana kyseli milloin äitiysvaatteisiin. Minulla oli ihan alussa kamalaa turvotusta ja käytinkin jo välillä pienimpiä äippähousujani, kun tuntui ettei pahoinvoinnin takiakaan kestä mahanseudulla minkäänlaista puristusta. Nyt käytän taas sitten ihan normivaatteita. Painokin oli laskenut ekan nla-käynnin jälkeen reilun kilon. (Huom. olen kyllä ylipainoinen). En käytä kovin ihonmyötäisiä vaatteita, joten jospa tämä asia vielä pysyisi salaisuutena töissä. Meillä on tosin 22.8. Tyky-päivä ja siellä on sitten illalla tarjolla alkoholijuomia, en tiedä mitä siihen kehittäisi. En autoile, joten en voi siihen vedota. Ehkäpä minulla on silloin jokin lääkekuuri päällä ;) Kylläpäs lipesin aiheesta....siis siirryn kyllä äitiysvaatteisiin heti, kun tavan vaatteet alkavat tuntua vähääkään epämiellyttäviltä.



Minustakin olisi todella mukava, jos vauvapuolella jatkettaisiin keskustelua sitten kun on nyytit kainalossa. Surkuhan se olisi, jos juttu jäisi vain tähän odotusaikaan.



Äitini tulee tänään meille "yökylään". Täällä on huomenna torilla suurkirppis ja hän haluaa sinne. Ukkokulta leipoo lomani loppumisen "kunniaksi" täytekakun, on se niin ihana mies. Saadaan sitten herkutella kunnolla. Vaan eipä tässä nyt muuta tule mieleen, taisi tulla jotenkin sekavaa sepustusta.



Mukavaa viikonloppua kaikille!

Helmikukka kera neljännen H12+0

Vierailija
16/21 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen työt alkaa maanantaina ja mulla siis alkaa "arki"lasten kanssa kotona kun ei oo rakas kotosalla...



Äitiysvaatteisiin en ole oikeastaan vieläkään siirtynyt(nyt rv 22 tasan)Jo aiemmin ajattelin että täytyy varmaan siirtyä mutta huomaan että ovat jotenkin isoja vielä,vaikka vatsa onkin jo kiitettävästi kasvanut.Nyt oon käyttänyt mekkoja paljon kun on ollut lämmintä.Ja farkut menee jalkaan hyvin jos vaan on matala vyötärö.Mutta pian varmaan täytyy siirtyä mammavaatteisiin.Tukholmasta ostin parit kauniit housut alesta.



Mulla kanssa paino nousee vaikken mitään söis.se on aina mennyt niin ja niin näyttää käyvän nytkin ja aina vaan harmittaa vaikka kaikki kilot ainakin tähän asti on karisseet pian synnytyksen jälkeen.Mulla varmaan 6-8kg tullut nyt jo lisää.Ja suklaa on herkku mistä en saa pidettyä näppejä irti.Sitä kuluu...Tosin sitä kuluu myös "normaali"tilassa=)



Mulla mies myös myötäeläjä tässä ja muissakin raskauksissa,hyvä jos saunaoluen ottaa.Meinaa että on mulle kurjaa kun toinen nauttii oluesta enkä mä saa=)vaikkei se mua niin häiritsis...



Synnytys on alkanut askarruttaa,ehkäpä hieman jopa pelottaa.Ajatuksella"miten taas kestän ne kivut?"

Mullahan noi 3 viimistä mennyt täysin luomuna nopeuden takia ja supistukset on olleet kovia ja tiheitä,eli aikamoista rääkkiä alusta loppuun.Jotenkin sitä toivoo hiukan pidempi kestoista ja rauhallista synnytystä,ettei menis yhdellä rytinällä kamalan kipeesti.vaikken varmaan nytkään muuta lievitystä kuin vettä käytä mutta edes hiukan rauhallisempi synnytys toiveissa...



Mulla ens pe seuraava neuvola ja saan ilm kelan paperit.Eipä niissä kummempia,kun ei kuitenkaan oo palkkatuloja joista laskisivat rahat.



Onko teillä nimiä jo mietittynä?



Oli tälläkertaa tosi vaikeaa löytää kauniit ja miellyttävät nimet ja varsinkin pojalle.Mutta nyt on kummallekin 2 nimeä valmiina jotka tuntuvat hyviltä.



Vauvapuolelle saatan minäkin muutaman sanasen kirjoitella,harvemmin varmaan kyllä vauvan synnyttyä!



Mistille vilkutus!Miten kuudennen toive edistyy?(kyselee petite-te eli Leanna=))

Vierailija
17/21 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onkos Sinuvi jo päässyt tositoimiin???Tsemppiä kovasti synnytykseen ja viim päiviin!!!!

Vierailija
18/21 |
02.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, yksi lapsista on syntynyt muistaakseni 41+jotain, ja muut 42+ jotain.

Ja äippäpolilla on käynti tiedossa perjantaille - joten jos se käynti sitten 'ärsyttäis' paikkoja sen verran että pääsisi tosi toimiin :)



Joo, meillä on sama juttu, ettei mies onneksi oikeestaan ota kuin harvoin, ja melkein silloinkin ruuan kanssa.

Minä joskus houkuttelen että avaa 3-olut että ottaisin hältä huikat, niin kultsi sanoo että siellä jääkaapissa pitäis olla sua varten ykkösolut :) eli se siitä.



Anoppi oli kiva, soitti joku hetki sitten ja kysyi että tultaisko syömään huomenna, kun hällä tulee nyt isompi satsi ruokaa...no ainahan täällä valmiina ollaan syömään :)



Äippävaatteista, mulla masu pömpötti heti alusta kovin, mutta en muista kyllä milloin siirryin äitiysvaatteisiin.. tuntuu että aika varhain kuitenkin. Mulla nuo vaatteet on ollu kovin vartalonmyötäisiä, ja napakoita, että alko heti pian kyllä ahistamaan.



Kuopus on yöpuulla jo, se on ottanut nyt parina iltana tavaksi myllätä ennen omaan sänkyyn kapuamistaan meidän sängyssä - ja vaikka tuttua kirjaa luenkin, ei oikein malta kuunnella. Käy vaan kommentoimassa, kun esim yksi kissanpentu kysyy missä oravalla on koti - puussa :) ja heti jatkaa möyryämistä sängyssä... mutta yllättävän nopeasti rauhoittuu sitten omaan sänkyyn kun sanon että nyt sinne.. Mutta jos suuntaus on tämä - mitens huominen ja ylihuominen ja taas siitä eteenpäin sujuu...tämä onkin mennyt ihan 'liian hyvin' kauan aikaa.. Ja kun vauva tulee taloon - voi olla aika hulabaloo tiedossa..



No semmosta tällä kertaa..



sinuvi 41

Vierailija
19/21 |
03.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

petite-te kyseli nimistä - meillähän on ultrassa tuo poika 'varmistunut' - eli eipä olla tytön nimiä mietitty. Tosin kaikkihan on silti kuitenkin mahdollista - otetaan vastaan ilolla mitä sieltä on tulossa - ja siihenhän ei pitäisi mennä ENÄÄ kauan...



Kuopukselle kun nimiä mietittiin, hankittiin pieni vihko, johon kaikki (lapsia myöten) kirjoitti mieleensä tulevia 'hyviä' nimiehdotuksia. Ja siellähän oli siis kaikenlaisia:) nimiä kissankellosta lähtien..

Mutta siis niin hyviä nimiä, että samaisesta vihosta taidetaan ottaa tällekin tulokkaalle nimi. Ja jos nyt tyttö sattuisi tulemaan ja yllättämään meidän, niin hänelle on nimi myös sieltä valmiina. Ja näissä molemmissa vaihtoehdoissa on vain etunimet, eli hieman sais pähkäillä vielä että mikäs toiseksi nimeksi.

Lapset ei vain taida olla lämmenneet meidän vanhempien mielipiteelle..eli täytyy varmaan antaa heille vähän vaikutusvaltaa toisen nimen suhteen.

Let's see miten homma sitten mennee..



mutta tämä mamma lähtee nyt kaffin keittoon - ei ollut kukaan sitten kirjoitellut eilisillan jälkeen....



taidan olla ainoa, jolla on hieman tylsää :)



sinuvi 41 jotain kai näin

Vierailija
20/21 |
03.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen kyllä aktiivisesti lueskellut, mutta jotenki ei oo vaan itestään saanu irti et ois vielä kirjotellu. Meillä on ollu koko kööri kotosalla loppu kesän alku kesästä oli noi 2 vanhimpaa vähän aikaa mummulla ja papalla. Tuntuu et aina näin kun alkaa tää raskaus läheneen loppuuaan niin alkaa toi pinna paukkua ihan liian helpolla ja sit saa huonon oman tunnon ku on kamala rähinä vaihe päällänsä vähän väliä! Muuten oma olo ok kun ottaa muuten vähän rauhallisemmin niin hyvä tulee! On kiva käydä täällä lukemassa viestejä kun äideillä ei ole mikään kamala pakko päästä synnyttämään vaan lähinnä odotellaan suht rauhassa et milloin pääsee kun tuolla elokuisten puolella on välillä sellanen "tappo"meininki päällä et keinolla millä hyvänsä. Itsellä la 21 pvä enkä yhtään aikaisemmin odota vauvaa näkeväni kun ei kukaan muukaan noista 4 tullut yhtään etuajassa.

Synnytystä toki olen vähän pohtinut kun on kanssa melkoista hulinaa kahden viimeisimmän kanssa synnytys on kestänyt vaan ton tunteroisen enkä haluaisi täällä kotona synnytellä. Minulla on kyllä aika kättärille ens torstaina jos vaikka sais puhuttua vähän tuon käynnistyksen puolesta niin ei tarvitsisi sitten sitä hermoilla vaikka käynnistystäkään en haluaisi paljoa ennen la ettei vaan toista väkisin potkita liian aikaisin ulos niin on pian sitten kitunen ei kyllä ole kokemusta siitä lisääkö ennenaikaisuus kitinää. Minulle iskee aina lopussa kamala käsityö kärpänen nyt olen ommellut vaippoja kutonut villahousuja ja tolle meidän 2v kiukkupussille villatakkia! Tosiaan toi meidän ihana 2v2kk neiti saa nykyään niin mahtavia raivareita 4-5 kertaa pvä et oksat pois! No, tottuupahan pikkanen masussa et maailma ei ole mikään hiljainen paikka :) ja kun tällä meidän asunnollakin on kokoa ne ruhtinaalliset vajaa 90 neliötä niin ei mökää pääse oikein minnekkään karkuun ja olen todennut et helpoimmalla pääsee raivarin ohi kun antaa ensin aikansa rauhassa neidin kiljua ja sitten ottaa vasta syliin rauhoittumaan. Nimistä on ollut puhetta niin meillä on kanssa nimet molemmille valmiina pojalle jota luultavasti ei taaskaan tule on ollut nimi valmiina jo vuosia :) ja tytön etunimen suhteen vielä vähän tota miestä lämmitellä mut periksi en anna olisin halunnut tytölle alun perin nimeksi Mai mutta se mies tyrmäsi täysin mutta löysinpähän vähän saman tyylisen nimen joka nyt sit ehkä miehellekkin kelpaa :D . Olipas omanapaista juttua.



Mutta kaikille paljon jaksuja ja ihanan viileää päivän jatkoa..

tirlittan-75 ja rv olisiko 37+5 tai jotain