Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

suttua vai viiva? raskaustestissä

17.07.2006 |

Sain ekan suttuisen viivan mammaksin paksulla testillä muutama päivä sitten, siihen ilmestyi suttua testiviivan yläreunaan jonka takana erottui punaisen viivan alku ja sen alapuolella oli viivanloppuosa joka näytti siltä että siitä vaan väri puuttui eli sen kyllä erotti. Nyt tuli toinen suttuinen testiviiva taas tänään. Tällä kertaa vaan koko testiviivan kohdalla oli suttua jonka takana näkyi kokonaan punainen viiva, tämä testiajan sisällä. Siitä noin puolen tunnin päästä kun katsoin oli suttu kokonaan hävinnyt ja tilalle tullut tummanpunainen testiviiva, siis ihan selvästi positiivinen tulos. Onko se nyt sit positiivinen? jotenkin tuntuu että se väri aine ei vaan mene oikealle kohdalle ajoissa kun kuitenkin viiva jo näkyi sutun läpi. Mutta voiko tähän tulokseen luottaa? Molemmissa kontrolliviiva ihan normaali.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän pidä haaveet jo menettää, biocardin testi ei näyttänyt tänään mitään.. mutta kontrolliviivakin oli hyvin heikko ja virtsa alkoi imeytymään todella hitaasti varmaan puolminuuttia vrtsaamisen jälkeen..pitääkö nyt toiveet menettää? oireet vaan pahenee päivä päivältä.. mutta voiko olla että muut testit näyttää plussaa, mutta apteekin testit vasta myöhemmin? vai heitänkö nyt sen kirveen kaivoon?

Vierailija
2/7 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt tullut roskishaamu, eli puol tuntia testauksen jälkeen todella haalea viiva näkyy.. miksi saan ja en saa viivoja..tekis vaan mieli luottaa edellisiin viivoihin että raskaana ollaan mutta ei uskalla kummiskaan..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä hitsiä nämä oireet oikein ovat jos kerran raskaana en ole, rintasärkyä varsinkin jos tunnustelee rintoja niin sen jälkeen kuumottaa ja särkee..alaselkä kipeä..vatsa turpoaa aina myöhään illalla huomattavasti..vatsaa kurnii huomattavasti helpommin kuin ennen.. Rinnoissa näkyy verisuonet paremmin. Närästystä jota ei koskaan aikaisemmin ole ollut. Alavatsaa jomottelee, varsinkin iltaisin/öisin.. Siinä tais olla ne mitä nyt muistan.

En usko että oireet ovat keksittyjä koska alkoivat jo yli viikko sitten..eilen illalla lämmöt yli 37 kun normaali on 36,3..

Vierailija
4/7 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sä raskaana nyt olet. Ei se viiva siihen testiin muuten ilmestyisi. Onnea!

Vierailija
5/7 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi ei siihen testiin tänään voinut tulla sitä haluttua toista viivaa.. haluaisin niin uskoa niihin kahteen viivaan minkä jo olen saanut..ja miksi niiden piti tulla niin epämääräisesti.. voinko uskoa todella niihin viivoihin ja oireisiini? nyt olisin jo 5+5 rv.. ei kai nämä oireet nyt ihan itsekseen ilmesty..

6/7 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sieltä saisit varmistuksen..

Periaatteessa raskausoireita voi olla vaikket olis raskaana- ns.valeraskaus. Mutta soitappa vaikka nlaan ja kysäse mitä mieltä ne siellä on asiasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä se tämän päivän testi kastui liian vähän, jos testiviivakin oli himmeä ja siinä kesti.. Kannattaa pissata purkkiin ja siitä kastaa- näkee paremmin.